Bassel Zakaria Jradi var i mandags med på OB’s reservehold i en kamp mod Fredericia. Tirsdag og onsdag trænede han med OB’s førstehold og leverede et godt indtryk. Til daglig spiller Jradi i 2. divisionsklubben B93, men han føler, at han faldt fint ind i træningen med OB’s stjerner.
– Det var en stor oplevelse for mig at træne med i OB. Det var fedt at prøve mig af på et højere niveau, og jeg føler, det gik fint. Jeg har fået at vide, at jeg har gjort et godt indtryk, og at de vil holde øje med mig. Men jeg tænker ikke på OB lige nu. Jeg tænker på at spille efteråret færdigt med B93, og så må vi se, siger Bassel Zakaria Jradi til tipsbladet.dk.
B93-sportschef Frank Nielsen sagde den anden dag til tipsbladet.dk, at Jradis talent er så stort, at han i løbet af 2012 skal videre i karrieren. Det er den 18-årige venstre kant-spiller enig i.
– Jeg har det på samme måde som ham, men jeg er stadig glad og tilfreds i B93. De er gode til at udvikle mig, og jeg føler stadig, jeg lærer noget. Jeg håber, at næste skridt for mig er Superligaen, selv om jeg heller ikke vil afvise klubber i toppen af 1. division, siger han.
I OB blev han for et par dage genforenet med Bashkim Kadrii, der tog skiftet fra B93 til OB for lidt over et år siden. Kadrii er blevet etableret Superliga-spiller, og han har fået debut på A-landsholdet. Jradi ønsker at opnå de samme ting som Kadrii, men sammenligningen med den to år ældre OB’er giver han ikke meget for.
– Bashkim er en flink fyr, og han har hjulpet mig i dagene i Odense. Vi så landskamp sammen og var også ude at spise sammen en aften. Sammenligningen med ham lægger selvfølgelig et pres på mig, men faktisk er vi to vidt forskellige spillere, selv om vi spiller samme plads. De ting han har nået er også en drøm for mig. Ikke fordi Bashkim har nået det, men fordi jeg altid har drømt om at komme til en Superliga-klub og blive god nok til landsholdet, understreger Jradi.
Bassel Zakaria Jradi har spillet 13 unglandskampe for Danmark.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
Chok – henter første VM-point nogensinde
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
OPTAKT
Tyskland – Curacao
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT