Jores Okore er blevet træner i Brøndby

Jores Okore og den tidligere danske agent Nikola Juric har slået pjalterne sammen i Brøndbyernes Idrætsforening.



Jores Okore står fortsat uden klub, efter han og B.93 i januar blev enige om ikke at forlænge aftalen.

Men selvom klubkarrieren lige nu er inde i en periode uden arbejde, så bruger forsvarsklippen i stedet tiden ude i Brøndby.

Tre-fire gange om ugen træner han nemlig Brøndbys U17-2 hold sammen med den tidligere danske stjerneagent Nikola Juric, som i øvrigt repræsenterede Okore.

I godt og vel to uger har makkerparret givet fodboldlærdom videre i Brøndby.

– Vi vil bare gerne give noget tilbage til de unge mennesker. Min egen søn spiller på holdet, og så blev jeg spurgt, om ikke jeg kunne tænke mig at træne dem. Så sagde jeg til Jores, om ikke det var noget, han kunne overveje og få lidt blod på tanden i forhold til trænerdelen. Så begyndte vi at køre på med det, siger Nikola Juric til Tipsbladet.

Der er tale om frivilligt arbejde i Brøndbyernes Idrætsforening, men det betyder ikke, at U17-2-holdet er fri for talent.

– Hvem siger ikke, at der er en eller to af dem, der kan blive den nye stjerne. Vi har det med at bedømme og sortere de unge mennesker fra for tidligt. Vi er ikke dygtige nok til at samle op på dem, der måske har nogle ting at slås med. Vi har ikke den empati og tålmodighed, der skal til for at få de unge mennesker frem. Jeg har set det så mange gange, og det gør ondt helt ind i hjertet.

Nikola Juric har trænererfaring fra BK Rødovre og Avarta, mens Jores Okore selvfølgelig har haft gang i klubkarrieren, og derfor vides det ikke, om det her er vejen ind i et karriereskifte som fodboldtræner.

Tipsbladet har uden held forsøgt at indhente en kommentar fra Jores Okore og få svar på netop dette. Nikola Juric ville ikke svare på spørgsmål om karrieren på vegne af Jores Okore.





Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han bliver cheftræner i Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?