FC København røg sensationelt ud af pokalturneringen til Nykøbing FC onsdag aften, og ovenpå den skuffelse tager cheftræner Jess Thorup ansvaret på sine skuldre som følge af de mange udskiftninger på holdet.
I forhold til weekendens kamp var der kun tre spillere, der fik genvalg: Nicolai Boilesen, Lukas Lerager og Pep Biel. Derudover var startopstillinger udgjort af spillere, der ikke normalt starter inde for københavnerne.
– Det er ene og alene mit ansvar, at vi skiftede otte mand i dag, men jeg havde en god fornemmelse af det, inden vi tog herned, siger Jess Thorup til FC Københavns hjemmeside og fortsætter:
– Selvfølgelig vidste vi godt, at Nykøbing ikke er et hold, man bare lige kører over, og de skal også have stor cadeau for deres indsats i dag, men når det er sagt, så vi var simpelthen pivringe. Vi fik slet ikke sat os igennem fra start, og så forærede vi dem tidligt i kampen to mål, og så blev det bare svært derfra, for når vi præsterer som vi gjorde, så er der ikke den store forskel på toppen af Superligaen og midten af 1. division.
Især var han skuffet over relationerne blandt de reserver, der fik chancen, hvilket blandt andet fik ham til at skifte Pierre Bengtsson og Rasmus Højlund ud efter 26 minutter.
– Der var slet ikke de relationer i holdet, som jeg havde forventet, og det var også derfor, vi skiftede to mand både i løbet af 1. halvleg og i pausen og også for at bringe noget ny energi i holdet, siger han og tilføjer også:
– Det er sindssygt skuffende, for meget af det vi har bygget op gennem de første 15 kampe som ubesejrede, det har vi smidt væk med vores præstationer i dag og i søndags.
Se kampens mål i videoen øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
USA – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
LIVE
VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
