Jubler over mulig pokalfinale i Herning

FC Midtjylland-boss jubler over at afholde pokalfinalen, hvis det er FC København og Silkeborg IF, der mødes i finalen.



Langt de fleste pokalfinaler har været afholdt i Parken. Et par stykker har været afholdt i Odense og Aarhus, og så har Brøndby og Esbjerg afholdt en enkelt pokalfinale.

Ellers har ingen andre byer haft en pokalfinale, men det ændrer sig, hvis FC København og Silkeborg IF ender i pokalfinalen.

For så bliver den afholdt i Herning på MCH Arena, der grundet sikkerhedsspørgsmål er blevet udpeget som afholder af årets pokalfinale, hvis det altså bliver de to klubber, der deltager.

Og i FC Midtjylland er der glæde over udsigten til en mulig pokalfinale i Herning.

– Isoleret set er det super fedt, og det er første gang i dansk fodboldhistorie, hvis en pokalfinale spilles i Herning. Det synes jeg er fedt for Herning og de mennesker, der finder den oplevelse interessant. Det er klart, at der vil være flest SIF- og FCK-fans på stadion, men det er stadig noget, vi synes er super fedt og er stolte over, siger Jacob Jørgensen, der er kommerciel direktør i FC Midtjylland, til Tipsbladet.

Baggrunden for, at finalen i tilfældet med FCK mod SIF flyttes til Herning er som nævnt et sikkerhedsspørgsmål, og derfor har det heller ikke været sådan, at FC Midtjylland har opsøgt at afholde finalen.

– Det er noget, vi er blevet kontaktet om, men vi er selvfølgelig glade for at kunne hjælpe dansk fodbold og afholde en stor sportsbegivenhed i Herning. Det er jo noget af det, vi kan i det her område.

FC Midtjylland har de senere år selv vundet et par pokaltitler. I 2019 slog man Brøndby IF efter et drama i Parken, og i 2022 var det OB, der blev besejret i Brøndby. Begge kampe efter straffesparkskonkurrence.

– Det er jo den enkeltstående største kamp på året. Der er mange store kampe med derby og topkampe, men pokalturneringen er noget specielt, og finalen er unik. Det er det her med, at det skal afgøres over en enkelt kamp, lige meget hvordan man vender og drejer det, og sådan nogle kampe findes ikke i Superligaen.

– Det er også noget særligt, at alle hold i de lavtrangerede rækker er med i pokalturneringen. Så man er gennem samme turnering – det er breddeidræt og topsport – og så kulminerer det hele på Kristi Himmelfartsdag, siger Jacob Jørgensen.

Divisionsforeningen har som krav, at et stadion har plads til mindst 15.000 tilskuere, når man sætter pokalfinalen i udbud. MCH Arena i Herning har plads til cirka 12.000 tilskuere, så det er altså et mindre stadion, man har valgt som nødløsning denne gang.

I FC Midtjylland er der ikke umiddelbart planer om at udbygge, så man i fremtiden vil kunne tiltrække flere pokalfinaler.

Ej heller selv om det giver en lille skilling at afholde finalen.

– Det er ikke et vanvittigt beløb, og derfor ændrer det heller ikke på vores tilgang til årets resultat. Der er noget arbejde i at afholde en finale, så det går hånd i hånd.

– Glæden ved at kunne bringe en finale til vores område vejer tungere end økonomien. Det er mere stoltheden og glæden ved pokalfinalen. Men vi har ikke lavet en aftale, hvor vi taber penge, siger Jacob Jørgensen om det økonomiske aspekt.

Nu skal semifinalerne afvikles, før FC Midtjylland altså ved, om finalen skal spilles i Herning.

Er det FCK mod Brøndby, er finalen fortsat i Brøndby, men med færre tilskuere. Der vil være fuld kapacitet og afvikling i Brøndby, hvis det er Viborg mod Silkeborg eller Viborg mod Brøndby.

Læs mere om det her.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Her skal Sepp Piontek begraves

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Juventus-profil: ‘Absurd’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

‘Det må ikke ske’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Endelig er der godt nyt

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Chok: Dortmund ude af Champions League

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Ekspert med dyster FCK-dom

I tvivl – er Steve Cooper den rette?