Jesper Langes trænerambitioner: Jeg drømmer om at få en rolle som Duncan

Den tidligere Superliga-angriber Jesper Lange drømmer om en karriere som fodboldtræner. I første omgang gerne som assistent eller angrebstræner, som Morten “Duncan” Rasmussen er i FC Midtjylland.



Det er nogle år, siden Jesper Lange forlod dansk fodbolds bedste række, men stod det til ham selv, var han snart tilbage. Han siger i et interview med ligabold.dk, at han ville være klar til at tage et job i Superligaen eller 1. division med det samme.

Det skulle dog ikke være som cheftræner. Lange satser i første omgang på at blive assistenttræner eller træner med fokus på et område. Lidt ligesom Thomas Grønnemark er indkasttræner, eller Morten “Duncan” Rasmussen er angrebstræner i FC Midtjylland.

– Jeg er egentlig klar fra i morgen, hvis du har jobbet til mig, men det er også en proces. Morten Nordstrand har eksempelvis fået en rolle i FCK, der også lidt spreder sig ud på akademiet.

– Morten “Duncan” Rasmussen er ansat som angrebstræner i FC Midtjylland, men også på akademiet i FC Midtjylland. Jeg har eksempelvis ikke indsigt i, hvilke træningsmetoder som Morten ‘Duncan’ bruger, men det er da sådan en rolle, som den er beskrevet, som jeg drømmer om at få, siger Jesper Lange til ligabold.dk.

Morten Nordstrand er individuel træner for angriberne på FC Københavns U13-U17-hold, mens “Duncan” ganske rigtig er angrebstræner fra U17 op til Superliga-mandskabet hos FCM.

Jesper Lange er stadig aktiv i Jyllandsserien i Esbjerg-forstadsklubben Sædding/Guldager IF. Samme sted laver han individuel træning, mens han også er tilknyttet akademiet i sin tidligere klub Esbjerg fB. Han har også erfaring som spillende assistenttræner i Ringkøbing IF.







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Paulinho tager hjem til Brasilien

Vil til Premier League – United foran Arsenal



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Viborg FF – OB

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er VM-turneringens hold

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Nu taler Messi

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Svensson giver status på Huescas