Jens Stryger ser stamplads som VM-nøgle

Efter en hård sæson i kulden i Italien har Jens Stryger fundet fodboldlykken i Tyrkiet og øjner sin VM-chance.



Jens Stryger Larsen skiftede denne sommer til Trabzonspor efter et år i Udinese uden spilletid.

Det gjorde han blandt andet for at bevare sin plads på det danske fodboldlandshold, som i november og december skal spille VM i Qatar.

I Trabzonspor vurderer den danske landsholdsback, at han med en stamplads og gode præstationer kan blive en af landstræner Kasper Hjulmands udvalgte til VM.

Udstillingsvinduet vil blive endnu større, hvis Trabzonspor onsdag hjemme mod FC København kan vende et 1-2-nederlag til samlet sejr og sikre sig en plads i Champions Leagues gruppespil.

– Der er jo lang tid til VM endnu, og man skal præstere godt i lang tid for at blive en del af truppen.

– Jeg vil gøre mit bedste hver eneste dag og i hver eneste kamp, så jeg kan komme tættere på landsholdet, siger Jens Stryger Larsen.

I Udinese røg han ud i kulden, da han ikke ville forlænge sin kontrakt. Derfor er han lettet over omsider at spille fodbold igen.

– Uden tvivl. Jeg er super tilfreds med mit valg. Jeg kunne ikke være et bedre sted, siger Jens Stryger Larsen.

Det er blevet til startpladser i samtlige fem betydende kampe i starten af sæsonen i Tyrkiet og tilmed også et enkelt mål og en titel.

– Det var en fantastisk modtagelse, jeg fik af klubkammeraterne, trænerne og lederne. Vi startede jo med at vinde Super Cuppen, og jeg fik scoret et mål i den kamp.

– Det var fantastisk at starte med et trofæ. Det hele har bare spillet, siden jeg kom til klubben, siger han.

Jens Stryger Larsen er klubkammerat med angriberen Andreas Cornelius. Landsmanden gav ham tag over hovedet den første tid i Tyrkiet.

– Det er første gang, at jeg prøver at have en dansker som holdkammerat i samme klub i udlandet. Jeg boede da også hos ham i den første uge til ti dage. Der lånte jeg gæsteværelset. Så det var dejligt.

– Min kone og den lille er kommet, så nu bor jeg ikke hos Cornelius mere, selv om det var hyggeligt, siger Stryger Larsen.

Kampen mellem Trabzonspor og FCK fløjtes i gang onsdag klokken 21.

/ritzau/





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Nu drømmer de stort i AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– De skal skille sig af med ham!

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Spanske medier i ekstase

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Han kommer til at have mareridt i nat

Voldsom Franculino-spådom

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Rigmand vild med FC København-aftale

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

AGF kriger sejren hjem

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Trækker overskrifter i Sydkorea

Her sætter Vingegaard grænsen

Kæmpe triumf for Frank

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool