Jesper Langes trænerambitioner: Jeg drømmer om at få en rolle som Duncan

Den tidligere Superliga-angriber Jesper Lange drømmer om en karriere som fodboldtræner. I første omgang gerne som assistent eller angrebstræner, som Morten “Duncan” Rasmussen er i FC Midtjylland.



Det er nogle år, siden Jesper Lange forlod dansk fodbolds bedste række, men stod det til ham selv, var han snart tilbage. Han siger i et interview med ligabold.dk, at han ville være klar til at tage et job i Superligaen eller 1. division med det samme.

Det skulle dog ikke være som cheftræner. Lange satser i første omgang på at blive assistenttræner eller træner med fokus på et område. Lidt ligesom Thomas Grønnemark er indkasttræner, eller Morten “Duncan” Rasmussen er angrebstræner i FC Midtjylland.

– Jeg er egentlig klar fra i morgen, hvis du har jobbet til mig, men det er også en proces. Morten Nordstrand har eksempelvis fået en rolle i FCK, der også lidt spreder sig ud på akademiet.

– Morten “Duncan” Rasmussen er ansat som angrebstræner i FC Midtjylland, men også på akademiet i FC Midtjylland. Jeg har eksempelvis ikke indsigt i, hvilke træningsmetoder som Morten ‘Duncan’ bruger, men det er da sådan en rolle, som den er beskrevet, som jeg drømmer om at få, siger Jesper Lange til ligabold.dk.

Morten Nordstrand er individuel træner for angriberne på FC Københavns U13-U17-hold, mens “Duncan” ganske rigtig er angrebstræner fra U17 op til Superliga-mandskabet hos FCM.

Jesper Lange er stadig aktiv i Jyllandsserien i Esbjerg-forstadsklubben Sædding/Guldager IF. Samme sted laver han individuel træning, mens han også er tilknyttet akademiet i sin tidligere klub Esbjerg fB. Han har også erfaring som spillende assistenttræner i Ringkøbing IF.







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Nedtur for Højlund og Napoli

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham