Jradi: Næste stop Superligaen

OB har i denne uge haft besøg af B93’eren Bassel Zakaria Jradi. Den 18-årige kantspiller har fået smag for niveauet i Superligaen og håber på et skifte i løbet af 2012.



Bassel Zakaria Jradi var i mandags med på OB’s reservehold i en kamp mod Fredericia. Tirsdag og onsdag trænede han med OB’s førstehold og leverede et godt indtryk. Til daglig spiller Jradi i 2. divisionsklubben B93, men han føler, at han faldt fint ind i træningen med OB’s stjerner.

– Det var en stor oplevelse for mig at træne med i OB. Det var fedt at prøve mig af på et højere niveau, og jeg føler, det gik fint. Jeg har fået at vide, at jeg har gjort et godt indtryk, og at de vil holde øje med mig. Men jeg tænker ikke på OB lige nu. Jeg tænker på at spille efteråret færdigt med B93, og så må vi se, siger Bassel Zakaria Jradi til tipsbladet.dk.

B93-sportschef Frank Nielsen sagde den anden dag til tipsbladet.dk, at Jradis talent er så stort, at han i løbet af 2012 skal videre i karrieren. Det er den 18-årige venstre kant-spiller enig i.

– Jeg har det på samme måde som ham, men jeg er stadig glad og tilfreds i B93. De er gode til at udvikle mig, og jeg føler stadig, jeg lærer noget. Jeg håber, at næste skridt for mig er Superligaen, selv om jeg heller ikke vil afvise klubber i toppen af 1. division, siger han.

I OB blev han for et par dage genforenet med Bashkim Kadrii, der tog skiftet fra B93 til OB for lidt over et år siden. Kadrii er blevet etableret Superliga-spiller, og han har fået debut på A-landsholdet. Jradi ønsker at opnå de samme ting som Kadrii, men sammenligningen med den to år ældre OB’er giver han ikke meget for.

– Bashkim er en flink fyr, og han har hjulpet mig i dagene i Odense. Vi så landskamp sammen og var også ude at spise sammen en aften. Sammenligningen med ham lægger selvfølgelig et pres på mig, men faktisk er vi to vidt forskellige spillere, selv om vi spiller samme plads. De ting han har nået er også en drøm for mig. Ikke fordi Bashkim har nået det, men fordi jeg altid har drømt om at komme til en Superliga-klub og blive god nok til landsholdet, understreger Jradi.

Bassel Zakaria Jradi har spillet 13 unglandskampe for Danmark.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Hylder Nartey efter magisk debut



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

– Jeg tror de vinder Superligaen

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Det giver absolut ingen mening!

“De havde det bedste transfervindue”

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Tottenham boykotter Viaplay

AGF – OB

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Han er på vej væk fra AGF

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Ikke set i 30 år

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Stor mystik om Patrick Pentz

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

‘De er tilbage’

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

“Han skal være 3.000 gange bedre”

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie