Jonas Wind har fået en ny rolle på det danske fodboldlandshold.
Den høje og kropsstærke københavner indledte sin landsholdskarriere som spidsangriber, men nu er det i en rolle som mellemrumsspiller bag en angriber, at man finder Jonas Wind.
Her kan matchvinderen fra fredagens 1-0-sejr over Nordirland bruge sine eminente førsteberøringer og sit gode blik for spillet, imens der er en holdkammerat, der kan sørge for, at Danmark samtidig har noget fylde i straffesparksfeltet.
Landstræner Kasper Hjulmand ser store perspektiver i at bruge Wind som et våben fra anden angrebsrække.
– Uanset hvor han spiller på banen, så trives han. Da jeg brugte ham som angriber i starten af hans landsholdskarriere, havde vi Martin Braithwaite og Yussuf Poulsen på kanterne og manglede noget mellemrumsspil, så der kunne Jonas Wind trække ned og spille falsk 9'er.
– Nu ligger han fint bag en angriber, så han har lidt mere plads at spille på og kan modtage bolde mellem linjerne, siger Hjulmand, der mener, at Wind næsten er på niveau med Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen i mellemrumsspil.
Fredag lå Wind bag sin tidligere FCK-kollega Rasmus Højlund, og deres indgående kendskab var en del af forklaringen på, at Wind blev foretrukket til at spille i området sammen med Christian Eriksen.
Ved at have en tidligere frontangriber trukket lidt længere tilbage får Danmark også en ekstra trussel, når Wind kommer stormende bagfra.
– Han er en slags andenangriber, der godt kan lide at deltage i spillet. Samtidig er han ekstremt dygtig i feltet, for han opfatter tingene ekstremt hurtigt.
– Det var et pisse godt mål, han scorede mod Nordirland. Han opfattede bolden i luften, tog den med og fik afsluttet hurtigt. Han er virkelig dygtig i feltet, når bolden kommer derind, og det er ikke tilfældigt, at han scorer mål derinde, siger Kasper Hjulmand.
24-årige Jonas Wind står noteret for seks mål i 18 landskampe. Fuldtræfferen mod Nordirland var Wolfsburg-spillerens første landsholdsscoring i et år.
– Det gør da ikke min sag dårligere, i forhold til at jeg gerne vil starte inde, siger Jonas Wind, som er startet i de seneste to landskampe.
Han får sandsynligvis mulighed for at starte inde for tredje gang i træk, når Danmark mandag møder Slovenien på udebane i EM-kvalifikationen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER