Frederik Alves Ibsen fortsætter i Brøndby IF.
Forsvarsspilleren, 25 år, har forlænget sin aftale med klubben fra den københavnske Vestegn, så parterne nu har papir på hinanden frem til sommeren 2028.
Frederik Alves havde halvandet år igen af sin aftale med Brøndby IF, og der har været noget interesse fra Trabzonspor.
Men nu er det i stedet endt med en forlængelse.
– Vi er meget tilfredse med, at vi i dag har kunne offentliggøre kontraktforlængelsen med Frederik Alves. Frederik har haft en stærk udvikling i klubben og har de seneste år vist et virkelig højt niveau, og vi er sikre på, at der er potentiale til endnu mere. Han har været en vigtig forsvarsprofil i Brøndby IF og i hele 3F Superligaen, og vi ser frem til at udvikle os yderligere sammen med Frederik.
– Frederik har en stærk professionalisme og en virkelig god karakter. Jeg har haft flere snakke med ham om hans fremtid, og selvom der har været interesse fra internationale klubber, valgte han projektet i Brøndby. Det glæder os, at vi nu har papir på hinanden og har Frederiks engagement og kvaliteter i tre et halvt år endnu, fortæller fodbolddirektør Benjamin Schmedes.
Frederik Alves siger om forlængelsen:
– Det føles godt og rigtigt i maven. Min familie, min hustru og jeg er meget glad for at være her, og jeg er beæret over at kunne repræsentere den klub, som min familie og jeg har i hjertet. Det betyder meget for mig at være gul og blå.
– Brøndby IF har uden tvivl hjulpet mig i mine første tre år her, og jeg er glad for at kunne møde ind hver dag og blive en bedre fodboldspiller. Jeg har uden tvivl udviklet mig meget i den tid, jeg har været i klubben, både som fodboldspillet men også som menneske.
– Nu ser jeg frem til at udvikle mig yderligere og fortsætte projektet med trænerstaben, spillerne og resten af klubben. Der venter forhåbentlig en masse godt i fremtiden, for det er der bestemt potentiale til.
Den tidligere West Ham- og Silkeborg-spiller har spillet 58 kampe for Brøndby, siden han for tre år siden blev købt af Brøndby IF.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
MEDIE