Langt de fleste pokalfinaler har været afholdt i Parken. Et par stykker har været afholdt i Odense og Aarhus, og så har Brøndby og Esbjerg afholdt en enkelt pokalfinale.
Ellers har ingen andre byer haft en pokalfinale, men det ændrer sig, hvis FC København og Silkeborg IF ender i pokalfinalen.
For så bliver den afholdt i Herning på MCH Arena, der grundet sikkerhedsspørgsmål er blevet udpeget som afholder af årets pokalfinale, hvis det altså bliver de to klubber, der deltager.
Og i FC Midtjylland er der glæde over udsigten til en mulig pokalfinale i Herning.
– Isoleret set er det super fedt, og det er første gang i dansk fodboldhistorie, hvis en pokalfinale spilles i Herning. Det synes jeg er fedt for Herning og de mennesker, der finder den oplevelse interessant. Det er klart, at der vil være flest SIF- og FCK-fans på stadion, men det er stadig noget, vi synes er super fedt og er stolte over, siger Jacob Jørgensen, der er kommerciel direktør i FC Midtjylland, til Tipsbladet.
Baggrunden for, at finalen i tilfældet med FCK mod SIF flyttes til Herning er som nævnt et sikkerhedsspørgsmål, og derfor har det heller ikke været sådan, at FC Midtjylland har opsøgt at afholde finalen.
– Det er noget, vi er blevet kontaktet om, men vi er selvfølgelig glade for at kunne hjælpe dansk fodbold og afholde en stor sportsbegivenhed i Herning. Det er jo noget af det, vi kan i det her område.
FC Midtjylland har de senere år selv vundet et par pokaltitler. I 2019 slog man Brøndby IF efter et drama i Parken, og i 2022 var det OB, der blev besejret i Brøndby. Begge kampe efter straffesparkskonkurrence.
– Det er jo den enkeltstående største kamp på året. Der er mange store kampe med derby og topkampe, men pokalturneringen er noget specielt, og finalen er unik. Det er det her med, at det skal afgøres over en enkelt kamp, lige meget hvordan man vender og drejer det, og sådan nogle kampe findes ikke i Superligaen.
– Det er også noget særligt, at alle hold i de lavtrangerede rækker er med i pokalturneringen. Så man er gennem samme turnering – det er breddeidræt og topsport – og så kulminerer det hele på Kristi Himmelfartsdag, siger Jacob Jørgensen.
Divisionsforeningen har som krav, at et stadion har plads til mindst 15.000 tilskuere, når man sætter pokalfinalen i udbud. MCH Arena i Herning har plads til cirka 12.000 tilskuere, så det er altså et mindre stadion, man har valgt som nødløsning denne gang.
I FC Midtjylland er der ikke umiddelbart planer om at udbygge, så man i fremtiden vil kunne tiltrække flere pokalfinaler.
Ej heller selv om det giver en lille skilling at afholde finalen.
– Det er ikke et vanvittigt beløb, og derfor ændrer det heller ikke på vores tilgang til årets resultat. Der er noget arbejde i at afholde en finale, så det går hånd i hånd.
– Glæden ved at kunne bringe en finale til vores område vejer tungere end økonomien. Det er mere stoltheden og glæden ved pokalfinalen. Men vi har ikke lavet en aftale, hvor vi taber penge, siger Jacob Jørgensen om det økonomiske aspekt.
Nu skal semifinalerne afvikles, før FC Midtjylland altså ved, om finalen skal spilles i Herning.
Er det FCK mod Brøndby, er finalen fortsat i Brøndby, men med færre tilskuere. Der vil være fuld kapacitet og afvikling i Brøndby, hvis det er Viborg mod Silkeborg eller Viborg mod Brøndby.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
NYHEDER
Storklub lurer på Superliga-profil
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Afviser mesterskabssnak
Bayern slår rekord i ny storsejr
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED