Dansker-selvmål i italiensk målfest

Dansk landsholdsspiller sendte uheldigt bolden i eget net, da Udinese mødte Sampdoria og Mikkel Damsgaard.



Jens Stryger Larsen spillede en uheldig rolle, da Udinese søndag eftermiddag var oppe imod Sampdoria og Mikkel Damsgaard i Serie A.

Den danske landsholdsback kom til at sende bolden i eget og var på den måde medvirkende til, at Udinese måtte nøjes med 3-3.

Selvmålet kom efter 24 minutter, da Udinese ellers var foran 1-0.

Antonio Candreva sendte bolden på stolpen, og da den røg ud i feltet igen, nåede Jens Stryger Larsen ikke at fjerne foden, og så lå bolden pludselig i målet.

Hos Sampdoria var Mikkel Damsgaard på banen frem til 73. minut efter en kamp, hvor han ikke var involveret i nogen af målene.

Udinese lykkedes med at slå tilbage efter Jens Stryger Larsens selvmål. Beto bragte klubben i front med 2-1 inden pausefløjt, men i anden halvleg blev kampen vendt på hovedet.

Kort efter pausen scorede rutinerede Fabio Quagliarella for Sampdoria på straffespark, og efter 69 minutter sendte Antonio Candreva et sandt drømmemål i kassen.

På kanten af feltet i højre side af banen tog han chancen for næsen af en passiv Jens Stryger Larsen, og langskuddet sejlede hele vejen op i modsatte hjørne.

Udinese trykkede hårdt på i slutfasen, og efter 84 minutter gav det bingo. Fernando Forestieri scorede kampens sidste mål og bragte balance i regnskabet.

Tidligere søndag var Andreas Skov Olsens Bologna oppe imod Lazio og snuppede en 3-0-sejr. Danskeren spillede ikke et sekund.

I toppen af tabellen hentede Napoli en 2-1-sejr over Fiorentina efter at have været nede 0-1. Klubben konsoliderede dermed sin position som førerhold i Serie A.

Hovedstadsklubben Roma slog Empoli med 2-0 og er placeret på fjerdepladsen i tabellen.

Verona slog Spezia med 4-0.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Skifter til Rangers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue

Brasilien – Japan

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Afslører vilde kontraktdetaljer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej