Jesse Joronen er AC Horsens’ næststørste salg i historien

Salget af Jesse Joronen til FC København er det næststørste i AC Horsens’ historie.



Ganske som ventet er målmanden Jesse Joronen fredag blevet præsenteret som ny spiller i FC København. Finnen tiltræder i hovedstaden til sommer, og det betyder, at han gør sæsonen færdig i AC Horsens.

Jesse Joronen skiftede før denne sæson til AC Horsens på en fri transfer, og nu er han altså blevet solgt til FC København – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger for et beløb i omegnen af seks millioner kroner.

Det bringer ham ind på en andenplads over de største salg i AC Horsens’ historie efter Gilberto Macena.

– Vi er en sælgende klub, og det betyder rigtig meget for os, at vi kan sælge Jesse Joronen for et beløb, der er den næststørste transfersum i AC Horsens’ historie. Jesse Joronen har været igennem en fantastisk udvikling hos os, og det er en stor cadeau til ham, trænerstaben og de øvrige spillere, fortæller direktør Kristian Nielsen til klubbens hjemmeside.

Horsens-manager, Bo Henriksen, udtrykker ligeledes stolthed over salget, ligesom han er glad for, at Jesse Joronen bliver i klubben sæsonen ud.

– Vi har været igennem en forrygende efterårssæson, og her har Jesse spillet en rigtig stor rolle. Han har gjort det så godt, at han er blevet interessant for Skandinaviens største klub, og det vidner om, at vi har udviklet os som klub, når vi kan sælge en spiller til de regerende danske mestre. Det er vi selvfølgelig stolte over. Det var vores målmandstræner Peder Hansen, der blev opmærksom på Jesse, og han skal have stor ros for fremragende scoutingarbejde, fortæller Bo Henriksen og fortsætter:

– Det har været meget vigtigt for os, at vi beholder Jesse i foråret, for det giver os god tid til at finde en afløser. Selvom han kun har været i klubben i kort tid, så har han sat et markant aftryk som spiller med sine store kvaliteter, og han er også et fantastisk menneske med værdier, vi sætter stor pris på. Vi er super glade for, at vi også får glæde af Jesses kvaliteter i resten af sæsonen.

Jesse Joronen har underskrevet en fem-årig aftale med FC København. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –






Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Her er startopstillingerne til guldbraget

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

AGF – FC Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC København – Vejle Boldklub

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Viborg FF – FC Nordsjælland