Jubel i Superliga-klub: Succestræner forlænger

Superliga-klubben Silkeborg IF har fået en forlængelse på plads med Kent Nielsen.



Han havde kontraktudløb til sommer, men Silkeborg IF’s cheftræner hedder også i fremtiden Kent Nielsen.

Succestræneren, der aktuelt er på femtepladsen med Silkeborg IF, har forlænget frem til sommeren 2024, skriver SIF i en pressemeddelelse.

– Jeg er rigtig glad for at have forlænget aftalen med Silkeborg IF. Jeg har sagt flere gange, at vi er et godt match, og det underbygger resultaterne da også – men jeg vil også gerne fastslå, at vi er meget ærgerrige efter at konstant gøre det endnu bedre og sætte overliggeren endnu højere. Det føler jeg stadig, at der er potentiale til at gøre i Silkeborg IF, og det er jeg sulten efter at bevise, lyder det fra den 59-årige cheftræner, som er den mest erfarne af sin slags i 3F Superligaen.

Kent Nielsen overtog i sommeren 2019, efter Michael Hansen havde ført holdet i Superligaen. Det endte med en nedrykning. I sidste sæson fandt man så melodien i 1. division og rykkede sikkert op med Viborg FF, og i denne har man bare fortsat de gode takter.

SIF har bare tabt to af 12 kampe, man har et godt og klart koncept på førsteholdet, og der er stadig spilletid til nogle af de unge og spændende spillere i truppen. 

Med andre ord er der positive vinde over klubben fra Søhøjlandet, og de vinde fortsætter med al sandsynlighed med Kent Nielsen ved roret.

– Kent Nielsen har været og er en helt afgørende faktor for de gode resultater, som vi har skabt i en efterhånden lang periode, og vi har stor tiltro til, at vi med Kent i spidsen kan fortsætte de positive takter. Ikke nok med, at vi har realiseret et fornemt antal point på kontoen – vores spillestil er også meget attraktiv for både spillere og publikum, så det har været en vigtig prioritet for os at forlænge aftalen, og vi er selvsagt meget glade for at fortsætte samarbejdet, siger adm. direktør Kent Madsen, inden sportschef Jesper Stüker supplerer.

– Med Kent Nielsen som cheftræner har vi løftet vores sportslige barre, og han har i sine snart to en halv sæson her vist, at han både kan udvikle vores spillere individuelt og holdet som samlet enhed. Det er derfor meget glædeligt, at vi med denne kontraktforlængelse kan se frem til at bygge yderligere lag på vores udvikling, forklarer Jesper Stüker.

Kent Nielsen og SIF møder næste gang Nielsens tidligere klub OB.





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF – Brøndby IF

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FC København – Lyngby BK

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Skyder Brøndby-transfer ned

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’