Landsholdsdanskers barske liv: Får dødstrusler

Joachim Andersen glæder sig over, at han fik skabt fokus på hadbeskeder, selv om det ikke var meningen.



Den danske midtstopper Joachim Andersen formåede at skabe en del omtale tilbage i august, da han valgte at offentliggøre en række hadbeskeder, som han havde modtaget i sin indbakke efter kampen mod Liverpool.

I det pågældende opgør trak han et rødt kort, da Liverpools angriber Darwin Nunez nikkede ham en skalle.

– Beskederne er der egentlig stort set efter hver eneste kamp, men nu var der så lidt flere, siger Joachim Andersen, der mandag er mødt ind i landsholdslejren i Helsingør.

Ifølge landsholdsspilleren er han langtfra den eneste, som skal stå model til disse beskeder.

– Det er noget, du kan spørge alle om. Det sker efter hver eneste kamp, så det er meget normalt.

– Nu var der lige lidt flere end normalt. Så synes jeg egentlig, det var meget passende, at der kom lidt fokus på det, siger han.

Crystal Palace-danskeren har efterhånden vænnet sig til, at det er noget, som hører med til jobbet som professionel fodboldspiller.

Beskederne indeholder alt fra bandeord og tilsvininger til dødstrusler rettet mod spilleren eller spillerens familie.

– Det påvirker mig ikke. Der bliver sagt en masse ting i fodboldverdenen.

– Når du er i fokus, må du stå model til en masse ting. Folk har meninger, og folk har følelser. Det forstår jeg også godt, siger Joachim Andersen.

Selv om danskeren har vænnet sig til det, er han glad for den fokus og debat det har skabt, at han fremlagde sine beskeder.

– Det er svært at gøre så meget ved det. Men det er fint, der er blevet skabt lidt omtale. Det er selvfølgelig noget, vi skal have fokus på, men jeg har sagt det, jeg skal sige.

Joachim Andersen og resten af det danske mandskab skal i kamp på torsdag, når det gælder Nations League-opgøret ude mod Kroatien.

Danskerne slutter landsholdssamlingen af på søndag i Parken, hvor de tager imod de forsvarende verdensmestre fra Frankrig i sidste runde af Nations League-gruppespillet.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

De tager ikke med FC København på træningslejr

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: Kolding køber stor profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Usikker på Chido Obi-transfer

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

USA – Bosnien-Hercegovina

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Chelsea henter back til 375 mio.

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’