Jradi: Næste stop Superligaen

OB har i denne uge haft besøg af B93’eren Bassel Zakaria Jradi. Den 18-årige kantspiller har fået smag for niveauet i Superligaen og håber på et skifte i løbet af 2012.



Bassel Zakaria Jradi var i mandags med på OB’s reservehold i en kamp mod Fredericia. Tirsdag og onsdag trænede han med OB’s førstehold og leverede et godt indtryk. Til daglig spiller Jradi i 2. divisionsklubben B93, men han føler, at han faldt fint ind i træningen med OB’s stjerner.

– Det var en stor oplevelse for mig at træne med i OB. Det var fedt at prøve mig af på et højere niveau, og jeg føler, det gik fint. Jeg har fået at vide, at jeg har gjort et godt indtryk, og at de vil holde øje med mig. Men jeg tænker ikke på OB lige nu. Jeg tænker på at spille efteråret færdigt med B93, og så må vi se, siger Bassel Zakaria Jradi til tipsbladet.dk.

B93-sportschef Frank Nielsen sagde den anden dag til tipsbladet.dk, at Jradis talent er så stort, at han i løbet af 2012 skal videre i karrieren. Det er den 18-årige venstre kant-spiller enig i.

– Jeg har det på samme måde som ham, men jeg er stadig glad og tilfreds i B93. De er gode til at udvikle mig, og jeg føler stadig, jeg lærer noget. Jeg håber, at næste skridt for mig er Superligaen, selv om jeg heller ikke vil afvise klubber i toppen af 1. division, siger han.

I OB blev han for et par dage genforenet med Bashkim Kadrii, der tog skiftet fra B93 til OB for lidt over et år siden. Kadrii er blevet etableret Superliga-spiller, og han har fået debut på A-landsholdet. Jradi ønsker at opnå de samme ting som Kadrii, men sammenligningen med den to år ældre OB’er giver han ikke meget for.

– Bashkim er en flink fyr, og han har hjulpet mig i dagene i Odense. Vi så landskamp sammen og var også ude at spise sammen en aften. Sammenligningen med ham lægger selvfølgelig et pres på mig, men faktisk er vi to vidt forskellige spillere, selv om vi spiller samme plads. De ting han har nået er også en drøm for mig. Ikke fordi Bashkim har nået det, men fordi jeg altid har drømt om at komme til en Superliga-klub og blive god nok til landsholdet, understreger Jradi.

Bassel Zakaria Jradi har spillet 13 unglandskampe for Danmark.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Spændende OB-nyhed

De vil have Martin Braithwaite

Brøndby IF – Randers FC

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Bekræfter: Godt nyt for FC København

FC Midtjylland – FC København

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Ikke set i 30 år

AGF – OB

– Jeg tror de vinder Superligaen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Medier fælder hård dom



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Silkeborg IF – Viborg FF

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

– Han virker frustreret!

Tottenham boykotter Viaplay

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

“De havde det bedste transfervindue”

Stjernetransfer på plads alligevel

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Forlader AGF – lægetjek booket

Han er på vej væk fra AGF

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub