Jubler over mulig pokalfinale i Herning

FC Midtjylland-boss jubler over at afholde pokalfinalen, hvis det er FC København og Silkeborg IF, der mødes i finalen.



Langt de fleste pokalfinaler har været afholdt i Parken. Et par stykker har været afholdt i Odense og Aarhus, og så har Brøndby og Esbjerg afholdt en enkelt pokalfinale.

Ellers har ingen andre byer haft en pokalfinale, men det ændrer sig, hvis FC København og Silkeborg IF ender i pokalfinalen.

For så bliver den afholdt i Herning på MCH Arena, der grundet sikkerhedsspørgsmål er blevet udpeget som afholder af årets pokalfinale, hvis det altså bliver de to klubber, der deltager.

Og i FC Midtjylland er der glæde over udsigten til en mulig pokalfinale i Herning.

– Isoleret set er det super fedt, og det er første gang i dansk fodboldhistorie, hvis en pokalfinale spilles i Herning. Det synes jeg er fedt for Herning og de mennesker, der finder den oplevelse interessant. Det er klart, at der vil være flest SIF- og FCK-fans på stadion, men det er stadig noget, vi synes er super fedt og er stolte over, siger Jacob Jørgensen, der er kommerciel direktør i FC Midtjylland, til Tipsbladet.

Baggrunden for, at finalen i tilfældet med FCK mod SIF flyttes til Herning er som nævnt et sikkerhedsspørgsmål, og derfor har det heller ikke været sådan, at FC Midtjylland har opsøgt at afholde finalen.

– Det er noget, vi er blevet kontaktet om, men vi er selvfølgelig glade for at kunne hjælpe dansk fodbold og afholde en stor sportsbegivenhed i Herning. Det er jo noget af det, vi kan i det her område.

FC Midtjylland har de senere år selv vundet et par pokaltitler. I 2019 slog man Brøndby IF efter et drama i Parken, og i 2022 var det OB, der blev besejret i Brøndby. Begge kampe efter straffesparkskonkurrence.

– Det er jo den enkeltstående største kamp på året. Der er mange store kampe med derby og topkampe, men pokalturneringen er noget specielt, og finalen er unik. Det er det her med, at det skal afgøres over en enkelt kamp, lige meget hvordan man vender og drejer det, og sådan nogle kampe findes ikke i Superligaen.

– Det er også noget særligt, at alle hold i de lavtrangerede rækker er med i pokalturneringen. Så man er gennem samme turnering – det er breddeidræt og topsport – og så kulminerer det hele på Kristi Himmelfartsdag, siger Jacob Jørgensen.

Divisionsforeningen har som krav, at et stadion har plads til mindst 15.000 tilskuere, når man sætter pokalfinalen i udbud. MCH Arena i Herning har plads til cirka 12.000 tilskuere, så det er altså et mindre stadion, man har valgt som nødløsning denne gang.

I FC Midtjylland er der ikke umiddelbart planer om at udbygge, så man i fremtiden vil kunne tiltrække flere pokalfinaler.

Ej heller selv om det giver en lille skilling at afholde finalen.

– Det er ikke et vanvittigt beløb, og derfor ændrer det heller ikke på vores tilgang til årets resultat. Der er noget arbejde i at afholde en finale, så det går hånd i hånd.

– Glæden ved at kunne bringe en finale til vores område vejer tungere end økonomien. Det er mere stoltheden og glæden ved pokalfinalen. Men vi har ikke lavet en aftale, hvor vi taber penge, siger Jacob Jørgensen om det økonomiske aspekt.

Nu skal semifinalerne afvikles, før FC Midtjylland altså ved, om finalen skal spilles i Herning.

Er det FCK mod Brøndby, er finalen fortsat i Brøndby, men med færre tilskuere. Der vil være fuld kapacitet og afvikling i Brøndby, hvis det er Viborg mod Silkeborg eller Viborg mod Brøndby.

Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Glem det, Leicester!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Ekspert hylder Høgh-beslutning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Har været uenig med Steve Cooper

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Han er Superligaens ringeste målmand!

Barcelona – Atletico

Gift Links hylder FCK-legende

Tøfting lægger hånden på kogepladen

PSG – Liverpool



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Nu er han pludselig syg

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Danmark har aldrig haft så mange før

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet