Joker: Måske bliver jeg en god skuespiller

Raul Albentosa tager bladet fra munden, efter han har fået lidt hug for at overdramatisere mod AGF mandag aften.



Er der én Superliga-spiller, som man må sige deler vandene, så er det nok Vejle-stopperen Raul Albentosa. 

Med sin imponerende fysik og prægtige manke er han altid en spiller, som man lægger mærke til. Men det kan både være på godt og ondt, og i mandagens nulløsning mellem Vejle og AGF var det primært for det sidstnævnte. 

Her skulle Albentosa nok ikke gå ind på diverse AGF-fora efter kampen, for han var ikke den mest populære mand i Aarhus og omegn mandag aften. Her fik han AGF'ernes blod i kog, da han på dramatisk vis faldt til jorden med hænderne for ansigtet efter et "sammenstød" med Mikael Anderson, som ikke alle mener var så dramatisk, som det så ud. Situationen kostede islændingen en advarsel og karantæne til næste kamp, og efterfølgende har AGF appelleret advarslen.

Situationen kan ses i afspilleren over artiklen.

Raul Albentosa tager dog det hele i stiv arm, og efter kampen havde han også overskud til at lave sjov med anklagerne om, hvorvidt han spiller for meget på situationerne. Det gør han på sin private Instagram-profil, hvor han har lagt en "story" op med sit ben, der havde nogle mærker efter nogle knopper fra en støvle. Sandsynligvis fra duellen med Gift Links hvor han fik skrabet AGF'erens knopper fra støvlen ned af låret. 

Her skriver Albentosa, at han måske bør overveje at blive skuespiller efterfulgt af en emoji, der græder af grin.

– Jeg er passioneret, når det kommer til fodbold. Jeg lever for følelser, og de her ar motiverer mig endnu mere. De er dedikeret til dem, der synes, jeg er en god skuespiller. Det vil jeg tænke over – måske er jeg god til det, skriver Albentosa til sit opslag. 

Se opslaget herunder:

Raul Albentosa scorede ikke mange pluspoint hos SpilXpertens analytiker og tidligere dommer, Benjamin Leander, der var ude med riven efter hans teatralske opførsel mod AGF. Læs Leanders kritik af spanieren her.





Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Bekræftet: Færdig

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Belønnes af FC København

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

I spil til stort job

Vanvittig Victor Froholdt-historie

– Det er lidt kaotisk

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’