Jubler over FCK-skifte: Vores største salg i 10 år

16-årige Ethan Amundsen-Day er fredag blevet præsenteret i FC København, og det kommer alle parter tilsyneladende godt ud af.



Det norske stortalent Ethan Amundsen-Day skifter 1. juli til FC København fra den norske klub Fredrikstad FK.

Han når akkurat at afslutte sin ungdomsskolen, inden turen går til Danmark.

Allerede som 15-årig fik han debut på Frederikstads førstehold, og klubben er ikke sen til at beskrive ham som en af Norges største forsvarstalenter.

Derfor skæpper det også godt i kasse, når de sender ham videre til FC København. Sædvanligvis holder klubberne overgangssummen for sig selv, men den sportslige leder i Frederikstad, Joachim Heier, afslører, at handlen er den største i klubbens historie de sidste 10 år.

– Vi har fået en god aftale både kortsigtet og potentielt på langt sigt. Vi har etableret en god relation til FCK, som vi kommer til at bygge videre på i årene, der kommer. Noget som kommer særligt vores udviklingsafdeling til gode, fortæller han til klubbens hjemmeside.

Ethan Amundsen-Day havde kontrakt med Frederikstad frem til næste sommer, men klubben ønskede ikke at stå i vejen, da FCK kom på banen.

– FCK har været på banen længe og udvist en stor professionalitet i planlægningen for Ethan. Det har været vigtigt for os, at Ethan kommer til den rigtige klub i forhold til hans udvikling, vigtigere end den pris, vi kunne få for ham. Jeg er sikker på, at FCK kommer til at være et rigtigt godt sted for Ethan, og det bliver fedt at følge hans udvikling, fortæller Joachim Heier.

Den sportslige leder fortæller samtidig, at han vurderer Ethan Amundsen-Day har alle forudsætninger for at lykkedes i FC København.







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt