Joachim Andersen åben for København

Joachim Andersen vil ikke helt udelukke, at han kan finde på at slutte karrieren i Danmark. I så fald skal det helst være i hovedstadsområdet.



Det tilfører noget ekstra krydderi til Superligaen, når de store stjerner vender hjem til Danmark for at give de sidste år af karrieren til dansk fodbold.

Daniel Wass og Thomas Delaney er to af de seneste i rækken, men der kommer helt sikkert flere i fremtiden.

Måske Joachim Andersen?

Den danske Fulham-stjerne bor til dagligt i London og har tilbragt stort set hele sin karriere i udlandet, men han vil ikke helt udelukke, at han en dag vender hjem til Danmark og spiller de sidste år af karrieren.

– Det er noget, jeg har tænkt over nogle gange, og jeg ændrer lidt mit svar, men det kommer helt an på, hvordan situationen er på det tidspunkt. Lige nu synes jeg, det går rimelig godt, og jeg har stadig en lang kontrakt i Fulham. Jeg er 33 år, når den slutter, siger Joachim Andersen til Viaplay og tilføjer med et smil:

– Det kan være, jeg kan slutte i Vendsyssel.

Midtstopperens far, Jacob Andersen, er en del af ejerkredsen i Vendsyssel FF, og det samme er såmænd Joachim Andersen, som er én af 20 ejere af NordicBet Liga-klubben. Derfor vil Vendsyssel FF på papiret været et oplagt sted at spille, hvis Premier League-stjernen vender hjem.

Umiddelbart er det dog ikke Himmerland, der trækker mest i Joachim Andersen og familien.

– Hvis det skal være i Danmark, skal det helst være i københavnsområdet, men det er jo svært at sige, hvordan situationen ser ud. Men umiddelbart København, siger han.

Joachim Andersen har spillet ungdomsfodbold i både FC København og FC Midtjylland, men han tog ud i en meget tidlig alder og har derfor aldrig spillet en seniorkamp i dansk klubfodbold. Til gengæld er han stille og roligt på vej mod 200 optrædener i Premier League.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

10. gang i træk

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Emre Mor færdig

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg

Tottenham jagter choktransfer

Randers FC – Vejle Boldklub

– Det var virkelig pinligt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’