Jonas Wind slår Superliga-rekord

Den danske landsholdsspids slog søndag eftermiddag en Superliga-rekord, og han har nu to kampe tilbage til at udbygge sit forspring.



Når Kasper Hjulmand i næste uge udtager sit A-landshold, vil FC København-angriber Jonas Wind være med i truppen, med mindre han bliver skadet i de sidste par runder i Superligaen. 

Den 22-årige frontløber er selvskrevet i Hjulmands trup efter gode præstationer i rødt og hvidt, og når han møder ind i truppen, kan han drille Robert Skov, den tidligere FCK- og Silkeborg-spiller.

For søndag aften scorede Jonas Wind for FC København i sejren på 2-1 over Brøndby i Superligaen. Angriberen satte et straffespark i nettet, og dermed er han nu oppe på otte scoringer på straffespark i denne sæson.

Det er flest i en enkelt sæson nogensinde, fremgår det af Danskfodbold.com.

Formentlig ved en fejl har Danskfodbold.com tweetet, at Robert Skov scorede på otte af otte straffespark i 2018/2019-sæsonen, men det er forkert. Han misbrugte et enkelt, da han mod Esbjerg ramte stolpen og kunne se bolden gå tilbage i spil. Heldigvis for FCK ramte bolden Jeppe Højbjerg i ryggen og gik i mål, men det er ikke en Skov-scoring, men derimod et selvmål.

Jonas Wind har nu kampe mod FC Midtjylland og Randers FC til at udbygge sin føring, inden han kan begynde at se frem mod EM-slutrunden, der blandt andet spilles på dansk grund.

Også Johnny Hansen, der spillede for Silkeborg i 1998/1999, har sparket otte gange i en sæson. Han scorede som Robert Skov på syv af de otte straffespark.

Herunder kan du fra Danskfodbold.com se straffesparkslisten fra de sæsoner, hvor en spiller har sparket otte gange:

Jonas Wind fra denne sæson:

2020-2021

Robert Skov fra 2018/2019:

2020-2021

Johnny Hansen fra 1998/1999:

2020-2021





LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF – Viborg FF

Eriksen spottet – nu er der nyt

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Christian Nørgaard tæt på skifte

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang