Jobnyt: Ricardo Moniz ny coach for Bo Henriksen

FC Zürich har ansat Ricardo Moniz i en rolle, hvor han blandt andet skal agere sparringspartner for Bo Henriksen.



To af de mest markante og ikke mindst højtråbende skikkelser, der nogensinde har erhvervet sig som cheftrænere i Superligaen, skal nu arbejde tæt sammen i den schweiziske klub FC Zürich.

FC Zürich har således ansat den tidligere Randers-træner Ricardo Moniz, og han skal arbejde tæt sammen med Bo Henriksen, der er cheftræner i den schweiziske klub.

Ricardo Moniz er blevet ansat som Head of Player Development, men derudover skal han også agere i en rolle, som FC Zürich kalder "coach the coaches". Moniz skal altså med andre ord være sparringspartner for Bo Henriksen.

FC Zürich har for ganske nyligt hyret Milos Malenovic som ny sportsdirektør, og han har som det første valgt at hente Ricardo Moniz til klubben. Dermed er hollænderen nu oppe på at have haft 15 forskellige arbejdsgivere i fodboldens verden. Én af dem er som nævnt Randers FC, som Moniz stod i spidsen for i ni kampe tilbage i 2016/2017.

Nu venter et nært samarbejde med Bo Henriksen det næste halve års tid – det forlyder, at Bo Henriksen stopper som cheftræner i FC Zürich, når hans kontrakt udløber i sommeren 2024.

Bo Henriksen har haft enorm succes på trænerbænken i denne sæson og indtager i skrivende stund førstepladsen i den schweiziske liga med sit Zürich-mandskab. Lørdag venter et sandt topbrag mod Young Boys, der er på andenpladsen. 





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud