Juventus er i gang med en større oprydning i angrebet forud for den kommende sæson.
Angriberne Paulo Dybala og Álvaro Morata kommer ikke til at fortsætte i Juventus, som officielt sagde farvel til duoen torsdag.
Dybala havde allerede taget en tårevædet afsked med Juventus-fansene i den sidste hjemmekamp i Serie A i den forgangne sæson.
Og det var også ventet, at Morata ikke fik forlænget sit lejeophold, men skulle tilbage til Atlético Madrid.
Morata har været på et lejeophold i de seneste to sæsoner. Det var den spanske landsholdsangribers anden periode i klubben.
Tilbage i 2014 var Morata også at finde i Juventus-angrebet, og han var med til at vinde to italienske mesterskaber og to pokaltitler. Det blev også til en finale i Champions League.
Morata forlod klubben i sommeren 2016, inden han vendte retur fire år senere. I sine to perioder i Juventus scorede Morata i alt 59 mål i 185 kampe.
Dybala satte et endnu større aftryk i Juventus, selv om den seneste periode blev overskygget af lange og mislykkede forhandlinger om en forlængelse af kontrakten, der endte med at rinde ud.
I løbet af de seneste syv sæsoner nåede Dybala at spille 293 kampe for Juventus. Det blev til 115 mål og 45 assister. Han vandt 12 titler med Torino-klubben.
Argentineren er dermed den niende mest scorende spiller i klubbens historie, hvis man tæller mål i alle turneringer med.
De to stjerneangribere var ikke de eneste, der tog afsked med Juventus torsdag. Også den offensive kantspiller Federico Bernardeschi siger farvel efter fem sæsoner og kontraktudløb denne sommer.
28-årige Bernadeschi er noteret for 183 kampe, 12 mål og 20 assister siden skiftet fra Fiorentina til Juventus i sommeren 2017.
Juventus råder stadig over angriberne Dusan Vlahovic, Moise Kean og Kaio Jorge, mens Federico Chiesa og Marley Ake også kan bruges i front.
Der er endnu ikke noget nyt om Dybalas fremtid.
/ritzau/
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Froholdt med vild hæder i Portugal
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Salah sender særlig besked
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Manchester City vinder FA Cup
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE