BRØNDBY (Tipsbladet): FC København, AGF og FC Midtjylland smed alle point søndag, så da Brøndby IF gik på banen mod FC Nordsjælland klokken 20.00, stod Jesper Sørensen og co. med en gylden chance for at kravle markant tættere på toppen.
Det lykkedes imidlertid ikke for Brøndby, der måtte kæmpe sig til et point mod FC Nordsjælland.
Og i den blå-gule lejr er man ikke helt tilfreds med præstationen.
– Vi fik aldrig rigtig det greb om kampen, som vi havde håbet på, og som vi normalt får. Deres spil var bedre og de var dygtige til at spille rundt om os. Ja, jeg kan godt forstå, at folk havde håbet på mere. Det havde vi nok også selv, siger cheftræner Jesper Sørensen til den fremmødte presse efter kampen.
Hvorfor gik det ikke sådan?
– Noget af det var strukturelt, som lægger på mig. Og noget af det var kvalitet på bolden, hvor vi kunne have haft mere kvalitet.
Brøndby-træneren forsøgte at ændre kampen allerede i pausen, hvor det stod 1-1, ved at skifte formation. Brøndby IF gik væk fra deres vante tremandsforsvar til et firemandsforsvar, hvor Clement Bischoff blev rykket frem som kantspiller.
– Håbet var, at vi kunne få bedre fat med bolden og få mere pres på dem. I første halvleg havde vi svært ved at lægge pres på dem, selvom de ikke kom til mange chancer. Vi ville gerne have mere momentum, men det blev det ikke bedre af.
– Defensivt var det lidt sværere for spillerne, og det er klart, når det er en ny struktur. Det gav nogle muligheder omkring omstillinger offensivt, og så havde vi nogle muligheder, som vi ikke fik forvaltet, som vi skal, siger Sørensen.
Artiklen fortsætter efter billedet…

‘Det er helt unormalt’
Det ændrede altså ikke kampens udfald synderligt, og det blev ved 1-1.
Selvom Brøndby ikke fik udnyttet chancen til at kravle markant tættere på FC København, FC Midtjylland og AGF i toppen, er Superligaen stadig ganske tæt. Kun fire point adskiller AGF på førstepladsen fra Brøndby IF og FC Nordsjælland på henholdsvis sjette- og syvendepladsen.
– Det er ret specielt. Vi har ikke set det før, tror jeg. Det er helt unormalt, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Det er noget, vi har været vidne til i nogle år: Superligaen er tæt. Superligaen er en liga, hvor konkurrencen er hård, hvor holdene kender hinanden, og hvor der ikke er meget, der skiller holdene.
– Sidste år var der fire hold, der kunne vinde guld med to runder igen. Det har vi heller ikke set før. Det er bare Superligaen, der er tæt, og holdene er tæt på hinanden.
Forud for den netop overståede runde var top syv inden for blot fem points afstand – noget, der aldrig tidligere var sket i Superligaen.
Når Superligaen vender tilbage efter landskampspausen, skal Brøndby IF møde Sønderjyske på udebane.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Portugal – Spanien
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
INTERVIEW