Ganske som ventet er målmanden Jesse Joronen fredag blevet præsenteret som ny spiller i FC København. Finnen tiltræder i hovedstaden til sommer, og det betyder, at han gør sæsonen færdig i AC Horsens.
Jesse Joronen skiftede før denne sæson til AC Horsens på en fri transfer, og nu er han altså blevet solgt til FC København – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger for et beløb i omegnen af seks millioner kroner.
Det bringer ham ind på en andenplads over de største salg i AC Horsens’ historie efter Gilberto Macena.
– Vi er en sælgende klub, og det betyder rigtig meget for os, at vi kan sælge Jesse Joronen for et beløb, der er den næststørste transfersum i AC Horsens’ historie. Jesse Joronen har været igennem en fantastisk udvikling hos os, og det er en stor cadeau til ham, trænerstaben og de øvrige spillere, fortæller direktør Kristian Nielsen til klubbens hjemmeside.
Horsens-manager, Bo Henriksen, udtrykker ligeledes stolthed over salget, ligesom han er glad for, at Jesse Joronen bliver i klubben sæsonen ud.
– Vi har været igennem en forrygende efterårssæson, og her har Jesse spillet en rigtig stor rolle. Han har gjort det så godt, at han er blevet interessant for Skandinaviens største klub, og det vidner om, at vi har udviklet os som klub, når vi kan sælge en spiller til de regerende danske mestre. Det er vi selvfølgelig stolte over. Det var vores målmandstræner Peder Hansen, der blev opmærksom på Jesse, og han skal have stor ros for fremragende scoutingarbejde, fortæller Bo Henriksen og fortsætter:
– Det har været meget vigtigt for os, at vi beholder Jesse i foråret, for det giver os god tid til at finde en afløser. Selvom han kun har været i klubben i kort tid, så har han sat et markant aftryk som spiller med sine store kvaliteter, og han er også et fantastisk menneske med værdier, vi sætter stor pris på. Vi er super glade for, at vi også får glæde af Jesses kvaliteter i resten af sæsonen.
Jesse Joronen har underskrevet en fem-årig aftale med FC København.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
FCK-direktør får job i West Ham
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
OPTAKT
Canada – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
