Bassel Zakaria Jradi var i mandags med på OB’s reservehold i en kamp mod Fredericia. Tirsdag og onsdag trænede han med OB’s førstehold og leverede et godt indtryk. Til daglig spiller Jradi i 2. divisionsklubben B93, men han føler, at han faldt fint ind i træningen med OB’s stjerner.
– Det var en stor oplevelse for mig at træne med i OB. Det var fedt at prøve mig af på et højere niveau, og jeg føler, det gik fint. Jeg har fået at vide, at jeg har gjort et godt indtryk, og at de vil holde øje med mig. Men jeg tænker ikke på OB lige nu. Jeg tænker på at spille efteråret færdigt med B93, og så må vi se, siger Bassel Zakaria Jradi til tipsbladet.dk.
B93-sportschef Frank Nielsen sagde den anden dag til tipsbladet.dk, at Jradis talent er så stort, at han i løbet af 2012 skal videre i karrieren. Det er den 18-årige venstre kant-spiller enig i.
– Jeg har det på samme måde som ham, men jeg er stadig glad og tilfreds i B93. De er gode til at udvikle mig, og jeg føler stadig, jeg lærer noget. Jeg håber, at næste skridt for mig er Superligaen, selv om jeg heller ikke vil afvise klubber i toppen af 1. division, siger han.
I OB blev han for et par dage genforenet med Bashkim Kadrii, der tog skiftet fra B93 til OB for lidt over et år siden. Kadrii er blevet etableret Superliga-spiller, og han har fået debut på A-landsholdet. Jradi ønsker at opnå de samme ting som Kadrii, men sammenligningen med den to år ældre OB’er giver han ikke meget for.
– Bashkim er en flink fyr, og han har hjulpet mig i dagene i Odense. Vi så landskamp sammen og var også ude at spise sammen en aften. Sammenligningen med ham lægger selvfølgelig et pres på mig, men faktisk er vi to vidt forskellige spillere, selv om vi spiller samme plads. De ting han har nået er også en drøm for mig. Ikke fordi Bashkim har nået det, men fordi jeg altid har drømt om at komme til en Superliga-klub og blive god nok til landsholdet, understreger Jradi.
Bassel Zakaria Jradi har spillet 13 unglandskampe for Danmark.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Stort dansk flop sat til salg
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
FCM-transfer i fare
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT