Jubel i FCK: ‘Alle elsker ham’

Roony Bardghji fik mandag aften sine første minutter for FC København efter sin korsbåndsskade sidste år, og det var til et gigantisk jubelbrøl. Bagefter var han et stort smil, da han satte ord på sit comeback.



PARKEN (Tipsbladet): Konkurrencen om kampens største jubelbrøl står mellem Magnus Mattssons scoring og Roony Bardghjis comeback.

Svenskeren trækker formentlig det længste strå, efter han i minut 80 blev indskiftet til sine første FCK-minutter i knap et år i mandagens 1-0-sejr over Randers FC.

Og hvis man var i tvivl om, hvad det betød for den unge mand, så skulle man have været til stede i mixed zone efter opgøret.

Roony Bardghji var et stort smil, da han kom gående hen til mikrofonerne.

– Det var specielt og en særlig dag. Jeg kommer aldrig til at glemme den her dag. Det var faktisk lidt chokerende (hvor meget fansene jublede, da jeg kom ind, red.), men det er bare en dejlig følelse at vide, at de står bag mig.

Roony Bardghji har holdt en ufrivillig pause på knap et år, da han gik i stykker under en FCK-træning i foråret 2024.

– Jeg er slet ikke nervøs (i forhold til knæet, når jeg spiller, red.). Jeg har trænet fuldt med, så jeg er slet ikke bange. Knæet har det godt, og hele forløbet med knæet er gået godt. Jeg tænker ikke så meget over det, når jeg er på banen, for der handler det bare om at hjælpe holdet.

Roony Bardghji fik de sidste ti minutter på banen af mandagens sejr over Randers FC. Foto: Alamy.

Jacob Neestrup har tidligere udtalt, at man forventede at se Roony Bardghji gøre en forskel i mesterskabsspillet, og nu er de første skridt altså taget mod dén mission med ni Superliga-runder igen.

– Jeg spurgte ham faktisk lige, hvad der var størst. Den her eller hans debut. For det er jo et hårdt arbejde den unge mand har været igennem, og derfor er jeg glad på hans vegne. Med de egoistiske briller er det som fan, holdkammerat og cheftræner en god spiller, vi får tilbage, som kan nogle andre ting, end vi ellers har, siger FCK-chefen.

Også Roony Bardghjis holdkammerater var glade for at se ham i aktion.

– Han har været positiv hele vejen igennem og arbejdet virkelig hårdt. Han er en af de mest hårdtarbejdende spillere, jeg har set. Han er en god dreng, og alle elsker ham. Det er dejligt, at han er tilbage, og det er vi alle sammen glade for, siger Kevin Diks, som bakkes op af mandagens matchvinder Magnus Mattsson.

– Det var fantastisk at se ham tilbage. Han er en god fyr, og vi ved, hvad han har været igennem. Jeg har selv prøvet det og ved, hvor hårdt det kan være. Så vi er glade på hans vegne og ved, hvor vigtig han kan være for os med nogle af de ting, han kan, siger Magnus Mattson, der faktisk har hjulpet ham lidt ekstra qua sin egen korsbåndsskade.

Udover gode råd fra holdkammerater og læger i FCK tager svenskeren også erfaringer fra sine mange måneder i genoptræningslokalet med sig videre.

– Jeg har lært meget om mig selv og min krop. Jeg har lært meget om livet som professionel fodboldspiller, og hvordan man skal behandle sin krop, kost og søvntider. Det er nogle af de ting, jeg tager med mig videre, siger Roony Bardghji, der også blev spurgt ind til sin egen situation med kontraktudløb om under et år.

– Jeg har slet ikke tænkt på det. Jeg har bare tænkt på den her kamp og på at hjælpe holdet og vinde mesterskabet og pokalen. Det er mit største fokus. Jeg tænker ikke på så meget andet, siger offensivspilleren.

Roony Bardghji har på søndag mulighed for endnu flere minutter, når FC København gæster FC Nordsjælland. Et point er københavnerne fra førstepladsen med ni Superliga-runder igen.





I transfermøde med Superliga-klub




LIVE

LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Voldsom straf til Clement Bischoff

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Laver aftale med Frederik Birk

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Den bedste handel i Superligaen!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Stjerne peger på Højlund

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne