Jubel i Superliga-klub: Succestræner forlænger

Superliga-klubben Silkeborg IF har fået en forlængelse på plads med Kent Nielsen.



Han havde kontraktudløb til sommer, men Silkeborg IF’s cheftræner hedder også i fremtiden Kent Nielsen.

Succestræneren, der aktuelt er på femtepladsen med Silkeborg IF, har forlænget frem til sommeren 2024, skriver SIF i en pressemeddelelse.

– Jeg er rigtig glad for at have forlænget aftalen med Silkeborg IF. Jeg har sagt flere gange, at vi er et godt match, og det underbygger resultaterne da også – men jeg vil også gerne fastslå, at vi er meget ærgerrige efter at konstant gøre det endnu bedre og sætte overliggeren endnu højere. Det føler jeg stadig, at der er potentiale til at gøre i Silkeborg IF, og det er jeg sulten efter at bevise, lyder det fra den 59-årige cheftræner, som er den mest erfarne af sin slags i 3F Superligaen.

Kent Nielsen overtog i sommeren 2019, efter Michael Hansen havde ført holdet i Superligaen. Det endte med en nedrykning. I sidste sæson fandt man så melodien i 1. division og rykkede sikkert op med Viborg FF, og i denne har man bare fortsat de gode takter.

SIF har bare tabt to af 12 kampe, man har et godt og klart koncept på førsteholdet, og der er stadig spilletid til nogle af de unge og spændende spillere i truppen. 

Med andre ord er der positive vinde over klubben fra Søhøjlandet, og de vinde fortsætter med al sandsynlighed med Kent Nielsen ved roret.

– Kent Nielsen har været og er en helt afgørende faktor for de gode resultater, som vi har skabt i en efterhånden lang periode, og vi har stor tiltro til, at vi med Kent i spidsen kan fortsætte de positive takter. Ikke nok med, at vi har realiseret et fornemt antal point på kontoen – vores spillestil er også meget attraktiv for både spillere og publikum, så det har været en vigtig prioritet for os at forlænge aftalen, og vi er selvsagt meget glade for at fortsætte samarbejdet, siger adm. direktør Kent Madsen, inden sportschef Jesper Stüker supplerer.

– Med Kent Nielsen som cheftræner har vi løftet vores sportslige barre, og han har i sine snart to en halv sæson her vist, at han både kan udvikle vores spillere individuelt og holdet som samlet enhed. Det er derfor meget glædeligt, at vi med denne kontraktforlængelse kan se frem til at bygge yderligere lag på vores udvikling, forklarer Jesper Stüker.

Kent Nielsen og SIF møder næste gang Nielsens tidligere klub OB.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

– Hold nu kæft med Arsenal!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hård dom over Franks fremtid

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Riemer reagerer på Frank-fyring

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Nægtet Brøndby-skifte

– Det var en skuffelse

Dansk målsluger skifter til topklub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

‘Ronaldo vinder kampen’

Forventer kæmpe jobtilbud

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!