Den danske midtstopper Joachim Andersen formåede at skabe en del omtale tilbage i august, da han valgte at offentliggøre en række hadbeskeder, som han havde modtaget i sin indbakke efter kampen mod Liverpool.
I det pågældende opgør trak han et rødt kort, da Liverpools angriber Darwin Nunez nikkede ham en skalle.
– Beskederne er der egentlig stort set efter hver eneste kamp, men nu var der så lidt flere, siger Joachim Andersen, der mandag er mødt ind i landsholdslejren i Helsingør.
Ifølge landsholdsspilleren er han langtfra den eneste, som skal stå model til disse beskeder.
– Det er noget, du kan spørge alle om. Det sker efter hver eneste kamp, så det er meget normalt.
– Nu var der lige lidt flere end normalt. Så synes jeg egentlig, det var meget passende, at der kom lidt fokus på det, siger han.
Crystal Palace-danskeren har efterhånden vænnet sig til, at det er noget, som hører med til jobbet som professionel fodboldspiller.
Beskederne indeholder alt fra bandeord og tilsvininger til dødstrusler rettet mod spilleren eller spillerens familie.
– Det påvirker mig ikke. Der bliver sagt en masse ting i fodboldverdenen.
– Når du er i fokus, må du stå model til en masse ting. Folk har meninger, og folk har følelser. Det forstår jeg også godt, siger Joachim Andersen.
Selv om danskeren har vænnet sig til det, er han glad for den fokus og debat det har skabt, at han fremlagde sine beskeder.
– Det er svært at gøre så meget ved det. Men det er fint, der er blevet skabt lidt omtale. Det er selvfølgelig noget, vi skal have fokus på, men jeg har sagt det, jeg skal sige.
Joachim Andersen og resten af det danske mandskab skal i kamp på torsdag, når det gælder Nations League-opgøret ude mod Kroatien.
Danskerne slutter landsholdssamlingen af på søndag i Parken, hvor de tager imod de forsvarende verdensmestre fra Frankrig i sidste runde af Nations League-gruppespillet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Australien – Egypten
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER