Jubel i Superliga-klub: Succestræner forlænger

Superliga-klubben Silkeborg IF har fået en forlængelse på plads med Kent Nielsen.



Han havde kontraktudløb til sommer, men Silkeborg IF’s cheftræner hedder også i fremtiden Kent Nielsen.

Succestræneren, der aktuelt er på femtepladsen med Silkeborg IF, har forlænget frem til sommeren 2024, skriver SIF i en pressemeddelelse.

– Jeg er rigtig glad for at have forlænget aftalen med Silkeborg IF. Jeg har sagt flere gange, at vi er et godt match, og det underbygger resultaterne da også – men jeg vil også gerne fastslå, at vi er meget ærgerrige efter at konstant gøre det endnu bedre og sætte overliggeren endnu højere. Det føler jeg stadig, at der er potentiale til at gøre i Silkeborg IF, og det er jeg sulten efter at bevise, lyder det fra den 59-årige cheftræner, som er den mest erfarne af sin slags i 3F Superligaen.

Kent Nielsen overtog i sommeren 2019, efter Michael Hansen havde ført holdet i Superligaen. Det endte med en nedrykning. I sidste sæson fandt man så melodien i 1. division og rykkede sikkert op med Viborg FF, og i denne har man bare fortsat de gode takter.

SIF har bare tabt to af 12 kampe, man har et godt og klart koncept på førsteholdet, og der er stadig spilletid til nogle af de unge og spændende spillere i truppen. 

Med andre ord er der positive vinde over klubben fra Søhøjlandet, og de vinde fortsætter med al sandsynlighed med Kent Nielsen ved roret.

– Kent Nielsen har været og er en helt afgørende faktor for de gode resultater, som vi har skabt i en efterhånden lang periode, og vi har stor tiltro til, at vi med Kent i spidsen kan fortsætte de positive takter. Ikke nok med, at vi har realiseret et fornemt antal point på kontoen – vores spillestil er også meget attraktiv for både spillere og publikum, så det har været en vigtig prioritet for os at forlænge aftalen, og vi er selvsagt meget glade for at fortsætte samarbejdet, siger adm. direktør Kent Madsen, inden sportschef Jesper Stüker supplerer.

– Med Kent Nielsen som cheftræner har vi løftet vores sportslige barre, og han har i sine snart to en halv sæson her vist, at han både kan udvikle vores spillere individuelt og holdet som samlet enhed. Det er derfor meget glædeligt, at vi med denne kontraktforlængelse kan se frem til at bygge yderligere lag på vores udvikling, forklarer Jesper Stüker.

Kent Nielsen og SIF møder næste gang Nielsens tidligere klub OB.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Vildt Superliga-rygte afvises

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København spiller sig videre i Europa

Ny FC København-stjerne imponerer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Han er ny landstræner for Italien

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Surt show – dumpet!

Dansker i rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter dansk landsholdsspiller

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling