Jonas Wind er blevet et våben fra anden række

Jonas Wind ligger i mellemrummet bag landsholdets angriber, og der passer han perfekt ind, mener landstræner.



Jonas Wind har fået en ny rolle på det danske fodboldlandshold.

Den høje og kropsstærke københavner indledte sin landsholdskarriere som spidsangriber, men nu er det i en rolle som mellemrumsspiller bag en angriber, at man finder Jonas Wind.

Her kan matchvinderen fra fredagens 1-0-sejr over Nordirland bruge sine eminente førsteberøringer og sit gode blik for spillet, imens der er en holdkammerat, der kan sørge for, at Danmark samtidig har noget fylde i straffesparksfeltet.

Landstræner Kasper Hjulmand ser store perspektiver i at bruge Wind som et våben fra anden angrebsrække.

– Uanset hvor han spiller på banen, så trives han. Da jeg brugte ham som angriber i starten af hans landsholdskarriere, havde vi Martin Braithwaite og Yussuf Poulsen på kanterne og manglede noget mellemrumsspil, så der kunne Jonas Wind trække ned og spille falsk 9'er.

– Nu ligger han fint bag en angriber, så han har lidt mere plads at spille på og kan modtage bolde mellem linjerne, siger Hjulmand, der mener, at Wind næsten er på niveau med Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen i mellemrumsspil.

Fredag lå Wind bag sin tidligere FCK-kollega Rasmus Højlund, og deres indgående kendskab var en del af forklaringen på, at Wind blev foretrukket til at spille i området sammen med Christian Eriksen.

Ved at have en tidligere frontangriber trukket lidt længere tilbage får Danmark også en ekstra trussel, når Wind kommer stormende bagfra.

– Han er en slags andenangriber, der godt kan lide at deltage i spillet. Samtidig er han ekstremt dygtig i feltet, for han opfatter tingene ekstremt hurtigt.

– Det var et pisse godt mål, han scorede mod Nordirland. Han opfattede bolden i luften, tog den med og fik afsluttet hurtigt. Han er virkelig dygtig i feltet, når bolden kommer derind, og det er ikke tilfældigt, at han scorer mål derinde, siger Kasper Hjulmand.

24-årige Jonas Wind står noteret for seks mål i 18 landskampe. Fuldtræfferen mod Nordirland var Wolfsburg-spillerens første landsholdsscoring i et år.

– Det gør da ikke min sag dårligere, i forhold til at jeg gerne vil starte inde, siger Jonas Wind, som er startet i de seneste to landskampe.

Han får sandsynligvis mulighed for at starte inde for tredje gang i træk, når Danmark mandag møder Slovenien på udebane i EM-kvalifikationen.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Froholdt med vild hæder i Portugal

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Ny offensiv transfer i FCN?

Manchester City vinder FA Cup

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FC København – Randers FC

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Celtic er mester efter vildt drama



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

FC Fredericia – Silkeborg IF