Joachim Andersen åben for København

Joachim Andersen vil ikke helt udelukke, at han kan finde på at slutte karrieren i Danmark. I så fald skal det helst være i hovedstadsområdet.



Det tilfører noget ekstra krydderi til Superligaen, når de store stjerner vender hjem til Danmark for at give de sidste år af karrieren til dansk fodbold.

Daniel Wass og Thomas Delaney er to af de seneste i rækken, men der kommer helt sikkert flere i fremtiden.

Måske Joachim Andersen?

Den danske Fulham-stjerne bor til dagligt i London og har tilbragt stort set hele sin karriere i udlandet, men han vil ikke helt udelukke, at han en dag vender hjem til Danmark og spiller de sidste år af karrieren.

– Det er noget, jeg har tænkt over nogle gange, og jeg ændrer lidt mit svar, men det kommer helt an på, hvordan situationen er på det tidspunkt. Lige nu synes jeg, det går rimelig godt, og jeg har stadig en lang kontrakt i Fulham. Jeg er 33 år, når den slutter, siger Joachim Andersen til Viaplay og tilføjer med et smil:

– Det kan være, jeg kan slutte i Vendsyssel.

Midtstopperens far, Jacob Andersen, er en del af ejerkredsen i Vendsyssel FF, og det samme er såmænd Joachim Andersen, som er én af 20 ejere af NordicBet Liga-klubben. Derfor vil Vendsyssel FF på papiret været et oplagt sted at spille, hvis Premier League-stjernen vender hjem.

Umiddelbart er det dog ikke Himmerland, der trækker mest i Joachim Andersen og familien.

– Hvis det skal være i Danmark, skal det helst være i københavnsområdet, men det er jo svært at sige, hvordan situationen ser ud. Men umiddelbart København, siger han.

Joachim Andersen har spillet ungdomsfodbold i både FC København og FC Midtjylland, men han tog ud i en meget tidlig alder og har derfor aldrig spillet en seniorkamp i dansk klubfodbold. Til gengæld er han stille og roligt på vej mod 200 optrædener i Premier League.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

FCK misser landsholdsspiller

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama