Jesper Lindstrøm vender tomlen op efter sygdom

Jesper Lindstrøm er frisk og ser det som et positivt signal, at han er hevet ind til tre dage på landsholdet.



På grund af sygdom var Jesper Lindstrøm ikke med på flyet, da det danske fodboldlandshold drog mod Kroatien tidligere på ugen, men fredag eftermiddag er han mødt ind i lejren i Helsingør.

Den 22-årige offensivspiller fra Eintracht Frankfurt har været ramt af feber og missede sin klubs sidste kamp inden landskampspausen. Men han forsikrer, at han nu er helt klar til at spille mod Frankrig i Nations League søndag.

Faktisk var han hellere end gerne taget med til Kroatien, hvor Danmark torsdag tabte 1-2, hvis ikke det var fordi, at landstræner Kasper Hjulmand havde beordret ham til at blive hjemme.

– Jeg kunne godt have spillet i går (torsdag, red.), men jeg havde ikke trænet i to-tre dage, så det var en beslutning fra Kasper, at jeg ikke skulle spille.

– Jeg tror også, det var bedre for mig at komme ind i lejren i dag. Jeg kom til Danmark i går, fik set min familie, og nu er jeg helt fit for fight, siger Jesper Lindstrøm.

Den tidligere Brøndby-spiller har siden sit skifte til Frankfurt i sommeren 2021 været en vigtig figur på det tyske mandskab.

Præstationerne har givet ham muligheden for at komme med til VM i Qatar, og han forventer ikke, at sygdommen sætter ham tilbage i kampen om en billet til slutrunden, der begynder i november.

– Jeg tænker, der er en grund til, at jeg bliver hevet ind i landsholdslejren, selv om jeg kun kan være her to-tre dage. Det er selvfølgelig et boost, siger Jesper Lindstrøm, som endnu ikke tør spå om sine chancer for at komme med til Qatar.

– Der er sindssygt hård konkurrence. Vi har mange gode spillere rundt omkring i verden. Jeg håber, jeg kommer med, og jeg glæder mig til at se, om det lykkes, siger Jesper Lindstrøm.

Offensivspilleren fik debut på landsholdet i november 2020 og har spillet i alt fem landskampe. I sin klub har han spillet 49 kampe og scoret otte mål.

/ritzau/



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Peter Schmeichel taget på sengen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Bach Bak i svime over Uhre

Mohamed Daramy vender tilbage

Mareridt for FC Augsburg

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansk bomber med vildt mål i England

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Gigantisk nedslagtning

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Andreas Christensen skriver snart under

Går langt ned i løn

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’