Jesper Langes trænerambitioner: Jeg drømmer om at få en rolle som Duncan

Den tidligere Superliga-angriber Jesper Lange drømmer om en karriere som fodboldtræner. I første omgang gerne som assistent eller angrebstræner, som Morten “Duncan” Rasmussen er i FC Midtjylland.



Det er nogle år, siden Jesper Lange forlod dansk fodbolds bedste række, men stod det til ham selv, var han snart tilbage. Han siger i et interview med ligabold.dk, at han ville være klar til at tage et job i Superligaen eller 1. division med det samme.

Det skulle dog ikke være som cheftræner. Lange satser i første omgang på at blive assistenttræner eller træner med fokus på et område. Lidt ligesom Thomas Grønnemark er indkasttræner, eller Morten “Duncan” Rasmussen er angrebstræner i FC Midtjylland.

– Jeg er egentlig klar fra i morgen, hvis du har jobbet til mig, men det er også en proces. Morten Nordstrand har eksempelvis fået en rolle i FCK, der også lidt spreder sig ud på akademiet.

– Morten “Duncan” Rasmussen er ansat som angrebstræner i FC Midtjylland, men også på akademiet i FC Midtjylland. Jeg har eksempelvis ikke indsigt i, hvilke træningsmetoder som Morten ‘Duncan’ bruger, men det er da sådan en rolle, som den er beskrevet, som jeg drømmer om at få, siger Jesper Lange til ligabold.dk.

Morten Nordstrand er individuel træner for angriberne på FC Københavns U13-U17-hold, mens “Duncan” ganske rigtig er angrebstræner fra U17 op til Superliga-mandskabet hos FCM.

Jesper Lange er stadig aktiv i Jyllandsserien i Esbjerg-forstadsklubben Sædding/Guldager IF. Samme sted laver han individuel træning, mens han også er tilknyttet akademiet i sin tidligere klub Esbjerg fB. Han har også erfaring som spillende assistenttræner i Ringkøbing IF.





Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok




LIVE

TransferLIVE: Præsenterer tidl. Superliga-profil

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



LIVE

Superliga-LIVE: Så længe er FCM-stjerne ude

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Stor ændring i AGF?

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Silkeborg IF – FC København

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Dansker scorer mod Barcelona



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Christian Nørgaard tæt på skifte