Jores Okore står fortsat uden klub, efter han og B.93 i januar blev enige om ikke at forlænge aftalen.
Men selvom klubkarrieren lige nu er inde i en periode uden arbejde, så bruger forsvarsklippen i stedet tiden ude i Brøndby.
Tre-fire gange om ugen træner han nemlig Brøndbys U17-2 hold sammen med den tidligere danske stjerneagent Nikola Juric, som i øvrigt repræsenterede Okore.
I godt og vel to uger har makkerparret givet fodboldlærdom videre i Brøndby.
– Vi vil bare gerne give noget tilbage til de unge mennesker. Min egen søn spiller på holdet, og så blev jeg spurgt, om ikke jeg kunne tænke mig at træne dem. Så sagde jeg til Jores, om ikke det var noget, han kunne overveje og få lidt blod på tanden i forhold til trænerdelen. Så begyndte vi at køre på med det, siger Nikola Juric til Tipsbladet.
Der er tale om frivilligt arbejde i Brøndbyernes Idrætsforening, men det betyder ikke, at U17-2-holdet er fri for talent.
– Hvem siger ikke, at der er en eller to af dem, der kan blive den nye stjerne. Vi har det med at bedømme og sortere de unge mennesker fra for tidligt. Vi er ikke dygtige nok til at samle op på dem, der måske har nogle ting at slås med. Vi har ikke den empati og tålmodighed, der skal til for at få de unge mennesker frem. Jeg har set det så mange gange, og det gør ondt helt ind i hjertet.
Nikola Juric har trænererfaring fra BK Rødovre og Avarta, mens Jores Okore selvfølgelig har haft gang i klubkarrieren, og derfor vides det ikke, om det her er vejen ind i et karriereskifte som fodboldtræner.
Tipsbladet har uden held forsøgt at indhente en kommentar fra Jores Okore og få svar på netop dette. Nikola Juric ville ikke svare på spørgsmål om karrieren på vegne af Jores Okore.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Smadrer transferrekord
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
INTERVIEW