Efter pokalfadæse: Her er Jess Thorups reaktion

Jess Thorup sætter ord på onsdagens pokalnedtur over for fck.dk.



FC København røg sensationelt ud af pokalturneringen til Nykøbing FC onsdag aften, og ovenpå den skuffelse tager cheftræner Jess Thorup ansvaret på sine skuldre som følge af de mange udskiftninger på holdet.

I forhold til weekendens kamp var der kun tre spillere, der fik genvalg: Nicolai Boilesen, Lukas Lerager og Pep Biel. Derudover var startopstillinger udgjort af spillere, der ikke normalt starter inde for københavnerne.

– Det er ene og alene mit ansvar, at vi skiftede otte mand i dag, men jeg havde en god fornemmelse af det, inden vi tog herned, siger Jess Thorup til FC Københavns hjemmeside og fortsætter:

– Selvfølgelig vidste vi godt, at Nykøbing ikke er et hold, man bare lige kører over, og de skal også have stor cadeau for deres indsats i dag, men når det er sagt, så vi var simpelthen pivringe. Vi fik slet ikke sat os igennem fra start, og så forærede vi dem tidligt i kampen to mål, og så blev det bare svært derfra, for når vi præsterer som vi gjorde, så er der ikke den store forskel på toppen af Superligaen og midten af 1. division.

Især var han skuffet over relationerne blandt de reserver, der fik chancen, hvilket blandt andet fik ham til at skifte Pierre Bengtsson og Rasmus Højlund ud efter 26 minutter.

– Der var slet ikke de relationer i holdet, som jeg havde forventet, og det var også derfor, vi skiftede to mand både i løbet af 1. halvleg og i pausen og også for at bringe noget ny energi i holdet, siger han og tilføjer også:

– Det er sindssygt skuffende, for meget af det vi har bygget op gennem de første 15 kampe som ubesejrede, det har vi smidt væk med vores præstationer i dag og i søndags.

Se kampens mål i videoen øverst i artiklen. 





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Målfattigt på Vestegnen

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Christian Nørgaard tæt på skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Kæmpe transfer under opsejling

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Silkeborg IF – FC København

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Lyngby BK – AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Sporting ringede – Helenius tog i biografen