Frederik Alves Ibsen fortsætter i Brøndby IF.
Forsvarsspilleren, 25 år, har forlænget sin aftale med klubben fra den københavnske Vestegn, så parterne nu har papir på hinanden frem til sommeren 2028.
Frederik Alves havde halvandet år igen af sin aftale med Brøndby IF, og der har været noget interesse fra Trabzonspor.
Men nu er det i stedet endt med en forlængelse.
– Vi er meget tilfredse med, at vi i dag har kunne offentliggøre kontraktforlængelsen med Frederik Alves. Frederik har haft en stærk udvikling i klubben og har de seneste år vist et virkelig højt niveau, og vi er sikre på, at der er potentiale til endnu mere. Han har været en vigtig forsvarsprofil i Brøndby IF og i hele 3F Superligaen, og vi ser frem til at udvikle os yderligere sammen med Frederik.
– Frederik har en stærk professionalisme og en virkelig god karakter. Jeg har haft flere snakke med ham om hans fremtid, og selvom der har været interesse fra internationale klubber, valgte han projektet i Brøndby. Det glæder os, at vi nu har papir på hinanden og har Frederiks engagement og kvaliteter i tre et halvt år endnu, fortæller fodbolddirektør Benjamin Schmedes.
Frederik Alves siger om forlængelsen:
– Det føles godt og rigtigt i maven. Min familie, min hustru og jeg er meget glad for at være her, og jeg er beæret over at kunne repræsentere den klub, som min familie og jeg har i hjertet. Det betyder meget for mig at være gul og blå.
– Brøndby IF har uden tvivl hjulpet mig i mine første tre år her, og jeg er glad for at kunne møde ind hver dag og blive en bedre fodboldspiller. Jeg har uden tvivl udviklet mig meget i den tid, jeg har været i klubben, både som fodboldspillet men også som menneske.
– Nu ser jeg frem til at udvikle mig yderligere og fortsætte projektet med trænerstaben, spillerne og resten af klubben. Der venter forhåbentlig en masse godt i fremtiden, for det er der bestemt potentiale til.
Den tidligere West Ham- og Silkeborg-spiller har spillet 58 kampe for Brøndby, siden han for tre år siden blev købt af Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
OPTAKT
OB – Sønderjyske
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW