Jores Okore står fortsat uden klub, efter han og B.93 i januar blev enige om ikke at forlænge aftalen.
Men selvom klubkarrieren lige nu er inde i en periode uden arbejde, så bruger forsvarsklippen i stedet tiden ude i Brøndby.
Tre-fire gange om ugen træner han nemlig Brøndbys U17-2 hold sammen med den tidligere danske stjerneagent Nikola Juric, som i øvrigt repræsenterede Okore.
I godt og vel to uger har makkerparret givet fodboldlærdom videre i Brøndby.
– Vi vil bare gerne give noget tilbage til de unge mennesker. Min egen søn spiller på holdet, og så blev jeg spurgt, om ikke jeg kunne tænke mig at træne dem. Så sagde jeg til Jores, om ikke det var noget, han kunne overveje og få lidt blod på tanden i forhold til trænerdelen. Så begyndte vi at køre på med det, siger Nikola Juric til Tipsbladet.
Der er tale om frivilligt arbejde i Brøndbyernes Idrætsforening, men det betyder ikke, at U17-2-holdet er fri for talent.
– Hvem siger ikke, at der er en eller to af dem, der kan blive den nye stjerne. Vi har det med at bedømme og sortere de unge mennesker fra for tidligt. Vi er ikke dygtige nok til at samle op på dem, der måske har nogle ting at slås med. Vi har ikke den empati og tålmodighed, der skal til for at få de unge mennesker frem. Jeg har set det så mange gange, og det gør ondt helt ind i hjertet.
Nikola Juric har trænererfaring fra BK Rødovre og Avarta, mens Jores Okore selvfølgelig har haft gang i klubkarrieren, og derfor vides det ikke, om det her er vejen ind i et karriereskifte som fodboldtræner.
Tipsbladet har uden held forsøgt at indhente en kommentar fra Jores Okore og få svar på netop dette. Nikola Juric ville ikke svare på spørgsmål om karrieren på vegne af Jores Okore.
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE