Julen kommer ubelejligt: Forsinker trænerjagten i Superliga-klub

Horsens sportschef, Niels Erik Søndergaard, erkender, at det ikke bliver nemt at finde en ny træner i julen.



Horsens satser på at have en ny cheftræner på plads, inden holdet genoptager træningen efter vinterpausen 7. januar. Det slår sportschef Niels Erik Søndergaard fast.

Han fortæller, at klubben ikke har haft nogen til jobsamtale endnu, men Horsens-ledelsen er klar til at arbejde hårdt for at finde holdets nye træner, inden pausen er ovre.

Søndergaard frygter dog, at de træneremner, som klubben har på blokken, ikke er klar på samtaler juletiden. Det kan ifølge ham få den betydning, at nuværende trænervikar Mads Lyng skal stå for træningsopstarten på den anden side af nytår.

– I vores ideelle verden har vi en klar til den 7. januar, men vi ved også godt, at det nok ikke er alle, der som os er klar til at arbejde og holde møder i julen.

– Derfor kan det også godt være, at vi må starte op efter nytår med det setup, som vi har nu, siger sportschefen.

Læs også:Sportschefen: Sådan skal AC Horsens’ næste cheftræner være

Horsens er lige nu ni point under nedrykningsstregen, og derfor er det vigtigt for klubben, at det er den helt rigtige, der vælges til at styre holdet i kampen for overlevelse.

– Det er så vigtig en proces, som vi skal igennem i den næste periode, så vi må ikke springe nogle led over i forhold til at forhaste noget.

– Vi skal være tålmodige og grundige, og så må der hellere gå fjorten dage længere, hvis det er det, der skal til, fastslår Niels Erik Søndergaard.

Den 37-årige trænervikar Mads Lyng har slået fast, at hans manglende trænerlicens gør, at han ikke selv er kandidat til jobbet. Han er dog klar til at stå i spidsen for holdet efter vinterpausen, hvis klubben beder om det.

– Jeg er 100 procent klar. Hvis klubben beder mig om at føre arbejdet videre herfra, så siger jeg ja til det.

Læs også:Bedst og værst: Masser af fyrværkeri i stor Jung-kamp

– Jeg er stolt af det arbejde, som spillerne har lavet nu her, men hvis klubben finder den rigtige løsning, så er jeg også glad for det, siger Lyng.

Blandt spillerne fokuseres der ikke på klubbens trænerjagt. Det siger den islandske angriber Kjartan Finnbogason.

– Hvis jeg skal være helt ærlig, så tænker vi spillere overhovedet ikke på det, men jeg kan kun snakke for mig selv.

– Vi spillere har vist, at vi spiller for hinanden nu. At finde en ny træner er ledelsens arbejde, og det blander jeg mig ikke i, siger den 34-årige angriber.

/ritzau/

Læs også:LIVE: Sådan gik det da Brøndby slog Horsens på udebane
Læs også:Aktion, aktion, aktion: Zorniger meldes tæt på ny klub
Læs også:Horsens-lejren: Hvis Fremad Amager kan slå Brøndby så kan vi også




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-boss med spændende transfermelding

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Tyskland – Elfenbenskysten

Flere Superliga-kamp rykkes

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’