Han havde kontraktudløb til sommer, men Silkeborg IF’s cheftræner hedder også i fremtiden Kent Nielsen.
Succestræneren, der aktuelt er på femtepladsen med Silkeborg IF, har forlænget frem til sommeren 2024, skriver SIF i en pressemeddelelse.
– Jeg er rigtig glad for at have forlænget aftalen med Silkeborg IF. Jeg har sagt flere gange, at vi er et godt match, og det underbygger resultaterne da også – men jeg vil også gerne fastslå, at vi er meget ærgerrige efter at konstant gøre det endnu bedre og sætte overliggeren endnu højere. Det føler jeg stadig, at der er potentiale til at gøre i Silkeborg IF, og det er jeg sulten efter at bevise, lyder det fra den 59-årige cheftræner, som er den mest erfarne af sin slags i 3F Superligaen.
Kent Nielsen overtog i sommeren 2019, efter Michael Hansen havde ført holdet i Superligaen. Det endte med en nedrykning. I sidste sæson fandt man så melodien i 1. division og rykkede sikkert op med Viborg FF, og i denne har man bare fortsat de gode takter.
SIF har bare tabt to af 12 kampe, man har et godt og klart koncept på førsteholdet, og der er stadig spilletid til nogle af de unge og spændende spillere i truppen.
Med andre ord er der positive vinde over klubben fra Søhøjlandet, og de vinde fortsætter med al sandsynlighed med Kent Nielsen ved roret.
– Kent Nielsen har været og er en helt afgørende faktor for de gode resultater, som vi har skabt i en efterhånden lang periode, og vi har stor tiltro til, at vi med Kent i spidsen kan fortsætte de positive takter. Ikke nok med, at vi har realiseret et fornemt antal point på kontoen – vores spillestil er også meget attraktiv for både spillere og publikum, så det har været en vigtig prioritet for os at forlænge aftalen, og vi er selvsagt meget glade for at fortsætte samarbejdet, siger adm. direktør Kent Madsen, inden sportschef Jesper Stüker supplerer.
– Med Kent Nielsen som cheftræner har vi løftet vores sportslige barre, og han har i sine snart to en halv sæson her vist, at han både kan udvikle vores spillere individuelt og holdet som samlet enhed. Det er derfor meget glædeligt, at vi med denne kontraktforlængelse kan se frem til at bygge yderligere lag på vores udvikling, forklarer Jesper Stüker.
Kent Nielsen og SIF møder næste gang Nielsens tidligere klub OB.
LIVE
TransferLIVE: PL-klub jagter Wolfsburg-profil
NYHEDER
Vanvittige scener – 416 tilbageholdt i Frankrig
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER