Jesper Hansen har de seneste sæsoner været en sikker sidste skanse i FC Midtjylland, men det har ændret sig her i 2021.
I januar hentede klubben Jonas Lössl hjem fra engelsk fodbold, og Lössl har de seneste uger spillet fast for FCM.
Jesper Hansen, som vogtede buret i torsdagens 1-0-sejr over Sønderjyske i Sydbank Pokalen, erkender, at det har været svært for ham at være henvist til en reserverolle.
– Det har været hårdt at acceptere situationen, men jeg er nødt til at holde fokus på at være klar, siger Hansen.
– Når situationen er sådan, må jeg bare levere, være mentalt stærk og ikke være mærket af det, når jeg får chancen, og det føler jeg, at jeg gjorde i denne kamp.
FCM-træner Brian Priske har hele tiden fastholdt, at duellen mellem Hansen og Lössl er åben. Det har holdt moralen oppe for Hansen.
– Jeg betragter den stadig som åben, så længe det også kommunikeres ud. Jeg håber selvfølgelig, at jeg får flere chancer, men det er Priske, der bestemmer.
– Jeg har trænet sindssygt godt, siden jeg fik at vide, at jeg ikke skulle spille. Jeg føler, jeg har set skarp ud til træning, og jeg har ikke vist dårlig mentalitet.
Efter kampen mod Sønderjyske slog Brian Priske endnu en gang fast, at pladsen i målet stadig er en åben kamp mellem Lössl og Hansen.
– Målmandskampen er, som de øvrige ti pladser på holdet, fortsat helt åben. Jesper og Jonas kæmper om den plads, og Jonas har stået den sidste periode, hvor jeg havde brug for lidt tryghed, siger Priske.
– Jeg har hele tiden vidst, at Jesper har et højt niveau, og derfor var det også vigtigt at holde ham skarp, og det synes jeg, han viste i denne kamp.
En række transfervinduer i andre lande lukkede i marts, mens nogle fortsat er åbne, men et FCM-exit har ikke været aktuelt for Hansen.
Han erkender dog, at den nuværende situation som reserve formentlig kommer i vejen for hans drøm om en plads i den danske EM-trup til sommer.
– EM-drømmene har lidt et stort knæk. De gange, jeg har været med på landsholdet, har jeg været med, fordi jeg har spillet godt, men det er svært, når man ikke spiller, erkender Hansen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
PSG er i Champions League-finalen efter drama
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
OPTAKT
Freiburg – Braga
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Dansk træner vinder stor pris
OPTAKT
Bayern – PSG
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
