PARKEN (Tipsbladet): Konkurrencen om kampens største jubelbrøl står mellem Magnus Mattssons scoring og Roony Bardghjis comeback.
Svenskeren trækker formentlig det længste strå, efter han i minut 80 blev indskiftet til sine første FCK-minutter i knap et år i mandagens 1-0-sejr over Randers FC.
Og hvis man var i tvivl om, hvad det betød for den unge mand, så skulle man have været til stede i mixed zone efter opgøret.
Roony Bardghji var et stort smil, da han kom gående hen til mikrofonerne.
– Det var specielt og en særlig dag. Jeg kommer aldrig til at glemme den her dag. Det var faktisk lidt chokerende (hvor meget fansene jublede, da jeg kom ind, red.), men det er bare en dejlig følelse at vide, at de står bag mig.
Roony Bardghji har holdt en ufrivillig pause på knap et år, da han gik i stykker under en FCK-træning i foråret 2024.
– Jeg er slet ikke nervøs (i forhold til knæet, når jeg spiller, red.). Jeg har trænet fuldt med, så jeg er slet ikke bange. Knæet har det godt, og hele forløbet med knæet er gået godt. Jeg tænker ikke så meget over det, når jeg er på banen, for der handler det bare om at hjælpe holdet.

Jacob Neestrup har tidligere udtalt, at man forventede at se Roony Bardghji gøre en forskel i mesterskabsspillet, og nu er de første skridt altså taget mod dén mission med ni Superliga-runder igen.
– Jeg spurgte ham faktisk lige, hvad der var størst. Den her eller hans debut. For det er jo et hårdt arbejde den unge mand har været igennem, og derfor er jeg glad på hans vegne. Med de egoistiske briller er det som fan, holdkammerat og cheftræner en god spiller, vi får tilbage, som kan nogle andre ting, end vi ellers har, siger FCK-chefen.
Også Roony Bardghjis holdkammerater var glade for at se ham i aktion.
– Han har været positiv hele vejen igennem og arbejdet virkelig hårdt. Han er en af de mest hårdtarbejdende spillere, jeg har set. Han er en god dreng, og alle elsker ham. Det er dejligt, at han er tilbage, og det er vi alle sammen glade for, siger Kevin Diks, som bakkes op af mandagens matchvinder Magnus Mattsson.
– Det var fantastisk at se ham tilbage. Han er en god fyr, og vi ved, hvad han har været igennem. Jeg har selv prøvet det og ved, hvor hårdt det kan være. Så vi er glade på hans vegne og ved, hvor vigtig han kan være for os med nogle af de ting, han kan, siger Magnus Mattson, der faktisk har hjulpet ham lidt ekstra qua sin egen korsbåndsskade.
Udover gode råd fra holdkammerater og læger i FCK tager svenskeren også erfaringer fra sine mange måneder i genoptræningslokalet med sig videre.
– Jeg har lært meget om mig selv og min krop. Jeg har lært meget om livet som professionel fodboldspiller, og hvordan man skal behandle sin krop, kost og søvntider. Det er nogle af de ting, jeg tager med mig videre, siger Roony Bardghji, der også blev spurgt ind til sin egen situation med kontraktudløb om under et år.
– Jeg har slet ikke tænkt på det. Jeg har bare tænkt på den her kamp og på at hjælpe holdet og vinde mesterskabet og pokalen. Det er mit største fokus. Jeg tænker ikke på så meget andet, siger offensivspilleren.
Roony Bardghji har på søndag mulighed for endnu flere minutter, når FC København gæster FC Nordsjælland. Et point er københavnerne fra førstepladsen med ni Superliga-runder igen.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER