Jonas Wind er blevet et våben fra anden række

Jonas Wind ligger i mellemrummet bag landsholdets angriber, og der passer han perfekt ind, mener landstræner.



Jonas Wind har fået en ny rolle på det danske fodboldlandshold.

Den høje og kropsstærke københavner indledte sin landsholdskarriere som spidsangriber, men nu er det i en rolle som mellemrumsspiller bag en angriber, at man finder Jonas Wind.

Her kan matchvinderen fra fredagens 1-0-sejr over Nordirland bruge sine eminente førsteberøringer og sit gode blik for spillet, imens der er en holdkammerat, der kan sørge for, at Danmark samtidig har noget fylde i straffesparksfeltet.

Landstræner Kasper Hjulmand ser store perspektiver i at bruge Wind som et våben fra anden angrebsrække.

– Uanset hvor han spiller på banen, så trives han. Da jeg brugte ham som angriber i starten af hans landsholdskarriere, havde vi Martin Braithwaite og Yussuf Poulsen på kanterne og manglede noget mellemrumsspil, så der kunne Jonas Wind trække ned og spille falsk 9'er.

– Nu ligger han fint bag en angriber, så han har lidt mere plads at spille på og kan modtage bolde mellem linjerne, siger Hjulmand, der mener, at Wind næsten er på niveau med Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen i mellemrumsspil.

Fredag lå Wind bag sin tidligere FCK-kollega Rasmus Højlund, og deres indgående kendskab var en del af forklaringen på, at Wind blev foretrukket til at spille i området sammen med Christian Eriksen.

Ved at have en tidligere frontangriber trukket lidt længere tilbage får Danmark også en ekstra trussel, når Wind kommer stormende bagfra.

– Han er en slags andenangriber, der godt kan lide at deltage i spillet. Samtidig er han ekstremt dygtig i feltet, for han opfatter tingene ekstremt hurtigt.

– Det var et pisse godt mål, han scorede mod Nordirland. Han opfattede bolden i luften, tog den med og fik afsluttet hurtigt. Han er virkelig dygtig i feltet, når bolden kommer derind, og det er ikke tilfældigt, at han scorer mål derinde, siger Kasper Hjulmand.

24-årige Jonas Wind står noteret for seks mål i 18 landskampe. Fuldtræfferen mod Nordirland var Wolfsburg-spillerens første landsholdsscoring i et år.

– Det gør da ikke min sag dårligere, i forhold til at jeg gerne vil starte inde, siger Jonas Wind, som er startet i de seneste to landskampe.

Han får sandsynligvis mulighed for at starte inde for tredje gang i træk, når Danmark mandag møder Slovenien på udebane i EM-kvalifikationen.

/ritzau/






Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hvem holder partilederne med i fodbold?

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Danmark – Nordmakedonien

Klar tale: Han bør fyres nu



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Klar besked til danske debutanter

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kæmpe nyhed i udlandet

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Av, FCK! Her er de værst af alle

Nu flytter anfører til Danmark

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dansker drillet af Mourinho

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Victor Froholdt undviger FC København-misere

– Glem 4-4-4-4-0

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Presset er på Danmark!

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Rystede eksperter slår alarm om Larsson