Jesper Hansen: EM-drømmene har lidt et stort knæk

FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen erkender, at det har været hårdt mentalt at ryge på bænken.



Jesper Hansen har de seneste sæsoner været en sikker sidste skanse i FC Midtjylland, men det har ændret sig her i 2021.

I januar hentede klubben Jonas Lössl hjem fra engelsk fodbold, og Lössl har de seneste uger spillet fast for FCM.

Jesper Hansen, som vogtede buret i torsdagens 1-0-sejr over Sønderjyske i Sydbank Pokalen, erkender, at det har været svært for ham at være henvist til en reserverolle.

– Det har været hårdt at acceptere situationen, men jeg er nødt til at holde fokus på at være klar, siger Hansen.

– Når situationen er sådan, må jeg bare levere, være mentalt stærk og ikke være mærket af det, når jeg får chancen, og det føler jeg, at jeg gjorde i denne kamp.

FCM-træner Brian Priske har hele tiden fastholdt, at duellen mellem Hansen og Lössl er åben. Det har holdt moralen oppe for Hansen.

– Jeg betragter den stadig som åben, så længe det også kommunikeres ud. Jeg håber selvfølgelig, at jeg får flere chancer, men det er Priske, der bestemmer.

– Jeg har trænet sindssygt godt, siden jeg fik at vide, at jeg ikke skulle spille. Jeg føler, jeg har set skarp ud til træning, og jeg har ikke vist dårlig mentalitet.

Efter kampen mod Sønderjyske slog Brian Priske endnu en gang fast, at pladsen i målet stadig er en åben kamp mellem Lössl og Hansen.

– Målmandskampen er, som de øvrige ti pladser på holdet, fortsat helt åben. Jesper og Jonas kæmper om den plads, og Jonas har stået den sidste periode, hvor jeg havde brug for lidt tryghed, siger Priske.

– Jeg har hele tiden vidst, at Jesper har et højt niveau, og derfor var det også vigtigt at holde ham skarp, og det synes jeg, han viste i denne kamp.

En række transfervinduer i andre lande lukkede i marts, mens nogle fortsat er åbne, men et FCM-exit har ikke været aktuelt for Hansen.

Han erkender dog, at den nuværende situation som reserve formentlig kommer i vejen for hans drøm om en plads i den danske EM-trup til sommer.

– EM-drømmene har lidt et stort knæk. De gange, jeg har været med på landsholdet, har jeg været med, fordi jeg har spillet godt, men det er svært, når man ikke spiller, erkender Hansen.

/ritzau/





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Første gang nogensinde for Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Stor overraskelse til FCM-træning



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Her skal Sepp Piontek begraves

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

‘Han er tilgivet’

Liverpool – West Ham United

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Ekspert med dyster FCK-dom

Officielt: Sønderjyske sælger profil

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

‘Jeg hadede verden’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Ny hooliganpakke er vedtaget

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Endelig er der godt nyt

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’