Han har været en stor profil i AGF, og nu kan aarhusianerne glæde sig over, at midtbanespiller Mads Emil Madsen har bundet sig til AGF.
Som Tipsbladet kunne fortælle tidligere tirsdag har Mads Emil Madsen forlænget sin aftale med AGF frem til sommeren 2029, og dermed har Uwe Rösler og AGF papir på en vigtig spiller fremadrettet.
Mads Emil Madsens kontrakt stod til at løbe ud om halvandet år, men nu har den 27-årige midtbanespiller altså fremtiden på plads.
Og det er der stor glæde over i AGF.
– Det er naturligvis noget, som der er arbejdet med, inden jeg startede i AGF, og vi er meget glade for, at Mads har valgt at forlænge sin kontrakt. Han er en dygtig midtbanespiller med et stort løbepensum og gode kompetencer i både erobrings- opbygnings- og afslutningsspillet, og han har udviklet sig flot i sin tid i AGF indtil nu.
– Det tror vi på kan fortsætte, så Mads kan lægge yderligere på sit spil og blive endnu bedre hen over de kommende år i AGF, siger fodbolddirektør i AGF Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.
Mads Emil Madsen, der har en fortid i Silkeborg, Slavia Prag og LASK, er også glad for at have fremtiden på plads.
– Jeg er et godt sted og er glad – både på og udenfor banen, så det er fedt, at det er faldet på plads og klubben har haft lyst til at lave en længere kontrakt med mig.
– Vi er på vej frem, og jeg synes, at både jeg og vi som hold og klub har lagt på for hvert år, jeg har været i klubben. Og jeg vil gerne være med til at skubbe yderlig på vores udvikling, så vi kan blive endnu bedre i de kommende år, siger Mads Emil Madsen.
Midtbanespilleren har noteret sig for 77 kampe for AGF – det er blevet til 12 scoringer.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TOPNYHED