PARKEN (Tipsbladet): Konkurrencen om kampens største jubelbrøl står mellem Magnus Mattssons scoring og Roony Bardghjis comeback.
Svenskeren trækker formentlig det længste strå, efter han i minut 80 blev indskiftet til sine første FCK-minutter i knap et år i mandagens 1-0-sejr over Randers FC.
Og hvis man var i tvivl om, hvad det betød for den unge mand, så skulle man have været til stede i mixed zone efter opgøret.
Roony Bardghji var et stort smil, da han kom gående hen til mikrofonerne.
– Det var specielt og en særlig dag. Jeg kommer aldrig til at glemme den her dag. Det var faktisk lidt chokerende (hvor meget fansene jublede, da jeg kom ind, red.), men det er bare en dejlig følelse at vide, at de står bag mig.
Roony Bardghji har holdt en ufrivillig pause på knap et år, da han gik i stykker under en FCK-træning i foråret 2024.
– Jeg er slet ikke nervøs (i forhold til knæet, når jeg spiller, red.). Jeg har trænet fuldt med, så jeg er slet ikke bange. Knæet har det godt, og hele forløbet med knæet er gået godt. Jeg tænker ikke så meget over det, når jeg er på banen, for der handler det bare om at hjælpe holdet.

Jacob Neestrup har tidligere udtalt, at man forventede at se Roony Bardghji gøre en forskel i mesterskabsspillet, og nu er de første skridt altså taget mod dén mission med ni Superliga-runder igen.
– Jeg spurgte ham faktisk lige, hvad der var størst. Den her eller hans debut. For det er jo et hårdt arbejde den unge mand har været igennem, og derfor er jeg glad på hans vegne. Med de egoistiske briller er det som fan, holdkammerat og cheftræner en god spiller, vi får tilbage, som kan nogle andre ting, end vi ellers har, siger FCK-chefen.
Også Roony Bardghjis holdkammerater var glade for at se ham i aktion.
– Han har været positiv hele vejen igennem og arbejdet virkelig hårdt. Han er en af de mest hårdtarbejdende spillere, jeg har set. Han er en god dreng, og alle elsker ham. Det er dejligt, at han er tilbage, og det er vi alle sammen glade for, siger Kevin Diks, som bakkes op af mandagens matchvinder Magnus Mattsson.
– Det var fantastisk at se ham tilbage. Han er en god fyr, og vi ved, hvad han har været igennem. Jeg har selv prøvet det og ved, hvor hårdt det kan være. Så vi er glade på hans vegne og ved, hvor vigtig han kan være for os med nogle af de ting, han kan, siger Magnus Mattson, der faktisk har hjulpet ham lidt ekstra qua sin egen korsbåndsskade.
Udover gode råd fra holdkammerater og læger i FCK tager svenskeren også erfaringer fra sine mange måneder i genoptræningslokalet med sig videre.
– Jeg har lært meget om mig selv og min krop. Jeg har lært meget om livet som professionel fodboldspiller, og hvordan man skal behandle sin krop, kost og søvntider. Det er nogle af de ting, jeg tager med mig videre, siger Roony Bardghji, der også blev spurgt ind til sin egen situation med kontraktudløb om under et år.
– Jeg har slet ikke tænkt på det. Jeg har bare tænkt på den her kamp og på at hjælpe holdet og vinde mesterskabet og pokalen. Det er mit største fokus. Jeg tænker ikke på så meget andet, siger offensivspilleren.
Roony Bardghji har på søndag mulighed for endnu flere minutter, når FC København gæster FC Nordsjælland. Et point er københavnerne fra førstepladsen med ni Superliga-runder igen.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
Legende med chokmelding
‘Sur over Brøndby-transfer’
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
HELT VILDT
– De lignede lort!
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER