FCK-træner følger spændt Ukraines angrebshåb

FC Københavns cheftræner har en finger med i Roman Yaremchuks fremgang og udvikling som ukrainsk EM-profil.



Roman Yaremchuk ligner Ukraines helt store angrebshåb ved EM i fodbold, og det har FC Københavns cheftræner, Jess Thorup, en vis del af æren for.

Forklaring: Jess Thorup var fra 2018 til 2020 cheftræner for Yaremchuk i belgiske Gent, og i den periode udviklede ukraineren sig særdeles positivt, så han nu er på affyringsrampen til en større liga.

– Roman var ikke den helt store profil, da jeg ankom til Gent. Supporterne var utilfredse med ham, for han fik ikke helt scoret de mål, han skulle, fortæller Thorup.

En af Thorups første handlinger i Gent var at bruge Yaremchuk som decideret angriber i stedet den delvise rolle som kantspiller, ukraineren havde under den tidligere træner.

Derefter blev der arbejdet med selvtilliden og afslutningerne.

– Roman havde brug for en, der tog sig lidt af ham i forhold til det mentale. Vi havde rigtigt mange snakke, og vi arrangerede en masse individuel træning med diverse eksperter for at forbedre hans afslutningsteknik og ro i afslutningerne, siger Thorup.

Fremgangen kom trinvist, og sammen med canadieren Jonathan David blomstrede Yaremchuk op og gjorde i 2019/20-sæsonen Gent til det mest scorende hold i Belgien.

– Roman har en fysisk pakke, der er helt exceptionel. Han er stor og stærk, men han er også hurtig, så han vil altid være en trussel mod de fleste forsvar.

– Men han havde ikke troen på egne evner, da jeg mødte ham første gang.

– Det arbejdede vi med, og han skal helt sikkert selv have den største del af æren, for han har den helt rigtige indstilling. Han kom til træningsanlægget tidligt om morgenen og gik sent, og det er ekstra fedt, når spillere som ham får succes, siger Thorup.

Angrebslegenden Andriy Shevchenko er nu ukrainsk landstræner, og han vælger givetvis 25-årige Yaremchuk i front, når det går løs mod Holland i Amsterdam søndag.

En spændt Thorup kigger med.

– Når man har arbejdet så tæt med en spiller i to år, kan man ikke undgå at følge ham videre i hans karriere. Jeg glæder mig meget til at se Roman tage de næste skridt, og jeg er sikker på, at han lykkes med det.

– Hvis han får et stærkt EM, vil han uden tvivl være interessant for de store klubber i Europa, siger FCK-træneren.

Ukraine og Holland dyster søndag klokken 21.00 i Amsterdam.

De andre to hold i gruppe C, Østrig og Nordmakedonien, mødes søndag klokken 18.00.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Supercomputer: De vinder VM

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Hvor er Kasper Dolberg?

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Argentina – Egypten

Enig med FC Midtjylland-angriber

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Schweiz – Colombia

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb