Den forgange uge vil bestemt ikke gå over i historien som den fedeste af slagsen for Superliga-klubben Lyngby. Først afslørede Ekstra Bladet, at klubben blandt andet aflønnede Lasse Rise i form af benzin- og gavekort, og i weekenden var samme avis kommet i besiddelse af en SMS, der tydeligt påviser, at de kongeblå betaler Kim Aabech 252.000 kroner om året under bordet.
Det er naturligvis overflødigt at nævne, at ovennævnte metoder strider voldsomt imod reglementet, og derfor har der været meget tale om, at klubben burde rykkes ned i 1. division.
Denne påstand bakkes op af den tidligere formand i DBU’s disciplinærudvalg Jens Bertel Rasmussen. I hans øjne bør Lyngby blive tildelt en pointstraf. En pointstraf, der i så fald vil betyde nedrykning.
– Jeg ved ikke, hvad sanktionen vil være i sidste ende, men ser man tilbage på andre sager, så er de, når sagerne er rejst i en igangværende sæson, endt med pointstraf til fodboldklubber med ulovlige spillerkontrakter. Lyngby bør derfor efter hidtidig praksis blive idømt som taber i de kampe, Aabech har deltaget i, siger Jens Bertel Rasmussen.
Ender Jens Bertel Rasmussen med at have set rigtig i glaskuglen, skal Lyngby en tur ned i 1. division på bekostning af Randers FC, der dermed får deres Superliga-status tilbage.
DBU undersøger i øjeblikket sagen. Lyngby har afvist alle anklager om, at de skulle have betalt deres spillere sorte penge.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Brøndby henter keeper – her er planen
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Portugal – DR Congo
OPTAKT
England – Kroatien
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED