Roman Yaremchuk ligner Ukraines helt store angrebshåb ved EM i fodbold, og det har FC Københavns cheftræner, Jess Thorup, en vis del af æren for.
Forklaring: Jess Thorup var fra 2018 til 2020 cheftræner for Yaremchuk i belgiske Gent, og i den periode udviklede ukraineren sig særdeles positivt, så han nu er på affyringsrampen til en større liga.
– Roman var ikke den helt store profil, da jeg ankom til Gent. Supporterne var utilfredse med ham, for han fik ikke helt scoret de mål, han skulle, fortæller Thorup.
En af Thorups første handlinger i Gent var at bruge Yaremchuk som decideret angriber i stedet den delvise rolle som kantspiller, ukraineren havde under den tidligere træner.
Derefter blev der arbejdet med selvtilliden og afslutningerne.
– Roman havde brug for en, der tog sig lidt af ham i forhold til det mentale. Vi havde rigtigt mange snakke, og vi arrangerede en masse individuel træning med diverse eksperter for at forbedre hans afslutningsteknik og ro i afslutningerne, siger Thorup.
Fremgangen kom trinvist, og sammen med canadieren Jonathan David blomstrede Yaremchuk op og gjorde i 2019/20-sæsonen Gent til det mest scorende hold i Belgien.
– Roman har en fysisk pakke, der er helt exceptionel. Han er stor og stærk, men han er også hurtig, så han vil altid være en trussel mod de fleste forsvar.
– Men han havde ikke troen på egne evner, da jeg mødte ham første gang.
– Det arbejdede vi med, og han skal helt sikkert selv have den største del af æren, for han har den helt rigtige indstilling. Han kom til træningsanlægget tidligt om morgenen og gik sent, og det er ekstra fedt, når spillere som ham får succes, siger Thorup.
Angrebslegenden Andriy Shevchenko er nu ukrainsk landstræner, og han vælger givetvis 25-årige Yaremchuk i front, når det går løs mod Holland i Amsterdam søndag.
En spændt Thorup kigger med.
– Når man har arbejdet så tæt med en spiller i to år, kan man ikke undgå at følge ham videre i hans karriere. Jeg glæder mig meget til at se Roman tage de næste skridt, og jeg er sikker på, at han lykkes med det.
– Hvis han får et stærkt EM, vil han uden tvivl være interessant for de store klubber i Europa, siger FCK-træneren.
Ukraine og Holland dyster søndag klokken 21.00 i Amsterdam.
De andre to hold i gruppe C, Østrig og Nordmakedonien, mødes søndag klokken 18.00.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE