Johan Larsson overrasket over godt BIF-sammenhold

Søndag får svenske Johan Larsson formentlig debut for Brøndby, når klubben gæster Aalborg og AaB. Og han glæder sig til at komme i aktion for Brøndby, der ifølge svenskeren har et godt sammenhold.



Når Brøndby åbner forårssæsonen søndag aften med et opgør ude mod AaB, kan det meget vel være med et nyt ansigt på højre back. Svenske Johan Larsson blev hentet sidst i januar-vinduet, og den 24-årige back med tre svenske landskampe på cv’et kommer nok ikke til Brøndby for at sidde på bænken.

Det var i Elfsborg, at Brøndbys sportsdirektør Per Rud fandt Johan Larsson, og nu glæder svenskeren sig til at trække i arbejdstøjet og komme ud og spille fodbold.

– Det hele har været meget nyt, sådan er det jo, når man skifter klub. Her i starten har det for mig handlet meget om at komme ind i rutinerne og lære holdet at kende. Det er heldigvis gået godt, og nu bliver det dejligt med en kamp på søndag, siger Johan Larsson til tipsbladet.dk og fortæller videre.

– Jeg vidste ikke, hvad jeg skulle forvente, da jeg skiftede, men det er en ny og spændende udfordring for mig. Jeg synes, Brøndby er en fin klub og et godt hold. Jeg er overrasket over sammenholdet her i klubben, det er virkelig godt. For mig bliver det specielt at tage trøjen på for første gang.

Johan Larsson rådførte sig med tidligere Brøndby-spillere, da han skulle finde ud af, om han ville skifte til Brøndby. Skiftet kom som sagt i stand, og nu er det nogle af Brøndbys nuværende svenskere, der har lettet overgangen for Larsson.

– Det har været skønt at have Elmander ved min side. Det er en person, jeg kender fra tidligere, og som jeg taler godt med. Han har meget rutine, så han har hjulpet mig med at gøre det enkelt her i starten.

Endnu ved Johan Larsson ikke, om Brøndby-træner Thomas Frank vil have svenskeren med fra start, men han håber det.

– Jeg er klar til at spille, hvis Thomas vil bruge mig, ellers er jeg også klar til at støtte fra sidelinjen, siger Larsson, der forventer en svær kamp mod AaB.

– Det er en svær udekamp. Vi skal være solide i det defensive, og så skal vi udnytte vores chancer, når vi får dem. For mig at se handler det altid om at få tre point, og så er det ligegyldigt, hvem du møder. Om det er topholdet eller bundholdet. Vi har en svær start på sæsonen, men vi spiller det en kamp ad gangen, og så må vi se.

Johan Larsson ved godt, at der kan komme pres på i en klub som Brøndby, men det er ikke noget, han selv bruger tid på, fordi det største pres kommer fra ham selv.

– Jeg spiller jo for at vinde, og det er uanset pres fra omverdenen. Det generer mig ikke.

Selv forventer Johan Larsson at være en spiller, der skal biddrage til det offensive spil, ligesom han vil kommunikere meget i det defensive. 





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afslører samtale med Roony Bardghji

Randers kæmper sig tilbage to gange

FC Nordsjælland – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bayern München er i pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF