Jesse Joronen er AC Horsens’ næststørste salg i historien

Salget af Jesse Joronen til FC København er det næststørste i AC Horsens’ historie.



Ganske som ventet er målmanden Jesse Joronen fredag blevet præsenteret som ny spiller i FC København. Finnen tiltræder i hovedstaden til sommer, og det betyder, at han gør sæsonen færdig i AC Horsens.

Jesse Joronen skiftede før denne sæson til AC Horsens på en fri transfer, og nu er han altså blevet solgt til FC København – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger for et beløb i omegnen af seks millioner kroner.

Det bringer ham ind på en andenplads over de største salg i AC Horsens’ historie efter Gilberto Macena.

– Vi er en sælgende klub, og det betyder rigtig meget for os, at vi kan sælge Jesse Joronen for et beløb, der er den næststørste transfersum i AC Horsens’ historie. Jesse Joronen har været igennem en fantastisk udvikling hos os, og det er en stor cadeau til ham, trænerstaben og de øvrige spillere, fortæller direktør Kristian Nielsen til klubbens hjemmeside.

Horsens-manager, Bo Henriksen, udtrykker ligeledes stolthed over salget, ligesom han er glad for, at Jesse Joronen bliver i klubben sæsonen ud.

– Vi har været igennem en forrygende efterårssæson, og her har Jesse spillet en rigtig stor rolle. Han har gjort det så godt, at han er blevet interessant for Skandinaviens største klub, og det vidner om, at vi har udviklet os som klub, når vi kan sælge en spiller til de regerende danske mestre. Det er vi selvfølgelig stolte over. Det var vores målmandstræner Peder Hansen, der blev opmærksom på Jesse, og han skal have stor ros for fremragende scoutingarbejde, fortæller Bo Henriksen og fortsætter:

– Det har været meget vigtigt for os, at vi beholder Jesse i foråret, for det giver os god tid til at finde en afløser. Selvom han kun har været i klubben i kort tid, så har han sat et markant aftryk som spiller med sine store kvaliteter, og han er også et fantastisk menneske med værdier, vi sætter stor pris på. Vi er super glade for, at vi også får glæde af Jesses kvaliteter i resten af sæsonen.

Jesse Joronen har underskrevet en fem-årig aftale med FC København. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Boilesen peger på FC København

OB – FC Midtjylland

For første gang siden 1999!

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Salah strålede for Liverpool

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FC Fredericia – AGF

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Jagter Christian Nørgaard

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Præsenterer Thomas Franks afløser

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Danmark indleder med et brag mod Norge

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Stort Brøndby-boost