Officielt: Dansk landsholdsspiller skifter til PL

Lyon har solgt forsvarsspiller Joachim Andersen til den engelske Premier League-klub Crystal Palace.



Den danske landsholdsspiller Joachim Andersen, der var med til EM tidligere denne sommer, fortsætter karrieren i Premier League, hvor han har fået en femårig kontrakt hos Crystal Palace.

Det oplyser klubben onsdag på sin hjemmeside.

Lyon bidrager desuden med en pris. På sin hjemmeside skriver klubben, at Crystal Palace betaler 130 millioner kroner, og at prisen kan stige med knap 20 millioner kroner.

Derudover har franskmændene sikret sig 12,5 procent af prisen, hvis Joachim Andersen på et senere tidspunkt bliver solgt videre fra Crystal Palace.

Lyon betalte 225 millioner kroner for Andersen, da han kom til klubben fra Sampdoria i 2019.

– Jeg er ekstremt stolt af at tilslutte mig Crystal Palace og af at skulle spille i verdens bedste fodboldliga, siger Joachim Andersen.

– Klubbens ledelse og Patrick Vieira (klubbens manager, red.) har givet mig meget klare forsikringer om, at de kender mine kvaliteter, at de tror på mig, og at jeg skal spille en vigtig rolle på holdet.

– Jeg har fået et meget positivt indtryk af Patrick i de snakke, jeg har haft med ham, og jeg har ikke hørt andet end gode ting om manageren, klubben og fremtidsplanerne, siger Joachim Andersen.

I sidste sæson var Joachim Andersen udlejet til Fulham, hvor han undervejs i sæsonen bar anførerbindet i flere kampe og viste gode takter i den bedste engelske række.

Selv om han ikke kunne holde Fulham fra nedrykning, har præstationerne fået andre Premier League-klubber til at spærre øjnene op, og blandt andre Tottenham har også været nævnt som en mulig destination for den 25-årige dansker.

– Med Joachim har vi tilføjet endnu en højt agtet forsvarsspiller, og vi er ekstremt glade for at byde velkommen til en spiller med Premier League- og landsholdserfaring, siger bestyrelsesformand Steve Parish.

Joachim Andersen spillede 31 Premier League-kampe i sidste sæson.

Den 25-årige forsvarsspiller har fået det meste af sin fodbolduddannelse på FC Midtjyllands akademi. I 2013 forlod han Danmark og drog til Twente i Holland, hvor han nåede 49 kampe i den bedste række.

I sommeren 2017 rykkede han videre til Sampdoria i Italien, hvor han var en stor figur på Serie A-holdet, inden han altså forlod klubben i 2019. Det efterfølgende ophold i Lyon blev aldrig den store succes.

Ved sommerens EM-slutrunde kom han på banen i ottendedelsfinalen, kvartfinalen og semifinalen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

BIF kan overraske mod ærkerival

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: De er færdige i Randers

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Sats på disse ni spillere, FCK!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Felix Beijmo er færdig i AGF