Jonas Wind er blevet et våben fra anden række

Jonas Wind ligger i mellemrummet bag landsholdets angriber, og der passer han perfekt ind, mener landstræner.



Jonas Wind har fået en ny rolle på det danske fodboldlandshold.

Den høje og kropsstærke københavner indledte sin landsholdskarriere som spidsangriber, men nu er det i en rolle som mellemrumsspiller bag en angriber, at man finder Jonas Wind.

Her kan matchvinderen fra fredagens 1-0-sejr over Nordirland bruge sine eminente førsteberøringer og sit gode blik for spillet, imens der er en holdkammerat, der kan sørge for, at Danmark samtidig har noget fylde i straffesparksfeltet.

Landstræner Kasper Hjulmand ser store perspektiver i at bruge Wind som et våben fra anden angrebsrække.

– Uanset hvor han spiller på banen, så trives han. Da jeg brugte ham som angriber i starten af hans landsholdskarriere, havde vi Martin Braithwaite og Yussuf Poulsen på kanterne og manglede noget mellemrumsspil, så der kunne Jonas Wind trække ned og spille falsk 9'er.

– Nu ligger han fint bag en angriber, så han har lidt mere plads at spille på og kan modtage bolde mellem linjerne, siger Hjulmand, der mener, at Wind næsten er på niveau med Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen i mellemrumsspil.

Fredag lå Wind bag sin tidligere FCK-kollega Rasmus Højlund, og deres indgående kendskab var en del af forklaringen på, at Wind blev foretrukket til at spille i området sammen med Christian Eriksen.

Ved at have en tidligere frontangriber trukket lidt længere tilbage får Danmark også en ekstra trussel, når Wind kommer stormende bagfra.

– Han er en slags andenangriber, der godt kan lide at deltage i spillet. Samtidig er han ekstremt dygtig i feltet, for han opfatter tingene ekstremt hurtigt.

– Det var et pisse godt mål, han scorede mod Nordirland. Han opfattede bolden i luften, tog den med og fik afsluttet hurtigt. Han er virkelig dygtig i feltet, når bolden kommer derind, og det er ikke tilfældigt, at han scorer mål derinde, siger Kasper Hjulmand.

24-årige Jonas Wind står noteret for seks mål i 18 landskampe. Fuldtræfferen mod Nordirland var Wolfsburg-spillerens første landsholdsscoring i et år.

– Det gør da ikke min sag dårligere, i forhold til at jeg gerne vil starte inde, siger Jonas Wind, som er startet i de seneste to landskampe.

Han får sandsynligvis mulighed for at starte inde for tredje gang i træk, når Danmark mandag møder Slovenien på udebane i EM-kvalifikationen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby bekræfter transfer

I svime over Filip Jørgensen

– Der får David at vide, at han er fyret

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Superligaklub præsenterer millionoverskud



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Skal han på landsholdet, Riemer?

Dansk træner storroses

Hjulmand vinder i Hamborg

Medie afslører møde med Deco

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Dansk milliardær smider 75.000

Langer ud efter trænerlegende

David Nielsen tæt på fyring

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Arne Slot dybt frustreret

Køber engelsk klub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Jævnbyrdighed i Lyon

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Victor Nelsson topper international impact-liste

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning