Jens Stryger Larsen skiftede denne sommer til Trabzonspor efter et år i Udinese uden spilletid.
Det gjorde han blandt andet for at bevare sin plads på det danske fodboldlandshold, som i november og december skal spille VM i Qatar.
I Trabzonspor vurderer den danske landsholdsback, at han med en stamplads og gode præstationer kan blive en af landstræner Kasper Hjulmands udvalgte til VM.
Udstillingsvinduet vil blive endnu større, hvis Trabzonspor onsdag hjemme mod FC København kan vende et 1-2-nederlag til samlet sejr og sikre sig en plads i Champions Leagues gruppespil.
– Der er jo lang tid til VM endnu, og man skal præstere godt i lang tid for at blive en del af truppen.
– Jeg vil gøre mit bedste hver eneste dag og i hver eneste kamp, så jeg kan komme tættere på landsholdet, siger Jens Stryger Larsen.
I Udinese røg han ud i kulden, da han ikke ville forlænge sin kontrakt. Derfor er han lettet over omsider at spille fodbold igen.
– Uden tvivl. Jeg er super tilfreds med mit valg. Jeg kunne ikke være et bedre sted, siger Jens Stryger Larsen.
Det er blevet til startpladser i samtlige fem betydende kampe i starten af sæsonen i Tyrkiet og tilmed også et enkelt mål og en titel.
– Det var en fantastisk modtagelse, jeg fik af klubkammeraterne, trænerne og lederne. Vi startede jo med at vinde Super Cuppen, og jeg fik scoret et mål i den kamp.
– Det var fantastisk at starte med et trofæ. Det hele har bare spillet, siden jeg kom til klubben, siger han.
Jens Stryger Larsen er klubkammerat med angriberen Andreas Cornelius. Landsmanden gav ham tag over hovedet den første tid i Tyrkiet.
– Det er første gang, at jeg prøver at have en dansker som holdkammerat i samme klub i udlandet. Jeg boede da også hos ham i den første uge til ti dage. Der lånte jeg gæsteværelset. Så det var dejligt.
– Min kone og den lille er kommet, så nu bor jeg ikke hos Cornelius mere, selv om det var hyggeligt, siger Stryger Larsen.
Kampen mellem Trabzonspor og FCK fløjtes i gang onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Nu taler Messi
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED