Jonas Wind slår Superliga-rekord

Den danske landsholdsspids slog søndag eftermiddag en Superliga-rekord, og han har nu to kampe tilbage til at udbygge sit forspring.



Når Kasper Hjulmand i næste uge udtager sit A-landshold, vil FC København-angriber Jonas Wind være med i truppen, med mindre han bliver skadet i de sidste par runder i Superligaen. 

Den 22-årige frontløber er selvskrevet i Hjulmands trup efter gode præstationer i rødt og hvidt, og når han møder ind i truppen, kan han drille Robert Skov, den tidligere FCK- og Silkeborg-spiller.

For søndag aften scorede Jonas Wind for FC København i sejren på 2-1 over Brøndby i Superligaen. Angriberen satte et straffespark i nettet, og dermed er han nu oppe på otte scoringer på straffespark i denne sæson.

Det er flest i en enkelt sæson nogensinde, fremgår det af Danskfodbold.com.

Formentlig ved en fejl har Danskfodbold.com tweetet, at Robert Skov scorede på otte af otte straffespark i 2018/2019-sæsonen, men det er forkert. Han misbrugte et enkelt, da han mod Esbjerg ramte stolpen og kunne se bolden gå tilbage i spil. Heldigvis for FCK ramte bolden Jeppe Højbjerg i ryggen og gik i mål, men det er ikke en Skov-scoring, men derimod et selvmål.

Jonas Wind har nu kampe mod FC Midtjylland og Randers FC til at udbygge sin føring, inden han kan begynde at se frem mod EM-slutrunden, der blandt andet spilles på dansk grund.

Også Johnny Hansen, der spillede for Silkeborg i 1998/1999, har sparket otte gange i en sæson. Han scorede som Robert Skov på syv af de otte straffespark.

Herunder kan du fra Danskfodbold.com se straffesparkslisten fra de sæsoner, hvor en spiller har sparket otte gange:

Jonas Wind fra denne sæson:

2020-2021

Robert Skov fra 2018/2019:

2020-2021

Johnny Hansen fra 1998/1999:

2020-2021





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne starter inde for Bosnien

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på at købe FC København-spiller

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Lössl stopper karrieren

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard