Juventus er i gang med en større oprydning i angrebet forud for den kommende sæson.
Angriberne Paulo Dybala og Álvaro Morata kommer ikke til at fortsætte i Juventus, som officielt sagde farvel til duoen torsdag.
Dybala havde allerede taget en tårevædet afsked med Juventus-fansene i den sidste hjemmekamp i Serie A i den forgangne sæson.
Og det var også ventet, at Morata ikke fik forlænget sit lejeophold, men skulle tilbage til Atlético Madrid.
Morata har været på et lejeophold i de seneste to sæsoner. Det var den spanske landsholdsangribers anden periode i klubben.
Tilbage i 2014 var Morata også at finde i Juventus-angrebet, og han var med til at vinde to italienske mesterskaber og to pokaltitler. Det blev også til en finale i Champions League.
Morata forlod klubben i sommeren 2016, inden han vendte retur fire år senere. I sine to perioder i Juventus scorede Morata i alt 59 mål i 185 kampe.
Dybala satte et endnu større aftryk i Juventus, selv om den seneste periode blev overskygget af lange og mislykkede forhandlinger om en forlængelse af kontrakten, der endte med at rinde ud.
I løbet af de seneste syv sæsoner nåede Dybala at spille 293 kampe for Juventus. Det blev til 115 mål og 45 assister. Han vandt 12 titler med Torino-klubben.
Argentineren er dermed den niende mest scorende spiller i klubbens historie, hvis man tæller mål i alle turneringer med.
De to stjerneangribere var ikke de eneste, der tog afsked med Juventus torsdag. Også den offensive kantspiller Federico Bernardeschi siger farvel efter fem sæsoner og kontraktudløb denne sommer.
28-årige Bernadeschi er noteret for 183 kampe, 12 mål og 20 assister siden skiftet fra Fiorentina til Juventus i sommeren 2017.
Juventus råder stadig over angriberne Dusan Vlahovic, Moise Kean og Kaio Jorge, mens Federico Chiesa og Marley Ake også kan bruges i front.
Der er endnu ikke noget nyt om Dybalas fremtid.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED