Jobnyt: Ricardo Moniz ny coach for Bo Henriksen

FC Zürich har ansat Ricardo Moniz i en rolle, hvor han blandt andet skal agere sparringspartner for Bo Henriksen.



To af de mest markante og ikke mindst højtråbende skikkelser, der nogensinde har erhvervet sig som cheftrænere i Superligaen, skal nu arbejde tæt sammen i den schweiziske klub FC Zürich.

FC Zürich har således ansat den tidligere Randers-træner Ricardo Moniz, og han skal arbejde tæt sammen med Bo Henriksen, der er cheftræner i den schweiziske klub.

Ricardo Moniz er blevet ansat som Head of Player Development, men derudover skal han også agere i en rolle, som FC Zürich kalder "coach the coaches". Moniz skal altså med andre ord være sparringspartner for Bo Henriksen.

FC Zürich har for ganske nyligt hyret Milos Malenovic som ny sportsdirektør, og han har som det første valgt at hente Ricardo Moniz til klubben. Dermed er hollænderen nu oppe på at have haft 15 forskellige arbejdsgivere i fodboldens verden. Én af dem er som nævnt Randers FC, som Moniz stod i spidsen for i ni kampe tilbage i 2016/2017.

Nu venter et nært samarbejde med Bo Henriksen det næste halve års tid – det forlyder, at Bo Henriksen stopper som cheftræner i FC Zürich, når hans kontrakt udløber i sommeren 2024.

Bo Henriksen har haft enorm succes på trænerbænken i denne sæson og indtager i skrivende stund førstepladsen i den schweiziske liga med sit Zürich-mandskab. Lørdag venter et sandt topbrag mod Young Boys, der er på andenpladsen. 





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Køb, køb, køb!

Supercomputer: De vinder Superligaen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se