Jesper Lindstrøm vender tomlen op efter sygdom

Jesper Lindstrøm er frisk og ser det som et positivt signal, at han er hevet ind til tre dage på landsholdet.



På grund af sygdom var Jesper Lindstrøm ikke med på flyet, da det danske fodboldlandshold drog mod Kroatien tidligere på ugen, men fredag eftermiddag er han mødt ind i lejren i Helsingør.

Den 22-årige offensivspiller fra Eintracht Frankfurt har været ramt af feber og missede sin klubs sidste kamp inden landskampspausen. Men han forsikrer, at han nu er helt klar til at spille mod Frankrig i Nations League søndag.

Faktisk var han hellere end gerne taget med til Kroatien, hvor Danmark torsdag tabte 1-2, hvis ikke det var fordi, at landstræner Kasper Hjulmand havde beordret ham til at blive hjemme.

– Jeg kunne godt have spillet i går (torsdag, red.), men jeg havde ikke trænet i to-tre dage, så det var en beslutning fra Kasper, at jeg ikke skulle spille.

– Jeg tror også, det var bedre for mig at komme ind i lejren i dag. Jeg kom til Danmark i går, fik set min familie, og nu er jeg helt fit for fight, siger Jesper Lindstrøm.

Den tidligere Brøndby-spiller har siden sit skifte til Frankfurt i sommeren 2021 været en vigtig figur på det tyske mandskab.

Præstationerne har givet ham muligheden for at komme med til VM i Qatar, og han forventer ikke, at sygdommen sætter ham tilbage i kampen om en billet til slutrunden, der begynder i november.

– Jeg tænker, der er en grund til, at jeg bliver hevet ind i landsholdslejren, selv om jeg kun kan være her to-tre dage. Det er selvfølgelig et boost, siger Jesper Lindstrøm, som endnu ikke tør spå om sine chancer for at komme med til Qatar.

– Der er sindssygt hård konkurrence. Vi har mange gode spillere rundt omkring i verden. Jeg håber, jeg kommer med, og jeg glæder mig til at se, om det lykkes, siger Jesper Lindstrøm.

Offensivspilleren fik debut på landsholdet i november 2020 og har spillet i alt fem landskampe. I sin klub har han spillet 49 kampe og scoret otte mål.

/ritzau/





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Iran kommer med krav før VM

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FC København sælger Nathan Trott

Atletico Madrid interesseret i dansker

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Barcelona – Real Madrid