Han havde kontraktudløb til sommer, men Silkeborg IF’s cheftræner hedder også i fremtiden Kent Nielsen.
Succestræneren, der aktuelt er på femtepladsen med Silkeborg IF, har forlænget frem til sommeren 2024, skriver SIF i en pressemeddelelse.
– Jeg er rigtig glad for at have forlænget aftalen med Silkeborg IF. Jeg har sagt flere gange, at vi er et godt match, og det underbygger resultaterne da også – men jeg vil også gerne fastslå, at vi er meget ærgerrige efter at konstant gøre det endnu bedre og sætte overliggeren endnu højere. Det føler jeg stadig, at der er potentiale til at gøre i Silkeborg IF, og det er jeg sulten efter at bevise, lyder det fra den 59-årige cheftræner, som er den mest erfarne af sin slags i 3F Superligaen.
Kent Nielsen overtog i sommeren 2019, efter Michael Hansen havde ført holdet i Superligaen. Det endte med en nedrykning. I sidste sæson fandt man så melodien i 1. division og rykkede sikkert op med Viborg FF, og i denne har man bare fortsat de gode takter.
SIF har bare tabt to af 12 kampe, man har et godt og klart koncept på førsteholdet, og der er stadig spilletid til nogle af de unge og spændende spillere i truppen.
Med andre ord er der positive vinde over klubben fra Søhøjlandet, og de vinde fortsætter med al sandsynlighed med Kent Nielsen ved roret.
– Kent Nielsen har været og er en helt afgørende faktor for de gode resultater, som vi har skabt i en efterhånden lang periode, og vi har stor tiltro til, at vi med Kent i spidsen kan fortsætte de positive takter. Ikke nok med, at vi har realiseret et fornemt antal point på kontoen – vores spillestil er også meget attraktiv for både spillere og publikum, så det har været en vigtig prioritet for os at forlænge aftalen, og vi er selvsagt meget glade for at fortsætte samarbejdet, siger adm. direktør Kent Madsen, inden sportschef Jesper Stüker supplerer.
– Med Kent Nielsen som cheftræner har vi løftet vores sportslige barre, og han har i sine snart to en halv sæson her vist, at han både kan udvikle vores spillere individuelt og holdet som samlet enhed. Det er derfor meget glædeligt, at vi med denne kontraktforlængelse kan se frem til at bygge yderligere lag på vores udvikling, forklarer Jesper Stüker.
Kent Nielsen og SIF møder næste gang Nielsens tidligere klub OB.

TransferLIVE: Roony Bardghji siger farvel

Kan ikke udelukke Morten Frendrup-handel

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Christian Nørgaard afviste storklub

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

FCK vinder over HSV i vild fest

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Theo Sander søger væk fra FC København

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Har FC København skudt papegøjen?

Vejle teaser for kæmpetransfer

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Afviser Viborg

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Det er Peter Christiansens idé’

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Kovending: Afviser dansker-transfer

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub