Johan Absalonsen lagde i 2021 en flot karriere på hylden, der blandt andet tæller 362 Superliga-kampe, to danmarksmesterskaber og tre pokaltitler.
Siden kastede den tidligere Sønderjyske-legende sig over tilværelsen som advokat, hvor han har arbejdet hos firmaet AGENDA i knap fire år, indtil han sagde op i starten af 2025 med ordene:
“Jeg har besluttet, at det nu er tid til at tage min erfaring fra fodbold- og advokatbranchen med på min videre færd mod nye og spændende udfordringer.”
Nu er den pensionerede kantspiller så klar til at gå i luften med sit næste projekt – og det bliver en retur til fodboldverdenen.
Sammen med partneren Joachim Bianchi, der er tidligere divisionsspiller og ejendomsmægler, stifter de agentvirksomheden Summit Relations.
– Jeg kan mærke, at jeg er formet i og af fodboldverdenen og har nu fået tillagt mig nogle juridiske kompetencer. Derfor synes jeg, at det hele går op i en højere enhed i forhold til, at jeg nu er klar til at give noget videre til en masse spillere, som forfølger deres drømme, siger Johan Absalonsen til Tipsbladet.
40-årige Johan Absalonsen har fået sin agentlicens, mens den første spiller i Gustav Wulff fra OB’s U19-hold er tilknyttet biksen.
– Vi har en målsætning om at kunne yde en tæt og troværdig rådgivning overfor de spillere, vi har og får. Derfra vil vi gerne stille og roligt vokse ind i markedet på vores egen måde. Vi snakker selvfølgelig med flere spillere i forhold til at få dem tilknyttet vores projekt.
Johan Absalonsen har klubber som Brøndby IF, OB, FC København, AC Horsens og Sønderjyske på cv’et. Det blev også til en kort tur til udlandet, da han drog til Adelaide United i Australien.

Agentvirksomhed bygget på ærlighed
Johan Absalonsen og Joachim Bianchi ejer hver 50 procent af Summit Relations, hvor planen er, at begge partnere skal have agentlicens.
Sammen vil de drive forretningen på en troværdig og bæredygtig måde, forklarer Johan Absalonsen.
– Vi vil gerne arbejde på en måde, hvor vi er reelle, ærlige og har en gennemsigtighed i de ting, vi gør. Det tager tid og interessetimer at bevise det, men det er den måde, vi har tænkt os at arbejde på. Det skal bære os, at vi kan se os selv i spejlet i de ting, vi laver.
Af samme årsag gav det også mening at starte agentvirksomheden op fra bunden uden involvering af kollegaer.
– Jeg har drøftet løst og fast med andre i branchen, men vores ambition har hele tiden været at skabe vores eget fundament. Det er nemmere at gøre, når vi starter op fra bunden, end hvis vi skulle have andre ind eller med i en konstellation, som allerede var undervejs.
Johan Absalonsen var i øvrigt i løbet af sin år hos AGENDA inde over flere fodboldhandler, da der mange gange er brug for advokater til at gennemgå kontrakter inden underskrivelse.
Eksempelvis hjalp han centerforsvareren Mads Juel Andersen, da han skiftede fra Barnsley til Luton i 2023.
Foto: Stine Albertsen.
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
TOPNYHED