Langt de fleste pokalfinaler har været afholdt i Parken. Et par stykker har været afholdt i Odense og Aarhus, og så har Brøndby og Esbjerg afholdt en enkelt pokalfinale.
Ellers har ingen andre byer haft en pokalfinale, men det ændrer sig, hvis FC København og Silkeborg IF ender i pokalfinalen.
For så bliver den afholdt i Herning på MCH Arena, der grundet sikkerhedsspørgsmål er blevet udpeget som afholder af årets pokalfinale, hvis det altså bliver de to klubber, der deltager.
Og i FC Midtjylland er der glæde over udsigten til en mulig pokalfinale i Herning.
– Isoleret set er det super fedt, og det er første gang i dansk fodboldhistorie, hvis en pokalfinale spilles i Herning. Det synes jeg er fedt for Herning og de mennesker, der finder den oplevelse interessant. Det er klart, at der vil være flest SIF- og FCK-fans på stadion, men det er stadig noget, vi synes er super fedt og er stolte over, siger Jacob Jørgensen, der er kommerciel direktør i FC Midtjylland, til Tipsbladet.
Baggrunden for, at finalen i tilfældet med FCK mod SIF flyttes til Herning er som nævnt et sikkerhedsspørgsmål, og derfor har det heller ikke været sådan, at FC Midtjylland har opsøgt at afholde finalen.
– Det er noget, vi er blevet kontaktet om, men vi er selvfølgelig glade for at kunne hjælpe dansk fodbold og afholde en stor sportsbegivenhed i Herning. Det er jo noget af det, vi kan i det her område.
FC Midtjylland har de senere år selv vundet et par pokaltitler. I 2019 slog man Brøndby IF efter et drama i Parken, og i 2022 var det OB, der blev besejret i Brøndby. Begge kampe efter straffesparkskonkurrence.
– Det er jo den enkeltstående største kamp på året. Der er mange store kampe med derby og topkampe, men pokalturneringen er noget specielt, og finalen er unik. Det er det her med, at det skal afgøres over en enkelt kamp, lige meget hvordan man vender og drejer det, og sådan nogle kampe findes ikke i Superligaen.
– Det er også noget særligt, at alle hold i de lavtrangerede rækker er med i pokalturneringen. Så man er gennem samme turnering – det er breddeidræt og topsport – og så kulminerer det hele på Kristi Himmelfartsdag, siger Jacob Jørgensen.
Divisionsforeningen har som krav, at et stadion har plads til mindst 15.000 tilskuere, når man sætter pokalfinalen i udbud. MCH Arena i Herning har plads til cirka 12.000 tilskuere, så det er altså et mindre stadion, man har valgt som nødløsning denne gang.
I FC Midtjylland er der ikke umiddelbart planer om at udbygge, så man i fremtiden vil kunne tiltrække flere pokalfinaler.
Ej heller selv om det giver en lille skilling at afholde finalen.
– Det er ikke et vanvittigt beløb, og derfor ændrer det heller ikke på vores tilgang til årets resultat. Der er noget arbejde i at afholde en finale, så det går hånd i hånd.
– Glæden ved at kunne bringe en finale til vores område vejer tungere end økonomien. Det er mere stoltheden og glæden ved pokalfinalen. Men vi har ikke lavet en aftale, hvor vi taber penge, siger Jacob Jørgensen om det økonomiske aspekt.
Nu skal semifinalerne afvikles, før FC Midtjylland altså ved, om finalen skal spilles i Herning.
Er det FCK mod Brøndby, er finalen fortsat i Brøndby, men med færre tilskuere. Der vil være fuld kapacitet og afvikling i Brøndby, hvis det er Viborg mod Silkeborg eller Viborg mod Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
AGF – OB
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
MEDIE
Afviser kæmpebud
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
NYHEDER