Jesper Lindstrøm glad for ung Brøndby-midtbane: Sjovt og spændende

Den 20-årige offensivspiller nød at spille sammen med Anis Ben Slimane og Morten Frendrup på Brøndbys midtbane.



Brøndby-træner Niels Frederiksen har ikke været bange for at sende unge spillere i aktion i denne sæson, og det var onsdagens kamp mod FC Midtjylland et bevis på.

Mod de danske mestre valgte Brøndby at stille med en midtbane, der stod af Jesper Lindstrøm, Anis Ben Slimane og Morten Frendrup – og af dem er kun Lindstrøm fyldt 20 år.Både Slimane og Frendrup har været mere eller mindre fast inventar på midtbanen i dette forår, men den tredje plads har Lasse Vigen, Josip Radosevic eller Simon Tibbling oftest haft. 

Læs også:Bedst og værst: Fisker stjal opmærksomheden

Dog nød Jesper Lindstrøm at få chancen på midtbanen, hvor han også glædede sig over samspillet med sine to unge midtbanekolleger.

– Det var sjovt, og det var spændende. Nu viste vi mod AaB, at vi godt kunne spille sammen. Så at Niels vælger at spille med os alle tre, det er selvfølgelig en cadeau til os, og det var super fedt, fordi vi kender hinanden så godt, ved hvordan vi spiller, og så har vi et godt forhold til hinanden for banen. Det, tror jeg, helt klart giver os noget på banen, fortæller Jesper Lindstrøm til Brøndbys hjemmeside.

Læs også:Avis: Her er Fiskers nye klub

Til gengæld var den unge offensivspiller ikke ligeså glad for, at kampen sluttede 1-1.

– Man kan vel godt godkende resultatet, men jeg ved ikke, om vi skal være tilfredse. Vi går altid på banen for at vinde, det gjorde vi ikke i dag, og derfor må vi tage det næste bedste, siger han.

Brøndby IF er aktuelt nummer fire i Superligaen med 53 point efter 35 kampe. Dog kan AaB overhale dem i tabellen, hvis nordjyderne slår FC København torsdag aften.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Arsenal vinder Premier League

Thomas Delaney teaser

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Lyon forhandler med dansk profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Godt nyt for Jess Thorup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Tottenham

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter