Johan Larsson overrasket over godt BIF-sammenhold

Søndag får svenske Johan Larsson formentlig debut for Brøndby, når klubben gæster Aalborg og AaB. Og han glæder sig til at komme i aktion for Brøndby, der ifølge svenskeren har et godt sammenhold.



Når Brøndby åbner forårssæsonen søndag aften med et opgør ude mod AaB, kan det meget vel være med et nyt ansigt på højre back. Svenske Johan Larsson blev hentet sidst i januar-vinduet, og den 24-årige back med tre svenske landskampe på cv’et kommer nok ikke til Brøndby for at sidde på bænken.

Det var i Elfsborg, at Brøndbys sportsdirektør Per Rud fandt Johan Larsson, og nu glæder svenskeren sig til at trække i arbejdstøjet og komme ud og spille fodbold.

– Det hele har været meget nyt, sådan er det jo, når man skifter klub. Her i starten har det for mig handlet meget om at komme ind i rutinerne og lære holdet at kende. Det er heldigvis gået godt, og nu bliver det dejligt med en kamp på søndag, siger Johan Larsson til tipsbladet.dk og fortæller videre.

– Jeg vidste ikke, hvad jeg skulle forvente, da jeg skiftede, men det er en ny og spændende udfordring for mig. Jeg synes, Brøndby er en fin klub og et godt hold. Jeg er overrasket over sammenholdet her i klubben, det er virkelig godt. For mig bliver det specielt at tage trøjen på for første gang.

Johan Larsson rådførte sig med tidligere Brøndby-spillere, da han skulle finde ud af, om han ville skifte til Brøndby. Skiftet kom som sagt i stand, og nu er det nogle af Brøndbys nuværende svenskere, der har lettet overgangen for Larsson.

– Det har været skønt at have Elmander ved min side. Det er en person, jeg kender fra tidligere, og som jeg taler godt med. Han har meget rutine, så han har hjulpet mig med at gøre det enkelt her i starten.

Endnu ved Johan Larsson ikke, om Brøndby-træner Thomas Frank vil have svenskeren med fra start, men han håber det.

– Jeg er klar til at spille, hvis Thomas vil bruge mig, ellers er jeg også klar til at støtte fra sidelinjen, siger Larsson, der forventer en svær kamp mod AaB.

– Det er en svær udekamp. Vi skal være solide i det defensive, og så skal vi udnytte vores chancer, når vi får dem. For mig at se handler det altid om at få tre point, og så er det ligegyldigt, hvem du møder. Om det er topholdet eller bundholdet. Vi har en svær start på sæsonen, men vi spiller det en kamp ad gangen, og så må vi se.

Johan Larsson ved godt, at der kan komme pres på i en klub som Brøndby, men det er ikke noget, han selv bruger tid på, fordi det største pres kommer fra ham selv.

– Jeg spiller jo for at vinde, og det er uanset pres fra omverdenen. Det generer mig ikke.

Selv forventer Johan Larsson at være en spiller, der skal biddrage til det offensive spil, ligesom han vil kommunikere meget i det defensive. 







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Robert trækker overskrifter i udlandet

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

‘De har grinet deres røv i laser’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Nu er han pludselig syg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Thomas Delaney er fortid’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Har været uenig med Steve Cooper

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Gift Links hylder FCK-legende

Peter Schmeichel hylder superstjerner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Det betyder intet mod Liverpool

Danmark har aldrig haft så mange før

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Mathias Zanka går viralt

PSG – Liverpool

Tung torsdagskamp i Porto

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal