Jesper Sørensen: ‘Det er helt unormalt’

Jesper Sørensen var ikke helt tilfreds med Brøndbys præstation søndag og forklarer, hvorfor han skiftede formation undervejs.



BRØNDBY (Tipsbladet): FC København, AGF og FC Midtjylland smed alle point søndag, så da Brøndby IF gik på banen mod FC Nordsjælland klokken 20.00, stod Jesper Sørensen og co. med en gylden chance for at kravle markant tættere på toppen.

Det lykkedes imidlertid ikke for Brøndby, der måtte kæmpe sig til et point mod FC Nordsjælland.

Og i den blå-gule lejr er man ikke helt tilfreds med præstationen.

– Vi fik aldrig rigtig det greb om kampen, som vi havde håbet på, og som vi normalt får. Deres spil var bedre og de var dygtige til at spille rundt om os. Ja, jeg kan godt forstå, at folk havde håbet på mere. Det havde vi nok også selv, siger cheftræner Jesper Sørensen til den fremmødte presse efter kampen.

Hvorfor gik det ikke sådan?

– Noget af det var strukturelt, som lægger på mig. Og noget af det var kvalitet på bolden, hvor vi kunne have haft mere kvalitet.

Brøndby-træneren forsøgte at ændre kampen allerede i pausen, hvor det stod 1-1, ved at skifte formation. Brøndby IF gik væk fra deres vante tremandsforsvar til et firemandsforsvar, hvor Clement Bischoff blev rykket frem som kantspiller.

– Håbet var, at vi kunne få bedre fat med bolden og få mere pres på dem. I første halvleg havde vi svært ved at lægge pres på dem, selvom de ikke kom til mange chancer. Vi ville gerne have mere momentum, men det blev det ikke bedre af.

– Defensivt var det lidt sværere for spillerne, og det er klart, når det er en ny struktur. Det gav nogle muligheder omkring omstillinger offensivt, og så havde vi nogle muligheder, som vi ikke fik forvaltet, som vi skal, siger Sørensen.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YH9HWC

Foto: Alamy

‘Det er helt unormalt’
Det ændrede altså ikke kampens udfald synderligt, og det blev ved 1-1.

Selvom Brøndby ikke fik udnyttet chancen til at kravle markant tættere på FC København, FC Midtjylland og AGF i toppen, er Superligaen stadig ganske tæt. Kun fire point adskiller AGF på førstepladsen fra Brøndby IF og FC Nordsjælland på henholdsvis sjette- og syvendepladsen.  

– Det er ret specielt. Vi har ikke set det før, tror jeg. Det er helt unormalt, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Det er noget, vi har været vidne til i nogle år: Superligaen er tæt. Superligaen er en liga, hvor konkurrencen er hård, hvor holdene kender hinanden, og hvor der ikke er meget, der skiller holdene.

– Sidste år var der fire hold, der kunne vinde guld med to runder igen. Det har vi heller ikke set før. Det er bare Superligaen, der er tæt, og holdene er tæt på hinanden.

Forud for den netop overståede runde var top syv inden for blot fem points afstand – noget, der aldrig tidligere var sket i Superligaen.

Når Superligaen vender tilbage efter landskampspausen, skal Brøndby IF møde Sønderjyske på udebane. 





Bekræfter dansk kæmpetransfer




LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil ude af Frankrig-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Supercomputer: De vinder VM

Arbejder på Brøndby-exit

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Hylder kæmpe FCM-transfer

Knuser transferrekord

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Uwe Rösler henter dansker

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Tager kontakt om Kamil Grabara 

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Fredberg henter italiensk legende

Frankrig – Marokko