Silkeborg-back har mindet om sin søster med på banen

Silkeborg-backen Jens Martin Gammelby er to hjemmekampe i træk blevet kåret til man of the match af tilskuerne. Han har sammen med Robert Skov skabt en højre side, som modstanderne frygter. Og så har han mindet om sin afdøde søster med sig på banen hver gang, han spiller.



Hver gang Jens Martin Gammelby går på banen, gør han det ikke alene. Ikke kun har han 10 holdkammerater med sig, han har også mindet om sin søster med ind på den grønsvær, hvor Jens Martin Gammelby lige i øjeblikket præsterer på et meget højt niveau.

Godt nok får han et hvil tirsdag, hvor Silkeborg møder 2. divisionsholdet Kjellerup IF i en udsat pokalkamp, men næste gang Peter Sørensen har ham i startopstillingen, kan du kigge efter en tatovering på Jens Martin Gammelbys højre triceps. Den 22-årige Silkeborg-spiller har fået tatoveret et ur, hvor viseren angiver tiden 23, og den tatovering er en af to på Jens Martin Gammelbys krop, der er lavet til minde om hans storesøster Karoline, der mistede livet for to år siden, bare 23 år.

– Hun var handicappet, og hun havde et år til sidst, hvor hun var meget syg. Hun havde væske i hjertet og i sine lunger, og til sidst kunne hun ikke holde til det mere. Sådan noget sidder i en resten af livet. Det er ikke sådan, at der er en dybere mening med alle mine tatoveringer, men jeg vil gerne have hende med mig i det, jeg gør, siger Jens Martin Gammelby til tipsbladet.dk om tatoveringen.

Mindet må man i den grad sige, at Jens Martin Gammelby har med, når han går på banen. Ikke kun i form af tatoveringen på triceps: Fjerner han spillertrøjen, synliggøres en tatotering på brystet. En stor ugle, hvori der er skrevet “Karoline”. 

– De betyder meget for mig. Min søster betød alt for mig, så nu er hun altid i mine tanker, og hun er altid med mig. Også på banen. Det er min tanke bag det. Og så kan jeg godt lide tatoveringer – hele min ene arm er dækket, siger højrebacken, der på det personlige og det spillemæssige plan er vokset helt enormt på banen de sidste par år.

Med sin lange krop og gazelle-lignende sprints op af højrekanten er Jens Martin Gammelbys offensive spillestil de sidste par år blevet til en af Silkeborgs helt store styrker, og han har udviklet sig til en af de mest spændende backs i Superligaen. Samarbejdet med Robert Skov er oftest modstandernes førsteprioritet at stoppe, fordi de to begge bringer meget frem i banen. Robert Skov, der vil ind i banen til sin venstre fod, og Jens Martin Gammelby, der holder bredden i banen og kommer med masser af fart og dybe løb.

– Jeg har jo kendt Robert i lang tid, og det hjælper. Folk ved godt, at hvis Robert får tid og plads, er han utrolig farlig og dygtig, og de er meget fokuserede på at lukke ham ned. Det kan give mig plads og en fordel, siger Jens Martin Gammelby, som efterhånden også har fået sit eget kapitel i modstandernes forberedelse til en SIF-kamp:

– Jeg håber da, at folk tænker over, at de skal dække mig, og at der kan komme gode sekvenser offensivt fra mig. Mig og Robert har haft succes indtil videre, men jeg vil personligt gerne have et større udbytte i form af mål og assists, siger Gammelby, der har scoret to gange i sæsonen, men endnu har sin første målgivende aflevering til gode.

At det lige blev på backen, hvor Jens Martin Gammelby fandt sig til rette, kan han takke SIF-manager Peter Sørensen for. Det helt store gennembrud kan man argumentere for kom, da Peter Sørensen fra dag et valgte at bruge Gammelby som højre back. Inden var han af andre trænere forsøgt som central forsvarsspiller i et tremands-forsvar og siden flyttet op på midtbanen. Som ungdomsspiller var han angriber.

Succesen er han ikke kommet sovende til, men ifølge Gammelby har manager og holdkammerater også en stor andel i, at han lykkes for tiden og er ved at udvikle sig til en profil i Superligaen.

– Jeg har en lidt mere fri rolle ude på backen, og Peter Sørensen tillader, at Robert og jeg kan folde os ud offensivt. Det kræver også folk bag mig – Flinta er god til at dække af i vores side, for han ved, at jeg går med frem. Også den centrale midtbane og Simon Jakobsen hjælper, når vi går frem, som man så det mod OB. Så de skal også have fortjeneste, siger han.

Indtil videre er det blevet til 71 Superliga-kampe for Jens Martin Gammelby, der med mindet om sin søster tatoveret på kroppen er godt i gang med at udvikle sig til en back, der kan gøre sig forhåbninger om at komme til udlandet inden for de næste par år.





Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Skidt nyt for Real Madrid

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Mourinho meldes tæt på storklub

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Hylder dansk debutant

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Holdt på stor hemmelighed

Elkjær jubler over Frank

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Teemu Pukki dominerer

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

– Dumdristigt og naivt

Prøvede at lokke Eriksen



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ikke sket i 8 år

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Har afvist flere tilbud

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’