Frustreret Juventus-stjerne: Tilgangen var dårlig

Federico Chiesa reducerede til slutresultat 1-2 efter en svag Juventus-indsats mod Porto i Champions League.



Juventus leverede onsdag aften en jammerlig indsats i den første Champions League-ottendedelsfinale på udebane mod Porto.

Italienerne var på vej mod et nederlag på 0-2, men Federico Chiesa sørgede med en sen reducering for, at resultatet 1-2 var spiseligt.

Chiesa var nærmest ene om at være en trussel mod Porto, og han skosede indsatsen i kampen, hvor Porto i begge halvlege scorede i det første minut.

– Vores tilgang var dårlig, og kampen blev endnu sværere for os efter det tidlige mål. Når du ikke er fuldt fokuseret, og når du ikke yder dit allerbedste, kan hold straffe dig på dette niveau, siger Federico Chiesa ifølge uefa.com.

Også forsvareren Danilo langede ud efter holdets fejl i starten af begge halvlege.

– Dette er Champions League, og vi vidste, at det ville blive en meget vanskelig kamp mod et hold, der havde forberedt sig rigtigt godt.

– Vi vidste, at vi ikke havde råd til at begå de fejl, vi lavede i aften. Porto spillede, som vi forventede, men vi bør vide, at vi skal være klar fra start på dette niveau, lyder det fra Danilo.

Træner Andrea Pirlo erkender, at det blev svært efter den dårlige start, men han finder trods alt optimisme i udebanemålet, der betyder, at Juventus går videre med eksempelvis en sejr på 1-0 i returkampen på hjemmebane 9. marts.

– Det er ikke let at reagere, når man indkasserer sådan et mål efter et minut. Spillerne mistede selvtillid, og det påvirkede deres præstation i flere minutter.

– Heldigvis scorede Chiesa et vigtigt mål, og nu vil vi fokusere på returkampen, siger Pirlo.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Argentina – Kap Verde

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Portugal – Kroatien

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson