Jesper Sørensen: ‘Det er helt unormalt’

Jesper Sørensen var ikke helt tilfreds med Brøndbys præstation søndag og forklarer, hvorfor han skiftede formation undervejs.



BRØNDBY (Tipsbladet): FC København, AGF og FC Midtjylland smed alle point søndag, så da Brøndby IF gik på banen mod FC Nordsjælland klokken 20.00, stod Jesper Sørensen og co. med en gylden chance for at kravle markant tættere på toppen.

Det lykkedes imidlertid ikke for Brøndby, der måtte kæmpe sig til et point mod FC Nordsjælland.

Og i den blå-gule lejr er man ikke helt tilfreds med præstationen.

– Vi fik aldrig rigtig det greb om kampen, som vi havde håbet på, og som vi normalt får. Deres spil var bedre og de var dygtige til at spille rundt om os. Ja, jeg kan godt forstå, at folk havde håbet på mere. Det havde vi nok også selv, siger cheftræner Jesper Sørensen til den fremmødte presse efter kampen.

Hvorfor gik det ikke sådan?

– Noget af det var strukturelt, som lægger på mig. Og noget af det var kvalitet på bolden, hvor vi kunne have haft mere kvalitet.

Brøndby-træneren forsøgte at ændre kampen allerede i pausen, hvor det stod 1-1, ved at skifte formation. Brøndby IF gik væk fra deres vante tremandsforsvar til et firemandsforsvar, hvor Clement Bischoff blev rykket frem som kantspiller.

– Håbet var, at vi kunne få bedre fat med bolden og få mere pres på dem. I første halvleg havde vi svært ved at lægge pres på dem, selvom de ikke kom til mange chancer. Vi ville gerne have mere momentum, men det blev det ikke bedre af.

– Defensivt var det lidt sværere for spillerne, og det er klart, når det er en ny struktur. Det gav nogle muligheder omkring omstillinger offensivt, og så havde vi nogle muligheder, som vi ikke fik forvaltet, som vi skal, siger Sørensen.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YH9HWC

Foto: Alamy

‘Det er helt unormalt’
Det ændrede altså ikke kampens udfald synderligt, og det blev ved 1-1.

Selvom Brøndby ikke fik udnyttet chancen til at kravle markant tættere på FC København, FC Midtjylland og AGF i toppen, er Superligaen stadig ganske tæt. Kun fire point adskiller AGF på førstepladsen fra Brøndby IF og FC Nordsjælland på henholdsvis sjette- og syvendepladsen.  

– Det er ret specielt. Vi har ikke set det før, tror jeg. Det er helt unormalt, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Det er noget, vi har været vidne til i nogle år: Superligaen er tæt. Superligaen er en liga, hvor konkurrencen er hård, hvor holdene kender hinanden, og hvor der ikke er meget, der skiller holdene.

– Sidste år var der fire hold, der kunne vinde guld med to runder igen. Det har vi heller ikke set før. Det er bare Superligaen, der er tæt, og holdene er tæt på hinanden.

Forud for den netop overståede runde var top syv inden for blot fem points afstand – noget, der aldrig tidligere var sket i Superligaen.

Når Superligaen vender tilbage efter landskampspausen, skal Brøndby IF møde Sønderjyske på udebane. 







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Nu forklarer Noah Nartey



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Forarget: – Der er ingen, der er gode!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Enorme Superliga-talenter udtaget



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Kevin Diks skriver historie

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Interessant afsløring

Manchester City – Real Madrid

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle