Et topbrag i Superligaen er søndag på menuen, når Brøndby IF og FC Midtjylland tørner sammen på et udsolgt Brøndby Stadion.
Side om side med samme pointhøst kæmper de to tophold om det danske mesterskab. Trækker man sig sejrrigt ud af kampen, er man alene i spidsen af ligaen, og den betydning er ikke til at tage fejl af.
– Begge hold ved godt, hvor meget der er på spil, men vi har ikke noget i hænderne endnu. Vi skal ud at jagte noget, og længere er den ikke, siger Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen.
– Vi har ikke så meget, vi skal beskytte og passe på. Vi skal tværtimod ud at jagte for at opnå noget.
De to indbyrdes kampe mellem mandskaberne i ligaens grundspil resulterede i to 1-0-sejre til Brøndby. Det er en fornemmelse, der kan give Brøndby yderligere tro på tingene før søndagens brag.
– Vi kan selvfølgelig bruge det til noget, at vi har gode oplevelser fra kampene mod FCM. Vi er klar, og vi ved godt, hvordan vi skal spille kampen, siger Jesper Sørensen.
– FCM er gode, men vi har en god fornemmelse af, at det er en modstander, vi godt kan gøre noget ved.
De blågule har smidt en føring i slutfasen i de to seneste uafgjorte kampe mod Silkeborg og AGF i det intense mesterskabsspil.
Trods pointtabene bevarer holdets midtbanespiller Daniel Wass benene på jorden, hvilket har været nøglen bag Brøndby-holdets aktuelle plads i toppen af Superligaen, fastslår han.
– Vi føler os ikke presset over noget. Vi tager det stille og roligt, som vi har gjort i hele sæsonen. Vi er ret afslappede omkring tingene, og sådan skal det også være, forklarer Daniel Wass.
– Vi vil komme med det samme udtryk, som vi altid vil. Det bliver en fed topkamp både for os, FCM og alle fodboldfans i Danmark.
Både Brøndby og Midtjylland har 52 point i toppen af ligaen før mødet søndag aften klokken 18. Fra de to mandskaber er der seks point ned til både FC København og FC Nordsjælland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
HELT VILDT