Jurist: Ned med Lyngby

Den tidligere formand i DBU’s disciplinærudvalg, Jens Bertel Rasmussen, mener, at Lyngby bør få tildelt en pointstraf og dermed blive rykket ned i 1. division.



Den forgange uge vil bestemt ikke gå over i historien som den fedeste af slagsen for Superliga-klubben Lyngby. Først afslørede Ekstra Bladet, at klubben blandt andet aflønnede Lasse Rise i form af benzin- og gavekort, og i weekenden var samme avis kommet i besiddelse af en SMS, der tydeligt påviser, at de kongeblå betaler Kim Aabech 252.000 kroner om året under bordet.

Det er naturligvis overflødigt at nævne, at ovennævnte metoder strider voldsomt imod reglementet, og derfor har der været meget tale om, at klubben burde rykkes ned i 1. division.

Denne påstand bakkes op af den tidligere formand i DBU’s disciplinærudvalg Jens Bertel Rasmussen. I hans øjne bør Lyngby blive tildelt en pointstraf. En pointstraf, der i så fald vil betyde nedrykning.

– Jeg ved ikke, hvad sanktionen vil være i sidste ende, men ser man tilbage på andre sager, så er de, når sagerne er rejst i en igangværende sæson, endt med pointstraf til fodboldklubber med ulovlige spillerkontrakter. Lyngby bør derfor efter hidtidig praksis blive idømt som taber i de kampe, Aabech har deltaget i, siger Jens Bertel Rasmussen.

Ender Jens Bertel Rasmussen med at have set rigtig i glaskuglen, skal Lyngby en tur ned i 1. division på bekostning af Randers FC, der dermed får deres Superliga-status tilbage.

DBU undersøger i øjeblikket sagen. Lyngby har afvist alle anklager om, at de skulle have betalt deres spillere sorte penge.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show