Jores Okore står fortsat uden klub, efter han og B.93 i januar blev enige om ikke at forlænge aftalen.
Men selvom klubkarrieren lige nu er inde i en periode uden arbejde, så bruger forsvarsklippen i stedet tiden ude i Brøndby.
Tre-fire gange om ugen træner han nemlig Brøndbys U17-2 hold sammen med den tidligere danske stjerneagent Nikola Juric, som i øvrigt repræsenterede Okore.
I godt og vel to uger har makkerparret givet fodboldlærdom videre i Brøndby.
– Vi vil bare gerne give noget tilbage til de unge mennesker. Min egen søn spiller på holdet, og så blev jeg spurgt, om ikke jeg kunne tænke mig at træne dem. Så sagde jeg til Jores, om ikke det var noget, han kunne overveje og få lidt blod på tanden i forhold til trænerdelen. Så begyndte vi at køre på med det, siger Nikola Juric til Tipsbladet.
Der er tale om frivilligt arbejde i Brøndbyernes Idrætsforening, men det betyder ikke, at U17-2-holdet er fri for talent.
– Hvem siger ikke, at der er en eller to af dem, der kan blive den nye stjerne. Vi har det med at bedømme og sortere de unge mennesker fra for tidligt. Vi er ikke dygtige nok til at samle op på dem, der måske har nogle ting at slås med. Vi har ikke den empati og tålmodighed, der skal til for at få de unge mennesker frem. Jeg har set det så mange gange, og det gør ondt helt ind i hjertet.
Nikola Juric har trænererfaring fra BK Rødovre og Avarta, mens Jores Okore selvfølgelig har haft gang i klubkarrieren, og derfor vides det ikke, om det her er vejen ind i et karriereskifte som fodboldtræner.
Tipsbladet har uden held forsøgt at indhente en kommentar fra Jores Okore og få svar på netop dette. Nikola Juric ville ikke svare på spørgsmål om karrieren på vegne af Jores Okore.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
UEFA med vild ændring
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT