Jesper Lindstrøm glad for ung Brøndby-midtbane: Sjovt og spændende

Den 20-årige offensivspiller nød at spille sammen med Anis Ben Slimane og Morten Frendrup på Brøndbys midtbane.



Brøndby-træner Niels Frederiksen har ikke været bange for at sende unge spillere i aktion i denne sæson, og det var onsdagens kamp mod FC Midtjylland et bevis på.

Mod de danske mestre valgte Brøndby at stille med en midtbane, der stod af Jesper Lindstrøm, Anis Ben Slimane og Morten Frendrup – og af dem er kun Lindstrøm fyldt 20 år.Både Slimane og Frendrup har været mere eller mindre fast inventar på midtbanen i dette forår, men den tredje plads har Lasse Vigen, Josip Radosevic eller Simon Tibbling oftest haft. 

Læs også:Bedst og værst: Fisker stjal opmærksomheden

Dog nød Jesper Lindstrøm at få chancen på midtbanen, hvor han også glædede sig over samspillet med sine to unge midtbanekolleger.

– Det var sjovt, og det var spændende. Nu viste vi mod AaB, at vi godt kunne spille sammen. Så at Niels vælger at spille med os alle tre, det er selvfølgelig en cadeau til os, og det var super fedt, fordi vi kender hinanden så godt, ved hvordan vi spiller, og så har vi et godt forhold til hinanden for banen. Det, tror jeg, helt klart giver os noget på banen, fortæller Jesper Lindstrøm til Brøndbys hjemmeside.

Læs også:Avis: Her er Fiskers nye klub

Til gengæld var den unge offensivspiller ikke ligeså glad for, at kampen sluttede 1-1.

– Man kan vel godt godkende resultatet, men jeg ved ikke, om vi skal være tilfredse. Vi går altid på banen for at vinde, det gjorde vi ikke i dag, og derfor må vi tage det næste bedste, siger han.

Brøndby IF er aktuelt nummer fire i Superligaen med 53 point efter 35 kampe. Dog kan AaB overhale dem i tabellen, hvis nordjyderne slår FC København torsdag aften.





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

UEFA klar til at boykotte VM

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i Europa: De venter i næste runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

Hvor er I vilde, AGF!

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Tottenham-flop i stor transfer

Stjerne på plads i Chelsea



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen