Jonas Wind er blevet et våben fra anden række

Jonas Wind ligger i mellemrummet bag landsholdets angriber, og der passer han perfekt ind, mener landstræner.



Jonas Wind har fået en ny rolle på det danske fodboldlandshold.

Den høje og kropsstærke københavner indledte sin landsholdskarriere som spidsangriber, men nu er det i en rolle som mellemrumsspiller bag en angriber, at man finder Jonas Wind.

Her kan matchvinderen fra fredagens 1-0-sejr over Nordirland bruge sine eminente førsteberøringer og sit gode blik for spillet, imens der er en holdkammerat, der kan sørge for, at Danmark samtidig har noget fylde i straffesparksfeltet.

Landstræner Kasper Hjulmand ser store perspektiver i at bruge Wind som et våben fra anden angrebsrække.

– Uanset hvor han spiller på banen, så trives han. Da jeg brugte ham som angriber i starten af hans landsholdskarriere, havde vi Martin Braithwaite og Yussuf Poulsen på kanterne og manglede noget mellemrumsspil, så der kunne Jonas Wind trække ned og spille falsk 9'er.

– Nu ligger han fint bag en angriber, så han har lidt mere plads at spille på og kan modtage bolde mellem linjerne, siger Hjulmand, der mener, at Wind næsten er på niveau med Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen i mellemrumsspil.

Fredag lå Wind bag sin tidligere FCK-kollega Rasmus Højlund, og deres indgående kendskab var en del af forklaringen på, at Wind blev foretrukket til at spille i området sammen med Christian Eriksen.

Ved at have en tidligere frontangriber trukket lidt længere tilbage får Danmark også en ekstra trussel, når Wind kommer stormende bagfra.

– Han er en slags andenangriber, der godt kan lide at deltage i spillet. Samtidig er han ekstremt dygtig i feltet, for han opfatter tingene ekstremt hurtigt.

– Det var et pisse godt mål, han scorede mod Nordirland. Han opfattede bolden i luften, tog den med og fik afsluttet hurtigt. Han er virkelig dygtig i feltet, når bolden kommer derind, og det er ikke tilfældigt, at han scorer mål derinde, siger Kasper Hjulmand.

24-årige Jonas Wind står noteret for seks mål i 18 landskampe. Fuldtræfferen mod Nordirland var Wolfsburg-spillerens første landsholdsscoring i et år.

– Det gør da ikke min sag dårligere, i forhold til at jeg gerne vil starte inde, siger Jonas Wind, som er startet i de seneste to landskampe.

Han får sandsynligvis mulighed for at starte inde for tredje gang i træk, når Danmark mandag møder Slovenien på udebane i EM-kvalifikationen.

/ritzau/






Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner




LIVE

LIVE: Formand freder Jacob Neestrup

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Sune Smith-Nielsen færdig

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hylder Mads Hermansen

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Brøndby IF – Sønderjyske

Vild udvikling for FC Københavns chancer

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Neestrup afslører reprimande

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho