Joachim Andersen åben for København

Joachim Andersen vil ikke helt udelukke, at han kan finde på at slutte karrieren i Danmark. I så fald skal det helst være i hovedstadsområdet.



Det tilfører noget ekstra krydderi til Superligaen, når de store stjerner vender hjem til Danmark for at give de sidste år af karrieren til dansk fodbold.

Daniel Wass og Thomas Delaney er to af de seneste i rækken, men der kommer helt sikkert flere i fremtiden.

Måske Joachim Andersen?

Den danske Fulham-stjerne bor til dagligt i London og har tilbragt stort set hele sin karriere i udlandet, men han vil ikke helt udelukke, at han en dag vender hjem til Danmark og spiller de sidste år af karrieren.

– Det er noget, jeg har tænkt over nogle gange, og jeg ændrer lidt mit svar, men det kommer helt an på, hvordan situationen er på det tidspunkt. Lige nu synes jeg, det går rimelig godt, og jeg har stadig en lang kontrakt i Fulham. Jeg er 33 år, når den slutter, siger Joachim Andersen til Viaplay og tilføjer med et smil:

– Det kan være, jeg kan slutte i Vendsyssel.

Midtstopperens far, Jacob Andersen, er en del af ejerkredsen i Vendsyssel FF, og det samme er såmænd Joachim Andersen, som er én af 20 ejere af NordicBet Liga-klubben. Derfor vil Vendsyssel FF på papiret været et oplagt sted at spille, hvis Premier League-stjernen vender hjem.

Umiddelbart er det dog ikke Himmerland, der trækker mest i Joachim Andersen og familien.

– Hvis det skal være i Danmark, skal det helst være i københavnsområdet, men det er jo svært at sige, hvordan situationen ser ud. Men umiddelbart København, siger han.

Joachim Andersen har spillet ungdomsfodbold i både FC København og FC Midtjylland, men han tog ud i en meget tidlig alder og har derfor aldrig spillet en seniorkamp i dansk klubfodbold. Til gengæld er han stille og roligt på vej mod 200 optrædener i Premier League.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Thomas Delaney teaser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Napoli-chok på vej

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet