Det er en stemme, mange danske fodboldfans kender bedre end deres kones.
Jonas Schwartz har i flere år kommenteret dansk og international fodbold på forskellige kanaler, hvor han for tiden er tilknyttet Disney+.
Udover den stilling har han længe været hos Mediano, hvor han stoppede for nylig. Men nu er der nyt.
På sin egen X-profil fortæller han, at han fremadrettet skal være vært på Vores Ligas Superliga-udsendelse om mandagen, hvilket Tipsbladet har talt med ham om.
– Jeg fik mulighed for at komme ud til Vores Liga. Det, der er nyt og spændende for mig, det er, at jeg skal være vært på det. Det har jeg ikke prøvet før.
– Det er aldrig for sent at prøve noget nyt. Jeg kommer til at være vært i første omgang på Superliga-programmet. Det koncentrerer jeg mig om i starten. Det er mere tidskrævende at være vært end at være ekspert. Så jeg skal lære alt det omkring, som det tekniske. Senere hen skal jeg også være vært på et program om de europæiske cupturneringer, men det bliver først til april.
– Jeg ser frem til muligheden for at sætte mit eget præg på det. Der er lidt fri leg til at gøre det på den måde, jeg synes er sjovt. Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg synes, at det skal være sjovt og godt selskab – uden det af den grund er useriøst. I Danmark, hvis man siger, at noget er sjovt og godt selskab, så er det kun det. Så er det kun fjol. Det synes jeg slet ikke, det er, man kan sagtens være kritisk og seriøs, men det er underholdning, vi laver.
Det er især erfaringerne med at lytte til podcasts fra Italien og Spanien, der inspirerer Jonas Schwartz, der garanterer, at det ikke bliver gak og gøgl.
– Det er typisk dansk at sige gøgl med det samme. Lige så snart nogen siger, at noget skal være sjovt og godt selskab. Den første tanke, der kommer op i hovedet hos en dansker, er gøgl, klovne og rød næse. Det er derfor, vi er så forudsigelige, os danskere.
‘Vi skal gå i flæsket’
Efter grundspillet blev færdiggjort stod det klart, at FC København ville tage del i nedrykningsspillet, mens AGF og FC Midtjylland duellerer om mesterskabet.
Det er disse historier og den interessante nedrykningskamp, Jonas Schwartz glæder sig til at følge i sit kommende job, hvor han understreger, at det skal forløbe på en saglig måde.
– Jeg ved godt, at folk tænker det, når jeg siger, at det skal være sjovt. Vi skal selvfølgelig kunne gå i flæsket, hvis det er af helvedes til. Det har jeg også gjort på Mediano, hvor vi har savet folk over. Jeg har selv spillet fodbold på rimelig højt niveau. Jeg ved godt, hvordan tonen er. Det ville være totalt usagligt, hvis nogen sejler.
– Nu kaldte jeg FCKs fiasko den største i Superligaens historie – det synes jeg er rimelig skarpt. Vi har ikke problemer med at være kontante, hvis det er, hvad det kræver. Men man kan fortsat godt have et smil på læben, når der er tid til det, uden at det bliver for højtideligt.
– Det skal ikke være selvhøjtideligt. Der skal være plads til et grin og at gå i flæsket på FCK, hvor det hele sejler. Det er ikke satire, vi skal lave, men derfor må vi godt være godt selskab. Til tider sjovt uden det bliver gøgl, nogle gange alvorligt, men ikke selvhøjtideligt. Autentisk skal det være, fortæller han afsluttende.
Superligaen er i denne weekend i hi. Dermed bliver det først den efterfølgende uge, at man igen kan følge slagets gang i den bedste danske fodboldrække.
LIVE
LIVE: Afventer svar om Mikael Uhre
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Bayern slår rekord i ny storsejr
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
FC København med overtidssejr over Randers
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København