FC København røg sensationelt ud af pokalturneringen til Nykøbing FC onsdag aften, og ovenpå den skuffelse tager cheftræner Jess Thorup ansvaret på sine skuldre som følge af de mange udskiftninger på holdet.
I forhold til weekendens kamp var der kun tre spillere, der fik genvalg: Nicolai Boilesen, Lukas Lerager og Pep Biel. Derudover var startopstillinger udgjort af spillere, der ikke normalt starter inde for københavnerne.
– Det er ene og alene mit ansvar, at vi skiftede otte mand i dag, men jeg havde en god fornemmelse af det, inden vi tog herned, siger Jess Thorup til FC Københavns hjemmeside og fortsætter:
– Selvfølgelig vidste vi godt, at Nykøbing ikke er et hold, man bare lige kører over, og de skal også have stor cadeau for deres indsats i dag, men når det er sagt, så vi var simpelthen pivringe. Vi fik slet ikke sat os igennem fra start, og så forærede vi dem tidligt i kampen to mål, og så blev det bare svært derfra, for når vi præsterer som vi gjorde, så er der ikke den store forskel på toppen af Superligaen og midten af 1. division.
Især var han skuffet over relationerne blandt de reserver, der fik chancen, hvilket blandt andet fik ham til at skifte Pierre Bengtsson og Rasmus Højlund ud efter 26 minutter.
– Der var slet ikke de relationer i holdet, som jeg havde forventet, og det var også derfor, vi skiftede to mand både i løbet af 1. halvleg og i pausen og også for at bringe noget ny energi i holdet, siger han og tilføjer også:
– Det er sindssygt skuffende, for meget af det vi har bygget op gennem de første 15 kampe som ubesejrede, det har vi smidt væk med vores præstationer i dag og i søndags.
Se kampens mål i videoen øverst i artiklen.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Magiske Messi slår til igen
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
MEDIE
