Jubel i Brøndby: Profil forlænger

Brøndby IF forlænger med Frederik Alves.



Frederik Alves Ibsen fortsætter i Brøndby IF.

Forsvarsspilleren, 25 år, har forlænget sin aftale med klubben fra den københavnske Vestegn, så parterne nu har papir på hinanden frem til sommeren 2028.

Frederik Alves havde halvandet år igen af sin aftale med Brøndby IF, og der har været noget interesse fra Trabzonspor.

Men nu er det i stedet endt med en forlængelse.

– Vi er meget tilfredse med, at vi i dag har kunne offentliggøre kontraktforlængelsen med Frederik Alves. Frederik har haft en stærk udvikling i klubben og har de seneste år vist et virkelig højt niveau, og vi er sikre på, at der er potentiale til endnu mere. Han har været en vigtig forsvarsprofil i Brøndby IF og i hele 3F Superligaen, og vi ser frem til at udvikle os yderligere sammen med Frederik.

– Frederik har en stærk professionalisme og en virkelig god karakter. Jeg har haft flere snakke med ham om hans fremtid, og selvom der har været interesse fra internationale klubber, valgte han projektet i Brøndby. Det glæder os, at vi nu har papir på hinanden og har Frederiks engagement og kvaliteter i tre et halvt år endnu, fortæller fodbolddirektør Benjamin Schmedes.

Frederik Alves siger om forlængelsen:

– Det føles godt og rigtigt i maven. Min familie, min hustru og jeg er meget glad for at være her, og jeg er beæret over at kunne repræsentere den klub, som min familie og jeg har i hjertet. Det betyder meget for mig at være gul og blå.

– Brøndby IF har uden tvivl hjulpet mig i mine første tre år her, og jeg er glad for at kunne møde ind hver dag og blive en bedre fodboldspiller. Jeg har uden tvivl udviklet mig meget i den tid, jeg har været i klubben, både som fodboldspillet men også som menneske.

– Nu ser jeg frem til at udvikle mig yderligere og fortsætte projektet med trænerstaben, spillerne og resten af klubben. Der venter forhåbentlig en masse godt i fremtiden, for det er der bestemt potentiale til. 

Den tidligere West Ham- og Silkeborg-spiller har spillet 58 kampe for Brøndby, siden han for tre år siden blev købt af Brøndby IF.





FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Forventer klubskifte

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Schweiz sender Colombia ud af VM

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’