Jubler over forlængelse: Han har udviklet sig flot

Både AGF og Mads Emil Madsen er tilfredse med, at midtbanespilleren har forlænget sin aftale i klubben.



Han har været en stor profil i AGF, og nu kan aarhusianerne glæde sig over, at midtbanespiller Mads Emil Madsen har bundet sig til AGF.

Som Tipsbladet kunne fortælle tidligere tirsdag har Mads Emil Madsen forlænget sin aftale med AGF frem til sommeren 2029, og dermed har Uwe Rösler og AGF papir på en vigtig spiller fremadrettet.

Mads Emil Madsens kontrakt stod til at løbe ud om halvandet år, men nu har den 27-årige midtbanespiller altså fremtiden på plads.

Og det er der stor glæde over i AGF.

– Det er naturligvis noget, som der er arbejdet med, inden jeg startede i AGF, og vi er meget glade for, at Mads har valgt at forlænge sin kontrakt. Han er en dygtig midtbanespiller med et stort løbepensum og gode kompetencer i både erobrings- opbygnings- og afslutningsspillet, og han har udviklet sig flot i sin tid i AGF indtil nu.

– Det tror vi på kan fortsætte, så Mads kan lægge yderligere på sit spil og blive endnu bedre hen over de kommende år i AGF, siger fodbolddirektør i AGF Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

Mads Emil Madsen, der har en fortid i Silkeborg, Slavia Prag og LASK, er også glad for at have fremtiden på plads.

– Jeg er et godt sted og er glad – både på og udenfor banen, så det er fedt, at det er faldet på plads og klubben har haft lyst til at lave en længere kontrakt med mig. 

– Vi er på vej frem, og jeg synes, at både jeg og vi som hold og klub har lagt på for hvert år, jeg har været i klubben. Og jeg vil gerne være med til at skubbe yderlig på vores udvikling, så vi kan blive endnu bedre i de kommende år, siger Mads Emil Madsen.

Midtbanespilleren har noteret sig for 77 kampe for AGF – det er blevet til 12 scoringer.






Scorer kassen på dansk drømmeskifte




LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører: Dolberg sat til salg

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afslører dansk toptræners millionløn

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne