Den danske midtstopper Joachim Andersen formåede at skabe en del omtale tilbage i august, da han valgte at offentliggøre en række hadbeskeder, som han havde modtaget i sin indbakke efter kampen mod Liverpool.
I det pågældende opgør trak han et rødt kort, da Liverpools angriber Darwin Nunez nikkede ham en skalle.
– Beskederne er der egentlig stort set efter hver eneste kamp, men nu var der så lidt flere, siger Joachim Andersen, der mandag er mødt ind i landsholdslejren i Helsingør.
Ifølge landsholdsspilleren er han langtfra den eneste, som skal stå model til disse beskeder.
– Det er noget, du kan spørge alle om. Det sker efter hver eneste kamp, så det er meget normalt.
– Nu var der lige lidt flere end normalt. Så synes jeg egentlig, det var meget passende, at der kom lidt fokus på det, siger han.
Crystal Palace-danskeren har efterhånden vænnet sig til, at det er noget, som hører med til jobbet som professionel fodboldspiller.
Beskederne indeholder alt fra bandeord og tilsvininger til dødstrusler rettet mod spilleren eller spillerens familie.
– Det påvirker mig ikke. Der bliver sagt en masse ting i fodboldverdenen.
– Når du er i fokus, må du stå model til en masse ting. Folk har meninger, og folk har følelser. Det forstår jeg også godt, siger Joachim Andersen.
Selv om danskeren har vænnet sig til det, er han glad for den fokus og debat det har skabt, at han fremlagde sine beskeder.
– Det er svært at gøre så meget ved det. Men det er fint, der er blevet skabt lidt omtale. Det er selvfølgelig noget, vi skal have fokus på, men jeg har sagt det, jeg skal sige.
Joachim Andersen og resten af det danske mandskab skal i kamp på torsdag, når det gælder Nations League-opgøret ude mod Kroatien.
Danskerne slutter landsholdssamlingen af på søndag i Parken, hvor de tager imod de forsvarende verdensmestre fra Frankrig i sidste runde af Nations League-gruppespillet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER