FCK-træner følger spændt Ukraines angrebshåb

FC Københavns cheftræner har en finger med i Roman Yaremchuks fremgang og udvikling som ukrainsk EM-profil.



Roman Yaremchuk ligner Ukraines helt store angrebshåb ved EM i fodbold, og det har FC Københavns cheftræner, Jess Thorup, en vis del af æren for.

Forklaring: Jess Thorup var fra 2018 til 2020 cheftræner for Yaremchuk i belgiske Gent, og i den periode udviklede ukraineren sig særdeles positivt, så han nu er på affyringsrampen til en større liga.

– Roman var ikke den helt store profil, da jeg ankom til Gent. Supporterne var utilfredse med ham, for han fik ikke helt scoret de mål, han skulle, fortæller Thorup.

En af Thorups første handlinger i Gent var at bruge Yaremchuk som decideret angriber i stedet den delvise rolle som kantspiller, ukraineren havde under den tidligere træner.

Derefter blev der arbejdet med selvtilliden og afslutningerne.

– Roman havde brug for en, der tog sig lidt af ham i forhold til det mentale. Vi havde rigtigt mange snakke, og vi arrangerede en masse individuel træning med diverse eksperter for at forbedre hans afslutningsteknik og ro i afslutningerne, siger Thorup.

Fremgangen kom trinvist, og sammen med canadieren Jonathan David blomstrede Yaremchuk op og gjorde i 2019/20-sæsonen Gent til det mest scorende hold i Belgien.

– Roman har en fysisk pakke, der er helt exceptionel. Han er stor og stærk, men han er også hurtig, så han vil altid være en trussel mod de fleste forsvar.

– Men han havde ikke troen på egne evner, da jeg mødte ham første gang.

– Det arbejdede vi med, og han skal helt sikkert selv have den største del af æren, for han har den helt rigtige indstilling. Han kom til træningsanlægget tidligt om morgenen og gik sent, og det er ekstra fedt, når spillere som ham får succes, siger Thorup.

Angrebslegenden Andriy Shevchenko er nu ukrainsk landstræner, og han vælger givetvis 25-årige Yaremchuk i front, når det går løs mod Holland i Amsterdam søndag.

En spændt Thorup kigger med.

– Når man har arbejdet så tæt med en spiller i to år, kan man ikke undgå at følge ham videre i hans karriere. Jeg glæder mig meget til at se Roman tage de næste skridt, og jeg er sikker på, at han lykkes med det.

– Hvis han får et stærkt EM, vil han uden tvivl være interessant for de store klubber i Europa, siger FCK-træneren.

Ukraine og Holland dyster søndag klokken 21.00 i Amsterdam.

De andre to hold i gruppe C, Østrig og Nordmakedonien, mødes søndag klokken 18.00.

/ritzau/



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

– Alle taler om dem!

Fælder dom over Højlund

Presset Frank: Her er vores store problem

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

– Du har udstråling som tagpap

Magisk aften for FC København-stjerne

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

– Et frygteligt scenarie

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM