Han havde kontraktudløb til sommer, men Silkeborg IF’s cheftræner hedder også i fremtiden Kent Nielsen.
Succestræneren, der aktuelt er på femtepladsen med Silkeborg IF, har forlænget frem til sommeren 2024, skriver SIF i en pressemeddelelse.
– Jeg er rigtig glad for at have forlænget aftalen med Silkeborg IF. Jeg har sagt flere gange, at vi er et godt match, og det underbygger resultaterne da også – men jeg vil også gerne fastslå, at vi er meget ærgerrige efter at konstant gøre det endnu bedre og sætte overliggeren endnu højere. Det føler jeg stadig, at der er potentiale til at gøre i Silkeborg IF, og det er jeg sulten efter at bevise, lyder det fra den 59-årige cheftræner, som er den mest erfarne af sin slags i 3F Superligaen.
Kent Nielsen overtog i sommeren 2019, efter Michael Hansen havde ført holdet i Superligaen. Det endte med en nedrykning. I sidste sæson fandt man så melodien i 1. division og rykkede sikkert op med Viborg FF, og i denne har man bare fortsat de gode takter.
SIF har bare tabt to af 12 kampe, man har et godt og klart koncept på førsteholdet, og der er stadig spilletid til nogle af de unge og spændende spillere i truppen.
Med andre ord er der positive vinde over klubben fra Søhøjlandet, og de vinde fortsætter med al sandsynlighed med Kent Nielsen ved roret.
– Kent Nielsen har været og er en helt afgørende faktor for de gode resultater, som vi har skabt i en efterhånden lang periode, og vi har stor tiltro til, at vi med Kent i spidsen kan fortsætte de positive takter. Ikke nok med, at vi har realiseret et fornemt antal point på kontoen – vores spillestil er også meget attraktiv for både spillere og publikum, så det har været en vigtig prioritet for os at forlænge aftalen, og vi er selvsagt meget glade for at fortsætte samarbejdet, siger adm. direktør Kent Madsen, inden sportschef Jesper Stüker supplerer.
– Med Kent Nielsen som cheftræner har vi løftet vores sportslige barre, og han har i sine snart to en halv sæson her vist, at han både kan udvikle vores spillere individuelt og holdet som samlet enhed. Det er derfor meget glædeligt, at vi med denne kontraktforlængelse kan se frem til at bygge yderligere lag på vores udvikling, forklarer Jesper Stüker.
Kent Nielsen og SIF møder næste gang Nielsens tidligere klub OB.
LIVE
VM-LIVE: England klarer frisag
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Belgien – Senegal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’