Jubler over FCK-skifte: Vores største salg i 10 år

16-årige Ethan Amundsen-Day er fredag blevet præsenteret i FC København, og det kommer alle parter tilsyneladende godt ud af.



Det norske stortalent Ethan Amundsen-Day skifter 1. juli til FC København fra den norske klub Fredrikstad FK.

Han når akkurat at afslutte sin ungdomsskolen, inden turen går til Danmark.

Allerede som 15-årig fik han debut på Frederikstads førstehold, og klubben er ikke sen til at beskrive ham som en af Norges største forsvarstalenter.

Derfor skæpper det også godt i kasse, når de sender ham videre til FC København. Sædvanligvis holder klubberne overgangssummen for sig selv, men den sportslige leder i Frederikstad, Joachim Heier, afslører, at handlen er den største i klubbens historie de sidste 10 år.

– Vi har fået en god aftale både kortsigtet og potentielt på langt sigt. Vi har etableret en god relation til FCK, som vi kommer til at bygge videre på i årene, der kommer. Noget som kommer særligt vores udviklingsafdeling til gode, fortæller han til klubbens hjemmeside.

Ethan Amundsen-Day havde kontrakt med Frederikstad frem til næste sommer, men klubben ønskede ikke at stå i vejen, da FCK kom på banen.

– FCK har været på banen længe og udvist en stor professionalitet i planlægningen for Ethan. Det har været vigtigt for os, at Ethan kommer til den rigtige klub i forhold til hans udvikling, vigtigere end den pris, vi kunne få for ham. Jeg er sikker på, at FCK kommer til at være et rigtigt godt sted for Ethan, og det bliver fedt at følge hans udvikling, fortæller Joachim Heier.

Den sportslige leder fortæller samtidig, at han vurderer Ethan Amundsen-Day har alle forudsætninger for at lykkedes i FC København.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

I dialog om Albert Grønbæk

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kræver flere hold i Superligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

El Clásico kan afgøre det hele

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona