Fra og med i dag træner Vejles tidligere førstemålmand og anfører, Jimmy Nielsen med blandt klubbens ungdomsspillere. Det er dog ikke Vejles sportslige ledelse, der har degraderet den karismatiske keeper. Det har han gjort selv.
– Det er mit eget ønske at træne med U-truppen. Så jeg blev enig med klubben om, at det var det bedste. Der er ingen grund til, at jeg forstyrrer og stjæler fokus, når førsteholdet træner, siger Jimmy Nielsen til tipsbladet.dk.
I stedet lægger Jimmy Nielsen sit fokus på at finde en ny klub i enten Norge eller Sverige, hvor transfervinduerne har åbent måneden ud. Og ambitionerne er stadig store hos den blonde målmand.
– Jeg ved godt, at jeg ikke kommer til Premier League eller Serie A. Men jeg stiler fortsat efter at være med på højeste niveau. Helst i den bedste række i enten Norge eller Sverige, forklarer Nielsen, der hvis han fortsat står uden ny klub om en måned ikke vil udelukke et karrierestop.
Jimmy Nielsen har, ifølge ham selv, haft en fremragende tid i Vejle, og selv om klubben ikke vil give ham en fri transfer, så han nemmere kan finde en ny klub, er der ikke ondt blod mellem målmanden og 1. divisionsklubben.
– Der er ikke noget at gøre ved, at de ikke vil give mig den frie transfer. Selv om det selvfølgelig er ærgerligt. For havde jeg fået den, havde jeg allerede nu været i en anden klub. Men jeg håber vi kan kan finde en løsning, der er god for alle parter. For jeg har haft en dejlig tid i Vejle, slutter Jimmy Nielsen.
LIVE
LIVE: Dolberg opereret efter grim skade
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
NYHEDER
Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
NYHEDER
‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
EKSKLUSIVT
Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning
NYHEDER
FCK-profil lå på stranden – så ringede landstræner
INTERVIEW
FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur
Ronaldo undskylder for drama i København
NYHEDER
Disney præsenterer europæiske tv-profiler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending
HELT VILDT
Så mange millioner er Kasper Høgh værd
HELT VILDT
FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
NYHEDER
Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’
Transferguru er tilbage – og nu er det gratis!
NYHEDER
FC København-spiller vender hjem med nul minutter
EKSKLUSIVT
Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’
HELT VILDT
Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas
TOPNYHED