Jores Okore er blevet træner i Brøndby

Jores Okore og den tidligere danske agent Nikola Juric har slået pjalterne sammen i Brøndbyernes Idrætsforening.



Jores Okore står fortsat uden klub, efter han og B.93 i januar blev enige om ikke at forlænge aftalen.

Men selvom klubkarrieren lige nu er inde i en periode uden arbejde, så bruger forsvarsklippen i stedet tiden ude i Brøndby.

Tre-fire gange om ugen træner han nemlig Brøndbys U17-2 hold sammen med den tidligere danske stjerneagent Nikola Juric, som i øvrigt repræsenterede Okore.

I godt og vel to uger har makkerparret givet fodboldlærdom videre i Brøndby.

– Vi vil bare gerne give noget tilbage til de unge mennesker. Min egen søn spiller på holdet, og så blev jeg spurgt, om ikke jeg kunne tænke mig at træne dem. Så sagde jeg til Jores, om ikke det var noget, han kunne overveje og få lidt blod på tanden i forhold til trænerdelen. Så begyndte vi at køre på med det, siger Nikola Juric til Tipsbladet.

Der er tale om frivilligt arbejde i Brøndbyernes Idrætsforening, men det betyder ikke, at U17-2-holdet er fri for talent.

– Hvem siger ikke, at der er en eller to af dem, der kan blive den nye stjerne. Vi har det med at bedømme og sortere de unge mennesker fra for tidligt. Vi er ikke dygtige nok til at samle op på dem, der måske har nogle ting at slås med. Vi har ikke den empati og tålmodighed, der skal til for at få de unge mennesker frem. Jeg har set det så mange gange, og det gør ondt helt ind i hjertet.

Nikola Juric har trænererfaring fra BK Rødovre og Avarta, mens Jores Okore selvfølgelig har haft gang i klubkarrieren, og derfor vides det ikke, om det her er vejen ind i et karriereskifte som fodboldtræner.

Tipsbladet har uden held forsøgt at indhente en kommentar fra Jores Okore og få svar på netop dette. Nikola Juric ville ikke svare på spørgsmål om karrieren på vegne af Jores Okore.







LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

José Mourinho vil have dansk stjerne

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Sats på disse ni spillere, FCK!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Felix Beijmo er færdig i AGF

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Vil hente FC Midtjylland-profil

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF jagter hollandsk talent

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken