Det blev blot til en enkelt sæson i Superligaen for Hvidovre IF, men en af vestegnsklubbens største profiler kan alligevel ende med stadig at spille i Danmarks bedste række efter sommerferien.
Filip Djukic har nemlig vist sig særdeles godt frem i denne sæson, selvom den 24-årige målmand indkasserede hele 45 mål i de 25 Superliga-kampe, han spillede. De stærke præstationer i Superligaen resulterede blandt andet i, at Hvidovre-profilen i efteråret fik landsholdsdebut for Montenegro i en EM-kvalifikationskamp.
I Viaplay-programmet 'Outsiderne' har Filip Djukic fortalt, at han har fået henvendelser fra fire interesserede Superliga-klubber, men efter weekendens 0-0-kamp mod Lyngby Boldklub kunne den eftertragtede målmand ikke sige, om kampen var hans sidste i Hvidovre-trøjen.
– Det kan jeg ikke svare på. Det ved jeg ikke, ærligt talt, lød det fra Djukic, der stadig er i tæt dialog med sportschef Peter Lassen.
– Vi har en fin dialog, og jeg har slet ikke afvist eller sagt nej overfor klubben. Det vigtigste for mig er, at jeg får truffet den rigtige beslutning. For mig er det vigtigt at have den rigtige mavefornemmelse. Så der skal jeg lige mærke efter, og det er lidt svært at gøre midt under sæsonen, hvor pulsen er høj. Nu får jeg det lige på afstand i de næste par dage, hvor jeg skal på ferie med kæresten, og så mærker jeg efter der.
I pausen af kampen mod Lyngby fik Filip Djukic overrakt en gavekurv af Peter Lassen som symbol på, at målmanden er årets spiller i Hvidovre IF.
– Hvis det her var min sidste kamp, så er jeg da utroligt stolt over at slutte af som Årets Spiller i klubben. På den måde vil det være et flot punktum, men som sagt er der absolutet intet, der er sikkert endnu, lød det fra Filip Djukic.
Peter Lassen gav efter kampen udtryk for, at han kan være nervøs for, at Filip Djukic risikerer at ende på bænken, hvis keeperen tager til en anden Superliga-klub. Selv understreger Djukic dog, at han vil være meget påpasselig med sin beslutning om fremtiden.
– Spilletid spiller selvfølgelig en rolle, og jeg er stadig forholdsvis ung for en keeper, og jeg har spillet fast stort hele karrieren, så det er klart, at jeg heller ikke har tænkt mig at sætte min karriere på pause nogle steder, lød det afslutningsvist fra Filip Djukic.
Filip Djukic' kontrakt med Hvidovre udløber efter denne sæson, så målmanden kan skifte til en anden klub på en fri transfer, hvis han ønsker det.
LIVE
VM-LIVE: Kan blive en bananskrald
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TransferLIVE: Koster 900 millioner
Rangerer AGF over Lech Poznan
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Portugal – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Brøndby henter keeper – her er planen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
OPTAKT