Den danske landsholdsspiller Joachim Andersen, der var med til EM tidligere denne sommer, fortsætter karrieren i Premier League, hvor han har fået en femårig kontrakt hos Crystal Palace.
Det oplyser klubben onsdag på sin hjemmeside.
Lyon bidrager desuden med en pris. På sin hjemmeside skriver klubben, at Crystal Palace betaler 130 millioner kroner, og at prisen kan stige med knap 20 millioner kroner.
Derudover har franskmændene sikret sig 12,5 procent af prisen, hvis Joachim Andersen på et senere tidspunkt bliver solgt videre fra Crystal Palace.
Lyon betalte 225 millioner kroner for Andersen, da han kom til klubben fra Sampdoria i 2019.
– Jeg er ekstremt stolt af at tilslutte mig Crystal Palace og af at skulle spille i verdens bedste fodboldliga, siger Joachim Andersen.
– Klubbens ledelse og Patrick Vieira (klubbens manager, red.) har givet mig meget klare forsikringer om, at de kender mine kvaliteter, at de tror på mig, og at jeg skal spille en vigtig rolle på holdet.
– Jeg har fået et meget positivt indtryk af Patrick i de snakke, jeg har haft med ham, og jeg har ikke hørt andet end gode ting om manageren, klubben og fremtidsplanerne, siger Joachim Andersen.
I sidste sæson var Joachim Andersen udlejet til Fulham, hvor han undervejs i sæsonen bar anførerbindet i flere kampe og viste gode takter i den bedste engelske række.
Selv om han ikke kunne holde Fulham fra nedrykning, har præstationerne fået andre Premier League-klubber til at spærre øjnene op, og blandt andre Tottenham har også været nævnt som en mulig destination for den 25-årige dansker.
– Med Joachim har vi tilføjet endnu en højt agtet forsvarsspiller, og vi er ekstremt glade for at byde velkommen til en spiller med Premier League- og landsholdserfaring, siger bestyrelsesformand Steve Parish.
Joachim Andersen spillede 31 Premier League-kampe i sidste sæson.
Den 25-årige forsvarsspiller har fået det meste af sin fodbolduddannelse på FC Midtjyllands akademi. I 2013 forlod han Danmark og drog til Twente i Holland, hvor han nåede 49 kampe i den bedste række.
I sommeren 2017 rykkede han videre til Sampdoria i Italien, hvor han var en stor figur på Serie A-holdet, inden han altså forlod klubben i 2019. Det efterfølgende ophold i Lyon blev aldrig den store succes.
Ved sommerens EM-slutrunde kom han på banen i ottendedelsfinalen, kvartfinalen og semifinalen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
INTERVIEW
