Når Brøndby åbner forårssæsonen søndag aften med et opgør ude mod AaB, kan det meget vel være med et nyt ansigt på højre back. Svenske Johan Larsson blev hentet sidst i januar-vinduet, og den 24-årige back med tre svenske landskampe på cv’et kommer nok ikke til Brøndby for at sidde på bænken.
Det var i Elfsborg, at Brøndbys sportsdirektør Per Rud fandt Johan Larsson, og nu glæder svenskeren sig til at trække i arbejdstøjet og komme ud og spille fodbold.
– Det hele har været meget nyt, sådan er det jo, når man skifter klub. Her i starten har det for mig handlet meget om at komme ind i rutinerne og lære holdet at kende. Det er heldigvis gået godt, og nu bliver det dejligt med en kamp på søndag, siger Johan Larsson til tipsbladet.dk og fortæller videre.
– Jeg vidste ikke, hvad jeg skulle forvente, da jeg skiftede, men det er en ny og spændende udfordring for mig. Jeg synes, Brøndby er en fin klub og et godt hold. Jeg er overrasket over sammenholdet her i klubben, det er virkelig godt. For mig bliver det specielt at tage trøjen på for første gang.
Johan Larsson rådførte sig med tidligere Brøndby-spillere, da han skulle finde ud af, om han ville skifte til Brøndby. Skiftet kom som sagt i stand, og nu er det nogle af Brøndbys nuværende svenskere, der har lettet overgangen for Larsson.
– Det har været skønt at have Elmander ved min side. Det er en person, jeg kender fra tidligere, og som jeg taler godt med. Han har meget rutine, så han har hjulpet mig med at gøre det enkelt her i starten.
Endnu ved Johan Larsson ikke, om Brøndby-træner Thomas Frank vil have svenskeren med fra start, men han håber det.
– Jeg er klar til at spille, hvis Thomas vil bruge mig, ellers er jeg også klar til at støtte fra sidelinjen, siger Larsson, der forventer en svær kamp mod AaB.
– Det er en svær udekamp. Vi skal være solide i det defensive, og så skal vi udnytte vores chancer, når vi får dem. For mig at se handler det altid om at få tre point, og så er det ligegyldigt, hvem du møder. Om det er topholdet eller bundholdet. Vi har en svær start på sæsonen, men vi spiller det en kamp ad gangen, og så må vi se.
Johan Larsson ved godt, at der kan komme pres på i en klub som Brøndby, men det er ikke noget, han selv bruger tid på, fordi det største pres kommer fra ham selv.
– Jeg spiller jo for at vinde, og det er uanset pres fra omverdenen. Det generer mig ikke.
Selv forventer Johan Larsson at være en spiller, der skal biddrage til det offensive spil, ligesom han vil kommunikere meget i det defensive.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Irak
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Argentina – Østrig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
NYHEDER
