Jesper Hansen har de seneste sæsoner været en sikker sidste skanse i FC Midtjylland, men det har ændret sig her i 2021.
I januar hentede klubben Jonas Lössl hjem fra engelsk fodbold, og Lössl har de seneste uger spillet fast for FCM.
Jesper Hansen, som vogtede buret i torsdagens 1-0-sejr over Sønderjyske i Sydbank Pokalen, erkender, at det har været svært for ham at være henvist til en reserverolle.
– Det har været hårdt at acceptere situationen, men jeg er nødt til at holde fokus på at være klar, siger Hansen.
– Når situationen er sådan, må jeg bare levere, være mentalt stærk og ikke være mærket af det, når jeg får chancen, og det føler jeg, at jeg gjorde i denne kamp.
FCM-træner Brian Priske har hele tiden fastholdt, at duellen mellem Hansen og Lössl er åben. Det har holdt moralen oppe for Hansen.
– Jeg betragter den stadig som åben, så længe det også kommunikeres ud. Jeg håber selvfølgelig, at jeg får flere chancer, men det er Priske, der bestemmer.
– Jeg har trænet sindssygt godt, siden jeg fik at vide, at jeg ikke skulle spille. Jeg føler, jeg har set skarp ud til træning, og jeg har ikke vist dårlig mentalitet.
Efter kampen mod Sønderjyske slog Brian Priske endnu en gang fast, at pladsen i målet stadig er en åben kamp mellem Lössl og Hansen.
– Målmandskampen er, som de øvrige ti pladser på holdet, fortsat helt åben. Jesper og Jonas kæmper om den plads, og Jonas har stået den sidste periode, hvor jeg havde brug for lidt tryghed, siger Priske.
– Jeg har hele tiden vidst, at Jesper har et højt niveau, og derfor var det også vigtigt at holde ham skarp, og det synes jeg, han viste i denne kamp.
En række transfervinduer i andre lande lukkede i marts, mens nogle fortsat er åbne, men et FCM-exit har ikke været aktuelt for Hansen.
Han erkender dog, at den nuværende situation som reserve formentlig kommer i vejen for hans drøm om en plads i den danske EM-trup til sommer.
– EM-drømmene har lidt et stort knæk. De gange, jeg har været med på landsholdet, har jeg været med, fordi jeg har spillet godt, men det er svært, når man ikke spiller, erkender Hansen.
/ritzau/

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Mads Hermansen til topklub?

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Av! Taber stort på dansker

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Nu kan de hentes gratis

Afslører – i dialog med danske klubber

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

FCK-stjerne i klubskifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

‘En dyr fejl’

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Iberisk derby med få mål

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Dansker i stor Wimbledon-triumf