Jradi: Næste stop Superligaen

OB har i denne uge haft besøg af B93’eren Bassel Zakaria Jradi. Den 18-årige kantspiller har fået smag for niveauet i Superligaen og håber på et skifte i løbet af 2012.



Bassel Zakaria Jradi var i mandags med på OB’s reservehold i en kamp mod Fredericia. Tirsdag og onsdag trænede han med OB’s førstehold og leverede et godt indtryk. Til daglig spiller Jradi i 2. divisionsklubben B93, men han føler, at han faldt fint ind i træningen med OB’s stjerner.

– Det var en stor oplevelse for mig at træne med i OB. Det var fedt at prøve mig af på et højere niveau, og jeg føler, det gik fint. Jeg har fået at vide, at jeg har gjort et godt indtryk, og at de vil holde øje med mig. Men jeg tænker ikke på OB lige nu. Jeg tænker på at spille efteråret færdigt med B93, og så må vi se, siger Bassel Zakaria Jradi til tipsbladet.dk.

B93-sportschef Frank Nielsen sagde den anden dag til tipsbladet.dk, at Jradis talent er så stort, at han i løbet af 2012 skal videre i karrieren. Det er den 18-årige venstre kant-spiller enig i.

– Jeg har det på samme måde som ham, men jeg er stadig glad og tilfreds i B93. De er gode til at udvikle mig, og jeg føler stadig, jeg lærer noget. Jeg håber, at næste skridt for mig er Superligaen, selv om jeg heller ikke vil afvise klubber i toppen af 1. division, siger han.

I OB blev han for et par dage genforenet med Bashkim Kadrii, der tog skiftet fra B93 til OB for lidt over et år siden. Kadrii er blevet etableret Superliga-spiller, og han har fået debut på A-landsholdet. Jradi ønsker at opnå de samme ting som Kadrii, men sammenligningen med den to år ældre OB’er giver han ikke meget for.

– Bashkim er en flink fyr, og han har hjulpet mig i dagene i Odense. Vi så landskamp sammen og var også ude at spise sammen en aften. Sammenligningen med ham lægger selvfølgelig et pres på mig, men faktisk er vi to vidt forskellige spillere, selv om vi spiller samme plads. De ting han har nået er også en drøm for mig. Ikke fordi Bashkim har nået det, men fordi jeg altid har drømt om at komme til en Superliga-klub og blive god nok til landsholdet, understreger Jradi.

Bassel Zakaria Jradi har spillet 13 unglandskampe for Danmark.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

FC Midtjylland er ude

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

John Stones tager sydpå



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er de også færdige i OB?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Tottenham-flop i stor transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Nærmer sig vild FCK-præstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener