Jubler over forlængelse: Han har udviklet sig flot

Både AGF og Mads Emil Madsen er tilfredse med, at midtbanespilleren har forlænget sin aftale i klubben.



Han har været en stor profil i AGF, og nu kan aarhusianerne glæde sig over, at midtbanespiller Mads Emil Madsen har bundet sig til AGF.

Som Tipsbladet kunne fortælle tidligere tirsdag har Mads Emil Madsen forlænget sin aftale med AGF frem til sommeren 2029, og dermed har Uwe Rösler og AGF papir på en vigtig spiller fremadrettet.

Mads Emil Madsens kontrakt stod til at løbe ud om halvandet år, men nu har den 27-årige midtbanespiller altså fremtiden på plads.

Og det er der stor glæde over i AGF.

– Det er naturligvis noget, som der er arbejdet med, inden jeg startede i AGF, og vi er meget glade for, at Mads har valgt at forlænge sin kontrakt. Han er en dygtig midtbanespiller med et stort løbepensum og gode kompetencer i både erobrings- opbygnings- og afslutningsspillet, og han har udviklet sig flot i sin tid i AGF indtil nu.

– Det tror vi på kan fortsætte, så Mads kan lægge yderligere på sit spil og blive endnu bedre hen over de kommende år i AGF, siger fodbolddirektør i AGF Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

Mads Emil Madsen, der har en fortid i Silkeborg, Slavia Prag og LASK, er også glad for at have fremtiden på plads.

– Jeg er et godt sted og er glad – både på og udenfor banen, så det er fedt, at det er faldet på plads og klubben har haft lyst til at lave en længere kontrakt med mig. 

– Vi er på vej frem, og jeg synes, at både jeg og vi som hold og klub har lagt på for hvert år, jeg har været i klubben. Og jeg vil gerne være med til at skubbe yderlig på vores udvikling, så vi kan blive endnu bedre i de kommende år, siger Mads Emil Madsen.

Midtbanespilleren har noteret sig for 77 kampe for AGF – det er blevet til 12 scoringer.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’