Dansker-selvmål i italiensk målfest

Dansk landsholdsspiller sendte uheldigt bolden i eget net, da Udinese mødte Sampdoria og Mikkel Damsgaard.



Jens Stryger Larsen spillede en uheldig rolle, da Udinese søndag eftermiddag var oppe imod Sampdoria og Mikkel Damsgaard i Serie A.

Den danske landsholdsback kom til at sende bolden i eget og var på den måde medvirkende til, at Udinese måtte nøjes med 3-3.

Selvmålet kom efter 24 minutter, da Udinese ellers var foran 1-0.

Antonio Candreva sendte bolden på stolpen, og da den røg ud i feltet igen, nåede Jens Stryger Larsen ikke at fjerne foden, og så lå bolden pludselig i målet.

Hos Sampdoria var Mikkel Damsgaard på banen frem til 73. minut efter en kamp, hvor han ikke var involveret i nogen af målene.

Udinese lykkedes med at slå tilbage efter Jens Stryger Larsens selvmål. Beto bragte klubben i front med 2-1 inden pausefløjt, men i anden halvleg blev kampen vendt på hovedet.

Kort efter pausen scorede rutinerede Fabio Quagliarella for Sampdoria på straffespark, og efter 69 minutter sendte Antonio Candreva et sandt drømmemål i kassen.

På kanten af feltet i højre side af banen tog han chancen for næsen af en passiv Jens Stryger Larsen, og langskuddet sejlede hele vejen op i modsatte hjørne.

Udinese trykkede hårdt på i slutfasen, og efter 84 minutter gav det bingo. Fernando Forestieri scorede kampens sidste mål og bragte balance i regnskabet.

Tidligere søndag var Andreas Skov Olsens Bologna oppe imod Lazio og snuppede en 3-0-sejr. Danskeren spillede ikke et sekund.

I toppen af tabellen hentede Napoli en 2-1-sejr over Fiorentina efter at have været nede 0-1. Klubben konsoliderede dermed sin position som førerhold i Serie A.

Hovedstadsklubben Roma slog Empoli med 2-0 og er placeret på fjerdepladsen i tabellen.

Verona slog Spezia med 4-0.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Slagter stjerner: Noget lort!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sunderland jagter dansk guldfugl

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog med Steve Cooper

Norge – Senegal

Sender opfordring til Superliga-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Argentina – Østrig

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jens Stage-skifte i fare



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Melder dansk stortalent transferklar

VM-vækkeuret: Slutrundens vildeste redning?