PARKEN (Tipsbladet): Konkurrencen om kampens største jubelbrøl står mellem Magnus Mattssons scoring og Roony Bardghjis comeback.
Svenskeren trækker formentlig det længste strå, efter han i minut 80 blev indskiftet til sine første FCK-minutter i knap et år i mandagens 1-0-sejr over Randers FC.
Og hvis man var i tvivl om, hvad det betød for den unge mand, så skulle man have været til stede i mixed zone efter opgøret.
Roony Bardghji var et stort smil, da han kom gående hen til mikrofonerne.
– Det var specielt og en særlig dag. Jeg kommer aldrig til at glemme den her dag. Det var faktisk lidt chokerende (hvor meget fansene jublede, da jeg kom ind, red.), men det er bare en dejlig følelse at vide, at de står bag mig.
Roony Bardghji har holdt en ufrivillig pause på knap et år, da han gik i stykker under en FCK-træning i foråret 2024.
– Jeg er slet ikke nervøs (i forhold til knæet, når jeg spiller, red.). Jeg har trænet fuldt med, så jeg er slet ikke bange. Knæet har det godt, og hele forløbet med knæet er gået godt. Jeg tænker ikke så meget over det, når jeg er på banen, for der handler det bare om at hjælpe holdet.

Jacob Neestrup har tidligere udtalt, at man forventede at se Roony Bardghji gøre en forskel i mesterskabsspillet, og nu er de første skridt altså taget mod dén mission med ni Superliga-runder igen.
– Jeg spurgte ham faktisk lige, hvad der var størst. Den her eller hans debut. For det er jo et hårdt arbejde den unge mand har været igennem, og derfor er jeg glad på hans vegne. Med de egoistiske briller er det som fan, holdkammerat og cheftræner en god spiller, vi får tilbage, som kan nogle andre ting, end vi ellers har, siger FCK-chefen.
Også Roony Bardghjis holdkammerater var glade for at se ham i aktion.
– Han har været positiv hele vejen igennem og arbejdet virkelig hårdt. Han er en af de mest hårdtarbejdende spillere, jeg har set. Han er en god dreng, og alle elsker ham. Det er dejligt, at han er tilbage, og det er vi alle sammen glade for, siger Kevin Diks, som bakkes op af mandagens matchvinder Magnus Mattsson.
– Det var fantastisk at se ham tilbage. Han er en god fyr, og vi ved, hvad han har været igennem. Jeg har selv prøvet det og ved, hvor hårdt det kan være. Så vi er glade på hans vegne og ved, hvor vigtig han kan være for os med nogle af de ting, han kan, siger Magnus Mattson, der faktisk har hjulpet ham lidt ekstra qua sin egen korsbåndsskade.
Udover gode råd fra holdkammerater og læger i FCK tager svenskeren også erfaringer fra sine mange måneder i genoptræningslokalet med sig videre.
– Jeg har lært meget om mig selv og min krop. Jeg har lært meget om livet som professionel fodboldspiller, og hvordan man skal behandle sin krop, kost og søvntider. Det er nogle af de ting, jeg tager med mig videre, siger Roony Bardghji, der også blev spurgt ind til sin egen situation med kontraktudløb om under et år.
– Jeg har slet ikke tænkt på det. Jeg har bare tænkt på den her kamp og på at hjælpe holdet og vinde mesterskabet og pokalen. Det er mit største fokus. Jeg tænker ikke på så meget andet, siger offensivspilleren.
Roony Bardghji har på søndag mulighed for endnu flere minutter, når FC København gæster FC Nordsjælland. Et point er københavnerne fra førstepladsen med ni Superliga-runder igen.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Barcelona klager til UEFA
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED