Europæisk storklub undersøges for transfersvindel

Juventus kan blive ramt af en pointstraf, hvis klubben bliver kendt skyldig i en sag om spillerhandler.



Den italienske storklub Juventus risikerer en bøde eller sågar at blive fratrukket point i Serie A.

Det skriver flere medier, blandt andet Reuters og La Gazzetta dello Sport, efter at italiensk politi fredag konfiskerede en række dokumenter fra fodboldklubbens kontorer i Torino og Milano.

– Flere transfers af professionelle spillere og tjenester udført af agenter skal undersøges, siger anklageren Anna Maria Loreto ifølge Reuters.

Undersøgelsen har været undervejs i et stykke tid, og flere personer fra Juventus’ ledelse bliver angiveligt kigget efter i sømmene for at give falsk information til investorer og for at fakturere flere spillerhandler forkert.

Det drejer sig om spillerhandler i perioden fra 2019 til 2021, skriver Reuters.

Klubbens præsident Andrea Agnelli, vicepræsident Pavel Nedved og tidligere direktør Fabio Paratici, der nu er i Tottenham, er ifølge AFP blandt en stribe chefer, der er under lup.

Den italienske avis skriver også, at en anden italiensk klub, Chievo, tidligere er blevet dømt skyldig i en lignende sag. Klubben blev i den forbindelse fratrukket tre point.

Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) åbnede for godt en måned siden en undersøgelse af adskillige spillerhandler i Italien – heraf en stor del involverende Juventus.

Undersøgelsen drejer sig blandt andet om forkert prissætning af spillere for at få balance i eller pynte på regnskabet.

Juventus er med 36 mesterskaber den mest mesterskabsvindende klub i Italien. Aktuelt ligger holdet dog blot nummer seks med 11 point op til førerholdene, Napoli og AC Milan.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: England klarer frisag

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Belgien – Senegal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Det er en interessant spiller’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’