Den danske midtstopper Joachim Andersen formåede at skabe en del omtale tilbage i august, da han valgte at offentliggøre en række hadbeskeder, som han havde modtaget i sin indbakke efter kampen mod Liverpool.
I det pågældende opgør trak han et rødt kort, da Liverpools angriber Darwin Nunez nikkede ham en skalle.
– Beskederne er der egentlig stort set efter hver eneste kamp, men nu var der så lidt flere, siger Joachim Andersen, der mandag er mødt ind i landsholdslejren i Helsingør.
Ifølge landsholdsspilleren er han langtfra den eneste, som skal stå model til disse beskeder.
– Det er noget, du kan spørge alle om. Det sker efter hver eneste kamp, så det er meget normalt.
– Nu var der lige lidt flere end normalt. Så synes jeg egentlig, det var meget passende, at der kom lidt fokus på det, siger han.
Crystal Palace-danskeren har efterhånden vænnet sig til, at det er noget, som hører med til jobbet som professionel fodboldspiller.
Beskederne indeholder alt fra bandeord og tilsvininger til dødstrusler rettet mod spilleren eller spillerens familie.
– Det påvirker mig ikke. Der bliver sagt en masse ting i fodboldverdenen.
– Når du er i fokus, må du stå model til en masse ting. Folk har meninger, og folk har følelser. Det forstår jeg også godt, siger Joachim Andersen.
Selv om danskeren har vænnet sig til det, er han glad for den fokus og debat det har skabt, at han fremlagde sine beskeder.
– Det er svært at gøre så meget ved det. Men det er fint, der er blevet skabt lidt omtale. Det er selvfølgelig noget, vi skal have fokus på, men jeg har sagt det, jeg skal sige.
Joachim Andersen og resten af det danske mandskab skal i kamp på torsdag, når det gælder Nations League-opgøret ude mod Kroatien.
Danskerne slutter landsholdssamlingen af på søndag i Parken, hvor de tager imod de forsvarende verdensmestre fra Frankrig i sidste runde af Nations League-gruppespillet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Sprudler i MLS
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Bayern München laver vildt comeback