Jubel i FCK: Stort internationalt potentiale

FC København har forlænget aftalen med Victor Froholdt og rykker ham i samme ombæring fast op på førsteholdet.



Som Tipsbladet tidligere tirsdag kunne afsløre, så har FC København forlænget aftalen med Victor Froholdt, så den løber til sommeren 2028. 

Det har man, selv om der er interesse fra udenlandske klubber. 

Nu har klubben selv meldt ud, at man har forlænget aftalen i fire år frem, og det vækker stor begejstring for FC København, for Victor Froholdt besidder en enormt interessant pakke.

– Victor er en dygtig spiller med et stort internationalt potentiale, og derfor er vi glade for, at vi har fået lavet en ny aftale med ham, siger sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Der har været en del opmærksomhed omkring ham fra andre klubber, men med fremtiden på plads, kan vi være med til at forløse hans potentiale i F.C. København.

– Sammen med Victor skal vi være med til at gøre ham til en profil, og jeg er sikker på, at Victor med hans altid stenhårde arbejde er klar til at give alt det, som der skal til for at få opfyldt de mål. 

Også cheftræner Jacob Neestrup er tilfreds, og han løfter sløret for planerne nu og i fremtiden for unge Froholdt. 

– Han besidder et fysisk potentiale, som er på internationalt topniveau. Han har mange højintense løb, og han er meget atletisk og generelt ekstremt løbestærk. Derudover har Victor en rigtig stærk mentalitet, der uden tvivl kommer til at hjælpe ham fremover.

– I fremtiden ser vi Victor som en boks til boks spiller på 8’er positionen, men han vil gøre sig som kantspiller i den første tid af sin FCK-karriere, så vi får givet ham den rigtige start, forklarer FCK-træneren.

Victor Froholdt fik godt og vel en halv time på banen i FC Københavns sejr over Lyngby mandag aften.

18-årige Froholdt rykkes i samme ombæring fast op på førsteholdet, melder FC København.







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

Freiburg – Aston Villa

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

‘Er den største Bournemouth-fan’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Chelsea – Tottenham

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Neymar er tilbage

Færdig: Nu er han rejst til København

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!