Roman Yaremchuk ligner Ukraines helt store angrebshåb ved EM i fodbold, og det har FC Københavns cheftræner, Jess Thorup, en vis del af æren for.
Forklaring: Jess Thorup var fra 2018 til 2020 cheftræner for Yaremchuk i belgiske Gent, og i den periode udviklede ukraineren sig særdeles positivt, så han nu er på affyringsrampen til en større liga.
– Roman var ikke den helt store profil, da jeg ankom til Gent. Supporterne var utilfredse med ham, for han fik ikke helt scoret de mål, han skulle, fortæller Thorup.
En af Thorups første handlinger i Gent var at bruge Yaremchuk som decideret angriber i stedet den delvise rolle som kantspiller, ukraineren havde under den tidligere træner.
Derefter blev der arbejdet med selvtilliden og afslutningerne.
– Roman havde brug for en, der tog sig lidt af ham i forhold til det mentale. Vi havde rigtigt mange snakke, og vi arrangerede en masse individuel træning med diverse eksperter for at forbedre hans afslutningsteknik og ro i afslutningerne, siger Thorup.
Fremgangen kom trinvist, og sammen med canadieren Jonathan David blomstrede Yaremchuk op og gjorde i 2019/20-sæsonen Gent til det mest scorende hold i Belgien.
– Roman har en fysisk pakke, der er helt exceptionel. Han er stor og stærk, men han er også hurtig, så han vil altid være en trussel mod de fleste forsvar.
– Men han havde ikke troen på egne evner, da jeg mødte ham første gang.
– Det arbejdede vi med, og han skal helt sikkert selv have den største del af æren, for han har den helt rigtige indstilling. Han kom til træningsanlægget tidligt om morgenen og gik sent, og det er ekstra fedt, når spillere som ham får succes, siger Thorup.
Angrebslegenden Andriy Shevchenko er nu ukrainsk landstræner, og han vælger givetvis 25-årige Yaremchuk i front, når det går løs mod Holland i Amsterdam søndag.
En spændt Thorup kigger med.
– Når man har arbejdet så tæt med en spiller i to år, kan man ikke undgå at følge ham videre i hans karriere. Jeg glæder mig meget til at se Roman tage de næste skridt, og jeg er sikker på, at han lykkes med det.
– Hvis han får et stærkt EM, vil han uden tvivl være interessant for de store klubber i Europa, siger FCK-træneren.
Ukraine og Holland dyster søndag klokken 21.00 i Amsterdam.
De andre to hold i gruppe C, Østrig og Nordmakedonien, mødes søndag klokken 18.00.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: OB sælger til Portugal
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT