Jurist: Ned med Lyngby

Den tidligere formand i DBU’s disciplinærudvalg, Jens Bertel Rasmussen, mener, at Lyngby bør få tildelt en pointstraf og dermed blive rykket ned i 1. division.



Den forgange uge vil bestemt ikke gå over i historien som den fedeste af slagsen for Superliga-klubben Lyngby. Først afslørede Ekstra Bladet, at klubben blandt andet aflønnede Lasse Rise i form af benzin- og gavekort, og i weekenden var samme avis kommet i besiddelse af en SMS, der tydeligt påviser, at de kongeblå betaler Kim Aabech 252.000 kroner om året under bordet.

Det er naturligvis overflødigt at nævne, at ovennævnte metoder strider voldsomt imod reglementet, og derfor har der været meget tale om, at klubben burde rykkes ned i 1. division.

Denne påstand bakkes op af den tidligere formand i DBU’s disciplinærudvalg Jens Bertel Rasmussen. I hans øjne bør Lyngby blive tildelt en pointstraf. En pointstraf, der i så fald vil betyde nedrykning.

– Jeg ved ikke, hvad sanktionen vil være i sidste ende, men ser man tilbage på andre sager, så er de, når sagerne er rejst i en igangværende sæson, endt med pointstraf til fodboldklubber med ulovlige spillerkontrakter. Lyngby bør derfor efter hidtidig praksis blive idømt som taber i de kampe, Aabech har deltaget i, siger Jens Bertel Rasmussen.

Ender Jens Bertel Rasmussen med at have set rigtig i glaskuglen, skal Lyngby en tur ned i 1. division på bekostning af Randers FC, der dermed får deres Superliga-status tilbage.

DBU undersøger i øjeblikket sagen. Lyngby har afvist alle anklager om, at de skulle have betalt deres spillere sorte penge.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Riemer lover: De får debut



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Vender tilbage til skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool