Jesper Lindstrøm glad for ung Brøndby-midtbane: Sjovt og spændende

Den 20-årige offensivspiller nød at spille sammen med Anis Ben Slimane og Morten Frendrup på Brøndbys midtbane.



Brøndby-træner Niels Frederiksen har ikke været bange for at sende unge spillere i aktion i denne sæson, og det var onsdagens kamp mod FC Midtjylland et bevis på.

Mod de danske mestre valgte Brøndby at stille med en midtbane, der stod af Jesper Lindstrøm, Anis Ben Slimane og Morten Frendrup – og af dem er kun Lindstrøm fyldt 20 år.Både Slimane og Frendrup har været mere eller mindre fast inventar på midtbanen i dette forår, men den tredje plads har Lasse Vigen, Josip Radosevic eller Simon Tibbling oftest haft. 

Læs også:Bedst og værst: Fisker stjal opmærksomheden

Dog nød Jesper Lindstrøm at få chancen på midtbanen, hvor han også glædede sig over samspillet med sine to unge midtbanekolleger.

– Det var sjovt, og det var spændende. Nu viste vi mod AaB, at vi godt kunne spille sammen. Så at Niels vælger at spille med os alle tre, det er selvfølgelig en cadeau til os, og det var super fedt, fordi vi kender hinanden så godt, ved hvordan vi spiller, og så har vi et godt forhold til hinanden for banen. Det, tror jeg, helt klart giver os noget på banen, fortæller Jesper Lindstrøm til Brøndbys hjemmeside.

Læs også:Avis: Her er Fiskers nye klub

Til gengæld var den unge offensivspiller ikke ligeså glad for, at kampen sluttede 1-1.

– Man kan vel godt godkende resultatet, men jeg ved ikke, om vi skal være tilfredse. Vi går altid på banen for at vinde, det gjorde vi ikke i dag, og derfor må vi tage det næste bedste, siger han.

Brøndby IF er aktuelt nummer fire i Superligaen med 53 point efter 35 kampe. Dog kan AaB overhale dem i tabellen, hvis nordjyderne slår FC København torsdag aften.







LIVE

TransferLIVE: FCM præsenterer ny spiller

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Steve Cooper med stor beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

VM-LIVE: Rashford er tilbage for England

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chelsea henter back til 375 mio.

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby tæt på denne keeper

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Spanien – Østrig

England – DR Congo

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

‘Det er en interessant spiller’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

USA – Bosnien-Hercegovina

Belgien – Senegal

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub