Juventus er i gang med en større oprydning i angrebet forud for den kommende sæson.
Angriberne Paulo Dybala og Álvaro Morata kommer ikke til at fortsætte i Juventus, som officielt sagde farvel til duoen torsdag.
Dybala havde allerede taget en tårevædet afsked med Juventus-fansene i den sidste hjemmekamp i Serie A i den forgangne sæson.
Og det var også ventet, at Morata ikke fik forlænget sit lejeophold, men skulle tilbage til Atlético Madrid.
Morata har været på et lejeophold i de seneste to sæsoner. Det var den spanske landsholdsangribers anden periode i klubben.
Tilbage i 2014 var Morata også at finde i Juventus-angrebet, og han var med til at vinde to italienske mesterskaber og to pokaltitler. Det blev også til en finale i Champions League.
Morata forlod klubben i sommeren 2016, inden han vendte retur fire år senere. I sine to perioder i Juventus scorede Morata i alt 59 mål i 185 kampe.
Dybala satte et endnu større aftryk i Juventus, selv om den seneste periode blev overskygget af lange og mislykkede forhandlinger om en forlængelse af kontrakten, der endte med at rinde ud.
I løbet af de seneste syv sæsoner nåede Dybala at spille 293 kampe for Juventus. Det blev til 115 mål og 45 assister. Han vandt 12 titler med Torino-klubben.
Argentineren er dermed den niende mest scorende spiller i klubbens historie, hvis man tæller mål i alle turneringer med.
De to stjerneangribere var ikke de eneste, der tog afsked med Juventus torsdag. Også den offensive kantspiller Federico Bernardeschi siger farvel efter fem sæsoner og kontraktudløb denne sommer.
28-årige Bernadeschi er noteret for 183 kampe, 12 mål og 20 assister siden skiftet fra Fiorentina til Juventus i sommeren 2017.
Juventus råder stadig over angriberne Dusan Vlahovic, Moise Kean og Kaio Jorge, mens Federico Chiesa og Marley Ake også kan bruges i front.
Der er endnu ikke noget nyt om Dybalas fremtid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Færdig som cheftræner i Real Madrid
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED