Jubler over forlængelse: Han har udviklet sig flot

Både AGF og Mads Emil Madsen er tilfredse med, at midtbanespilleren har forlænget sin aftale i klubben.



Han har været en stor profil i AGF, og nu kan aarhusianerne glæde sig over, at midtbanespiller Mads Emil Madsen har bundet sig til AGF.

Som Tipsbladet kunne fortælle tidligere tirsdag har Mads Emil Madsen forlænget sin aftale med AGF frem til sommeren 2029, og dermed har Uwe Rösler og AGF papir på en vigtig spiller fremadrettet.

Mads Emil Madsens kontrakt stod til at løbe ud om halvandet år, men nu har den 27-årige midtbanespiller altså fremtiden på plads.

Og det er der stor glæde over i AGF.

– Det er naturligvis noget, som der er arbejdet med, inden jeg startede i AGF, og vi er meget glade for, at Mads har valgt at forlænge sin kontrakt. Han er en dygtig midtbanespiller med et stort løbepensum og gode kompetencer i både erobrings- opbygnings- og afslutningsspillet, og han har udviklet sig flot i sin tid i AGF indtil nu.

– Det tror vi på kan fortsætte, så Mads kan lægge yderligere på sit spil og blive endnu bedre hen over de kommende år i AGF, siger fodbolddirektør i AGF Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

Mads Emil Madsen, der har en fortid i Silkeborg, Slavia Prag og LASK, er også glad for at have fremtiden på plads.

– Jeg er et godt sted og er glad – både på og udenfor banen, så det er fedt, at det er faldet på plads og klubben har haft lyst til at lave en længere kontrakt med mig. 

– Vi er på vej frem, og jeg synes, at både jeg og vi som hold og klub har lagt på for hvert år, jeg har været i klubben. Og jeg vil gerne være med til at skubbe yderlig på vores udvikling, så vi kan blive endnu bedre i de kommende år, siger Mads Emil Madsen.

Midtbanespilleren har noteret sig for 77 kampe for AGF – det er blevet til 12 scoringer.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I svime over Froholdt – får ny hæder

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM-profil drømmer om Manchester City

Derfor kommer han IKKE til FC København

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Messi-statue fjernes

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her lander Superliga-kampprogrammet

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Crystal Palace vinder Conference League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!