Jurist: Ned med Lyngby

Den tidligere formand i DBU’s disciplinærudvalg, Jens Bertel Rasmussen, mener, at Lyngby bør få tildelt en pointstraf og dermed blive rykket ned i 1. division.



Den forgange uge vil bestemt ikke gå over i historien som den fedeste af slagsen for Superliga-klubben Lyngby. Først afslørede Ekstra Bladet, at klubben blandt andet aflønnede Lasse Rise i form af benzin- og gavekort, og i weekenden var samme avis kommet i besiddelse af en SMS, der tydeligt påviser, at de kongeblå betaler Kim Aabech 252.000 kroner om året under bordet.

Det er naturligvis overflødigt at nævne, at ovennævnte metoder strider voldsomt imod reglementet, og derfor har der været meget tale om, at klubben burde rykkes ned i 1. division.

Denne påstand bakkes op af den tidligere formand i DBU’s disciplinærudvalg Jens Bertel Rasmussen. I hans øjne bør Lyngby blive tildelt en pointstraf. En pointstraf, der i så fald vil betyde nedrykning.

– Jeg ved ikke, hvad sanktionen vil være i sidste ende, men ser man tilbage på andre sager, så er de, når sagerne er rejst i en igangværende sæson, endt med pointstraf til fodboldklubber med ulovlige spillerkontrakter. Lyngby bør derfor efter hidtidig praksis blive idømt som taber i de kampe, Aabech har deltaget i, siger Jens Bertel Rasmussen.

Ender Jens Bertel Rasmussen med at have set rigtig i glaskuglen, skal Lyngby en tur ned i 1. division på bekostning af Randers FC, der dermed får deres Superliga-status tilbage.

DBU undersøger i øjeblikket sagen. Lyngby har afvist alle anklager om, at de skulle have betalt deres spillere sorte penge.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Braithwaite del af stor transferplan

Brian Riemer peger på tre årsager

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Bo Svensson svært utilfreds

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’