Det blev blot til en enkelt sæson i Superligaen for Hvidovre IF, men en af vestegnsklubbens største profiler kan alligevel ende med stadig at spille i Danmarks bedste række efter sommerferien.
Filip Djukic har nemlig vist sig særdeles godt frem i denne sæson, selvom den 24-årige målmand indkasserede hele 45 mål i de 25 Superliga-kampe, han spillede. De stærke præstationer i Superligaen resulterede blandt andet i, at Hvidovre-profilen i efteråret fik landsholdsdebut for Montenegro i en EM-kvalifikationskamp.
I Viaplay-programmet 'Outsiderne' har Filip Djukic fortalt, at han har fået henvendelser fra fire interesserede Superliga-klubber, men efter weekendens 0-0-kamp mod Lyngby Boldklub kunne den eftertragtede målmand ikke sige, om kampen var hans sidste i Hvidovre-trøjen.
– Det kan jeg ikke svare på. Det ved jeg ikke, ærligt talt, lød det fra Djukic, der stadig er i tæt dialog med sportschef Peter Lassen.
– Vi har en fin dialog, og jeg har slet ikke afvist eller sagt nej overfor klubben. Det vigtigste for mig er, at jeg får truffet den rigtige beslutning. For mig er det vigtigt at have den rigtige mavefornemmelse. Så der skal jeg lige mærke efter, og det er lidt svært at gøre midt under sæsonen, hvor pulsen er høj. Nu får jeg det lige på afstand i de næste par dage, hvor jeg skal på ferie med kæresten, og så mærker jeg efter der.
I pausen af kampen mod Lyngby fik Filip Djukic overrakt en gavekurv af Peter Lassen som symbol på, at målmanden er årets spiller i Hvidovre IF.
– Hvis det her var min sidste kamp, så er jeg da utroligt stolt over at slutte af som Årets Spiller i klubben. På den måde vil det være et flot punktum, men som sagt er der absolutet intet, der er sikkert endnu, lød det fra Filip Djukic.
Peter Lassen gav efter kampen udtryk for, at han kan være nervøs for, at Filip Djukic risikerer at ende på bænken, hvis keeperen tager til en anden Superliga-klub. Selv understreger Djukic dog, at han vil være meget påpasselig med sin beslutning om fremtiden.
– Spilletid spiller selvfølgelig en rolle, og jeg er stadig forholdsvis ung for en keeper, og jeg har spillet fast stort hele karrieren, så det er klart, at jeg heller ikke har tænkt mig at sætte min karriere på pause nogle steder, lød det afslutningsvist fra Filip Djukic.
Filip Djukic' kontrakt med Hvidovre udløber efter denne sæson, så målmanden kan skifte til en anden klub på en fri transfer, hvis han ønsker det.
LIVE
LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Brøndby får stor bøde
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde