Jubel i Brøndby: Profil forlænger

Brøndby IF forlænger med Frederik Alves.



Frederik Alves Ibsen fortsætter i Brøndby IF.

Forsvarsspilleren, 25 år, har forlænget sin aftale med klubben fra den københavnske Vestegn, så parterne nu har papir på hinanden frem til sommeren 2028.

Frederik Alves havde halvandet år igen af sin aftale med Brøndby IF, og der har været noget interesse fra Trabzonspor.

Men nu er det i stedet endt med en forlængelse.

– Vi er meget tilfredse med, at vi i dag har kunne offentliggøre kontraktforlængelsen med Frederik Alves. Frederik har haft en stærk udvikling i klubben og har de seneste år vist et virkelig højt niveau, og vi er sikre på, at der er potentiale til endnu mere. Han har været en vigtig forsvarsprofil i Brøndby IF og i hele 3F Superligaen, og vi ser frem til at udvikle os yderligere sammen med Frederik.

– Frederik har en stærk professionalisme og en virkelig god karakter. Jeg har haft flere snakke med ham om hans fremtid, og selvom der har været interesse fra internationale klubber, valgte han projektet i Brøndby. Det glæder os, at vi nu har papir på hinanden og har Frederiks engagement og kvaliteter i tre et halvt år endnu, fortæller fodbolddirektør Benjamin Schmedes.

Frederik Alves siger om forlængelsen:

– Det føles godt og rigtigt i maven. Min familie, min hustru og jeg er meget glad for at være her, og jeg er beæret over at kunne repræsentere den klub, som min familie og jeg har i hjertet. Det betyder meget for mig at være gul og blå.

– Brøndby IF har uden tvivl hjulpet mig i mine første tre år her, og jeg er glad for at kunne møde ind hver dag og blive en bedre fodboldspiller. Jeg har uden tvivl udviklet mig meget i den tid, jeg har været i klubben, både som fodboldspillet men også som menneske.

– Nu ser jeg frem til at udvikle mig yderligere og fortsætte projektet med trænerstaben, spillerne og resten af klubben. Der venter forhåbentlig en masse godt i fremtiden, for det er der bestemt potentiale til. 

Den tidligere West Ham- og Silkeborg-spiller har spillet 58 kampe for Brøndby, siden han for tre år siden blev købt af Brøndby IF.





Afsløring: Kolding køber stor profil




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Spår rekordtransfer i dette vindue

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Superliga-klub tæt på FCK’er

Elfenbenskysten – Norge

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul