FC København røg sensationelt ud af pokalturneringen til Nykøbing FC onsdag aften, og ovenpå den skuffelse tager cheftræner Jess Thorup ansvaret på sine skuldre som følge af de mange udskiftninger på holdet.
I forhold til weekendens kamp var der kun tre spillere, der fik genvalg: Nicolai Boilesen, Lukas Lerager og Pep Biel. Derudover var startopstillinger udgjort af spillere, der ikke normalt starter inde for københavnerne.
– Det er ene og alene mit ansvar, at vi skiftede otte mand i dag, men jeg havde en god fornemmelse af det, inden vi tog herned, siger Jess Thorup til FC Københavns hjemmeside og fortsætter:
– Selvfølgelig vidste vi godt, at Nykøbing ikke er et hold, man bare lige kører over, og de skal også have stor cadeau for deres indsats i dag, men når det er sagt, så vi var simpelthen pivringe. Vi fik slet ikke sat os igennem fra start, og så forærede vi dem tidligt i kampen to mål, og så blev det bare svært derfra, for når vi præsterer som vi gjorde, så er der ikke den store forskel på toppen af Superligaen og midten af 1. division.
Især var han skuffet over relationerne blandt de reserver, der fik chancen, hvilket blandt andet fik ham til at skifte Pierre Bengtsson og Rasmus Højlund ud efter 26 minutter.
– Der var slet ikke de relationer i holdet, som jeg havde forventet, og det var også derfor, vi skiftede to mand både i løbet af 1. halvleg og i pausen og også for at bringe noget ny energi i holdet, siger han og tilføjer også:
– Det er sindssygt skuffende, for meget af det vi har bygget op gennem de første 15 kampe som ubesejrede, det har vi smidt væk med vores præstationer i dag og i søndags.
Se kampens mål i videoen øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Smider Salah-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
Sprudler i MLS
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER
