Er der én Superliga-spiller, som man må sige deler vandene, så er det nok Vejle-stopperen Raul Albentosa.
Med sin imponerende fysik og prægtige manke er han altid en spiller, som man lægger mærke til. Men det kan både være på godt og ondt, og i mandagens nulløsning mellem Vejle og AGF var det primært for det sidstnævnte.
Her skulle Albentosa nok ikke gå ind på diverse AGF-fora efter kampen, for han var ikke den mest populære mand i Aarhus og omegn mandag aften. Her fik han AGF'ernes blod i kog, da han på dramatisk vis faldt til jorden med hænderne for ansigtet efter et "sammenstød" med Mikael Anderson, som ikke alle mener var så dramatisk, som det så ud. Situationen kostede islændingen en advarsel og karantæne til næste kamp, og efterfølgende har AGF appelleret advarslen.
Situationen kan ses i afspilleren over artiklen.
Raul Albentosa tager dog det hele i stiv arm, og efter kampen havde han også overskud til at lave sjov med anklagerne om, hvorvidt han spiller for meget på situationerne. Det gør han på sin private Instagram-profil, hvor han har lagt en "story" op med sit ben, der havde nogle mærker efter nogle knopper fra en støvle. Sandsynligvis fra duellen med Gift Links hvor han fik skrabet AGF'erens knopper fra støvlen ned af låret.
Her skriver Albentosa, at han måske bør overveje at blive skuespiller efterfulgt af en emoji, der græder af grin.
– Jeg er passioneret, når det kommer til fodbold. Jeg lever for følelser, og de her ar motiverer mig endnu mere. De er dedikeret til dem, der synes, jeg er en god skuespiller. Det vil jeg tænke over – måske er jeg god til det, skriver Albentosa til sit opslag.
Se opslaget herunder:
Raul Albentosa
— Maxi (@Maxit00_oo) February 20, 2024
“I am passionate about Football, i live with emotion, these scars motivate me more.
Dedicated to those who say i’m a good actor.
I’ll Think about it.
Maybe i’ll be good at it”
Han er en dejlig mand🤩
La Bestia @RAlbentosa 🔴⚪️#sldk #vejleb #ultratwitteragf pic.twitter.com/yAfa21Yy99
Raul Albentosa scorede ikke mange pluspoint hos SpilXpertens analytiker og tidligere dommer, Benjamin Leander, der var ude med riven efter hans teatralske opførsel mod AGF. Læs Leanders kritik af spanieren her.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
INTERVIEW