Jubler over FCK-skifte: Vores største salg i 10 år

16-årige Ethan Amundsen-Day er fredag blevet præsenteret i FC København, og det kommer alle parter tilsyneladende godt ud af.



Det norske stortalent Ethan Amundsen-Day skifter 1. juli til FC København fra den norske klub Fredrikstad FK.

Han når akkurat at afslutte sin ungdomsskolen, inden turen går til Danmark.

Allerede som 15-årig fik han debut på Frederikstads førstehold, og klubben er ikke sen til at beskrive ham som en af Norges største forsvarstalenter.

Derfor skæpper det også godt i kasse, når de sender ham videre til FC København. Sædvanligvis holder klubberne overgangssummen for sig selv, men den sportslige leder i Frederikstad, Joachim Heier, afslører, at handlen er den største i klubbens historie de sidste 10 år.

– Vi har fået en god aftale både kortsigtet og potentielt på langt sigt. Vi har etableret en god relation til FCK, som vi kommer til at bygge videre på i årene, der kommer. Noget som kommer særligt vores udviklingsafdeling til gode, fortæller han til klubbens hjemmeside.

Ethan Amundsen-Day havde kontrakt med Frederikstad frem til næste sommer, men klubben ønskede ikke at stå i vejen, da FCK kom på banen.

– FCK har været på banen længe og udvist en stor professionalitet i planlægningen for Ethan. Det har været vigtigt for os, at Ethan kommer til den rigtige klub i forhold til hans udvikling, vigtigere end den pris, vi kunne få for ham. Jeg er sikker på, at FCK kommer til at være et rigtigt godt sted for Ethan, og det bliver fedt at følge hans udvikling, fortæller Joachim Heier.

Den sportslige leder fortæller samtidig, at han vurderer Ethan Amundsen-Day har alle forudsætninger for at lykkedes i FC København.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Thomas Frank: De vinder VM

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Begejstret for Jacob Neestrup

Forventer rekord i Superliga-klub

Frankrig – England

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’