Jesse Joronen er AC Horsens’ næststørste salg i historien

Salget af Jesse Joronen til FC København er det næststørste i AC Horsens’ historie.



Ganske som ventet er målmanden Jesse Joronen fredag blevet præsenteret som ny spiller i FC København. Finnen tiltræder i hovedstaden til sommer, og det betyder, at han gør sæsonen færdig i AC Horsens.

Jesse Joronen skiftede før denne sæson til AC Horsens på en fri transfer, og nu er han altså blevet solgt til FC København – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger for et beløb i omegnen af seks millioner kroner.

Det bringer ham ind på en andenplads over de største salg i AC Horsens’ historie efter Gilberto Macena.

– Vi er en sælgende klub, og det betyder rigtig meget for os, at vi kan sælge Jesse Joronen for et beløb, der er den næststørste transfersum i AC Horsens’ historie. Jesse Joronen har været igennem en fantastisk udvikling hos os, og det er en stor cadeau til ham, trænerstaben og de øvrige spillere, fortæller direktør Kristian Nielsen til klubbens hjemmeside.

Horsens-manager, Bo Henriksen, udtrykker ligeledes stolthed over salget, ligesom han er glad for, at Jesse Joronen bliver i klubben sæsonen ud.

– Vi har været igennem en forrygende efterårssæson, og her har Jesse spillet en rigtig stor rolle. Han har gjort det så godt, at han er blevet interessant for Skandinaviens største klub, og det vidner om, at vi har udviklet os som klub, når vi kan sælge en spiller til de regerende danske mestre. Det er vi selvfølgelig stolte over. Det var vores målmandstræner Peder Hansen, der blev opmærksom på Jesse, og han skal have stor ros for fremragende scoutingarbejde, fortæller Bo Henriksen og fortsætter:

– Det har været meget vigtigt for os, at vi beholder Jesse i foråret, for det giver os god tid til at finde en afløser. Selvom han kun har været i klubben i kort tid, så har han sat et markant aftryk som spiller med sine store kvaliteter, og han er også et fantastisk menneske med værdier, vi sætter stor pris på. Vi er super glade for, at vi også får glæde af Jesses kvaliteter i resten af sæsonen.

Jesse Joronen har underskrevet en fem-årig aftale med FC København. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Smal parisersejr i Bourgogne

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Mere aktivitet på vej i FC København

Ruben Amorim gjorde det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Chokskifte?

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Hemmelig samtale med storklub

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

– Det er meget svært for Nørgaard

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dyr dansk bomber til Everton?

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Stor profil skifter til FC København

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Kontramelding om transfer

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Brøndby-transfer glippet

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Store ord om Roony Bardghji

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Angriber meldes tæt på

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann