Roman Yaremchuk ligner Ukraines helt store angrebshåb ved EM i fodbold, og det har FC Københavns cheftræner, Jess Thorup, en vis del af æren for.
Forklaring: Jess Thorup var fra 2018 til 2020 cheftræner for Yaremchuk i belgiske Gent, og i den periode udviklede ukraineren sig særdeles positivt, så han nu er på affyringsrampen til en større liga.
– Roman var ikke den helt store profil, da jeg ankom til Gent. Supporterne var utilfredse med ham, for han fik ikke helt scoret de mål, han skulle, fortæller Thorup.
En af Thorups første handlinger i Gent var at bruge Yaremchuk som decideret angriber i stedet den delvise rolle som kantspiller, ukraineren havde under den tidligere træner.
Derefter blev der arbejdet med selvtilliden og afslutningerne.
– Roman havde brug for en, der tog sig lidt af ham i forhold til det mentale. Vi havde rigtigt mange snakke, og vi arrangerede en masse individuel træning med diverse eksperter for at forbedre hans afslutningsteknik og ro i afslutningerne, siger Thorup.
Fremgangen kom trinvist, og sammen med canadieren Jonathan David blomstrede Yaremchuk op og gjorde i 2019/20-sæsonen Gent til det mest scorende hold i Belgien.
– Roman har en fysisk pakke, der er helt exceptionel. Han er stor og stærk, men han er også hurtig, så han vil altid være en trussel mod de fleste forsvar.
– Men han havde ikke troen på egne evner, da jeg mødte ham første gang.
– Det arbejdede vi med, og han skal helt sikkert selv have den største del af æren, for han har den helt rigtige indstilling. Han kom til træningsanlægget tidligt om morgenen og gik sent, og det er ekstra fedt, når spillere som ham får succes, siger Thorup.
Angrebslegenden Andriy Shevchenko er nu ukrainsk landstræner, og han vælger givetvis 25-årige Yaremchuk i front, når det går løs mod Holland i Amsterdam søndag.
En spændt Thorup kigger med.
– Når man har arbejdet så tæt med en spiller i to år, kan man ikke undgå at følge ham videre i hans karriere. Jeg glæder mig meget til at se Roman tage de næste skridt, og jeg er sikker på, at han lykkes med det.
– Hvis han får et stærkt EM, vil han uden tvivl være interessant for de store klubber i Europa, siger FCK-træneren.
Ukraine og Holland dyster søndag klokken 21.00 i Amsterdam.
De andre to hold i gruppe C, Østrig og Nordmakedonien, mødes søndag klokken 18.00.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
NYHEDER