På grund af sygdom var Jesper Lindstrøm ikke med på flyet, da det danske fodboldlandshold drog mod Kroatien tidligere på ugen, men fredag eftermiddag er han mødt ind i lejren i Helsingør.
Den 22-årige offensivspiller fra Eintracht Frankfurt har været ramt af feber og missede sin klubs sidste kamp inden landskampspausen. Men han forsikrer, at han nu er helt klar til at spille mod Frankrig i Nations League søndag.
Faktisk var han hellere end gerne taget med til Kroatien, hvor Danmark torsdag tabte 1-2, hvis ikke det var fordi, at landstræner Kasper Hjulmand havde beordret ham til at blive hjemme.
– Jeg kunne godt have spillet i går (torsdag, red.), men jeg havde ikke trænet i to-tre dage, så det var en beslutning fra Kasper, at jeg ikke skulle spille.
– Jeg tror også, det var bedre for mig at komme ind i lejren i dag. Jeg kom til Danmark i går, fik set min familie, og nu er jeg helt fit for fight, siger Jesper Lindstrøm.
Den tidligere Brøndby-spiller har siden sit skifte til Frankfurt i sommeren 2021 været en vigtig figur på det tyske mandskab.
Præstationerne har givet ham muligheden for at komme med til VM i Qatar, og han forventer ikke, at sygdommen sætter ham tilbage i kampen om en billet til slutrunden, der begynder i november.
– Jeg tænker, der er en grund til, at jeg bliver hevet ind i landsholdslejren, selv om jeg kun kan være her to-tre dage. Det er selvfølgelig et boost, siger Jesper Lindstrøm, som endnu ikke tør spå om sine chancer for at komme med til Qatar.
– Der er sindssygt hård konkurrence. Vi har mange gode spillere rundt omkring i verden. Jeg håber, jeg kommer med, og jeg glæder mig til at se, om det lykkes, siger Jesper Lindstrøm.
Offensivspilleren fik debut på landsholdet i november 2020 og har spillet i alt fem landskampe. I sin klub har han spillet 49 kampe og scoret otte mål.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
OPTAKT
Spanien – Belgien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
Bekræfter dansk kæmpetransfer
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
PC afslører: Sådan pressede vi prisen op
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
AVIS