Langt de fleste pokalfinaler har været afholdt i Parken. Et par stykker har været afholdt i Odense og Aarhus, og så har Brøndby og Esbjerg afholdt en enkelt pokalfinale.
Ellers har ingen andre byer haft en pokalfinale, men det ændrer sig, hvis FC København og Silkeborg IF ender i pokalfinalen.
For så bliver den afholdt i Herning på MCH Arena, der grundet sikkerhedsspørgsmål er blevet udpeget som afholder af årets pokalfinale, hvis det altså bliver de to klubber, der deltager.
Og i FC Midtjylland er der glæde over udsigten til en mulig pokalfinale i Herning.
– Isoleret set er det super fedt, og det er første gang i dansk fodboldhistorie, hvis en pokalfinale spilles i Herning. Det synes jeg er fedt for Herning og de mennesker, der finder den oplevelse interessant. Det er klart, at der vil være flest SIF- og FCK-fans på stadion, men det er stadig noget, vi synes er super fedt og er stolte over, siger Jacob Jørgensen, der er kommerciel direktør i FC Midtjylland, til Tipsbladet.
Baggrunden for, at finalen i tilfældet med FCK mod SIF flyttes til Herning er som nævnt et sikkerhedsspørgsmål, og derfor har det heller ikke været sådan, at FC Midtjylland har opsøgt at afholde finalen.
– Det er noget, vi er blevet kontaktet om, men vi er selvfølgelig glade for at kunne hjælpe dansk fodbold og afholde en stor sportsbegivenhed i Herning. Det er jo noget af det, vi kan i det her område.
FC Midtjylland har de senere år selv vundet et par pokaltitler. I 2019 slog man Brøndby IF efter et drama i Parken, og i 2022 var det OB, der blev besejret i Brøndby. Begge kampe efter straffesparkskonkurrence.
– Det er jo den enkeltstående største kamp på året. Der er mange store kampe med derby og topkampe, men pokalturneringen er noget specielt, og finalen er unik. Det er det her med, at det skal afgøres over en enkelt kamp, lige meget hvordan man vender og drejer det, og sådan nogle kampe findes ikke i Superligaen.
– Det er også noget særligt, at alle hold i de lavtrangerede rækker er med i pokalturneringen. Så man er gennem samme turnering – det er breddeidræt og topsport – og så kulminerer det hele på Kristi Himmelfartsdag, siger Jacob Jørgensen.
Divisionsforeningen har som krav, at et stadion har plads til mindst 15.000 tilskuere, når man sætter pokalfinalen i udbud. MCH Arena i Herning har plads til cirka 12.000 tilskuere, så det er altså et mindre stadion, man har valgt som nødløsning denne gang.
I FC Midtjylland er der ikke umiddelbart planer om at udbygge, så man i fremtiden vil kunne tiltrække flere pokalfinaler.
Ej heller selv om det giver en lille skilling at afholde finalen.
– Det er ikke et vanvittigt beløb, og derfor ændrer det heller ikke på vores tilgang til årets resultat. Der er noget arbejde i at afholde en finale, så det går hånd i hånd.
– Glæden ved at kunne bringe en finale til vores område vejer tungere end økonomien. Det er mere stoltheden og glæden ved pokalfinalen. Men vi har ikke lavet en aftale, hvor vi taber penge, siger Jacob Jørgensen om det økonomiske aspekt.
Nu skal semifinalerne afvikles, før FC Midtjylland altså ved, om finalen skal spilles i Herning.
Er det FCK mod Brøndby, er finalen fortsat i Brøndby, men med færre tilskuere. Der vil være fuld kapacitet og afvikling i Brøndby, hvis det er Viborg mod Silkeborg eller Viborg mod Brøndby.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
EKSPERT