• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Malte L. Nørgaard

Jubler over nyindkøb: Passer som fod i hose

Foto: Getty Images

Silkeborg IF er meget glade for at have deres nye angriber på plads.

Af Malte L. Nørgaard

Silkeborg IF har fulgt deres nyindkøb Tonni Adamsen gennem længere tid. 

Og derfor er klubbens sportsdirektør, Jesper Stüker, mere end godt tilfreds med, at det er lykkes klubben at hente angriberen, der i sidste sæson blev topscorer for oprykningsbejlerne FC Helsingør med 15 mål.

- Tonni Adamsen er en spiller, som vi vurderer til at passe som fod i hose til vores spillestil. Vi havde ham på besøg for godt to et halvt år siden, og vi har efterfølgende fulgt hans flotte udvikling i FC Helsingør. Tonni er dygtig teknisk og er god såvel i relationer som individuelt. Ja, og så kan han lave både mål og assists, hvilket vi tror på, at han også kan for SIF.

- Han har på det seneste spillet mest som topangriber, men han kan også spille andre offensive positioner. Vi har haft en konstruktiv dialog med FC Helsingør gennem længere tid, og vi er tilfredse med at indlemme han i truppen, hvilket giver os flere offensive strenge at spille på, siger han til klubbens hjemmeside.

Tonni Adamsen har også tidligere spillet for Brøndby IF og BK Frem, inden den 27-årige angriber i januar 2021 skiftede til FC Helsinggør.

Sommerens 20 største transfers i fodbold - klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.