Det blev blot til en enkelt sæson i Superligaen for Hvidovre IF, men en af vestegnsklubbens største profiler kan alligevel ende med stadig at spille i Danmarks bedste række efter sommerferien.
Filip Djukic har nemlig vist sig særdeles godt frem i denne sæson, selvom den 24-årige målmand indkasserede hele 45 mål i de 25 Superliga-kampe, han spillede. De stærke præstationer i Superligaen resulterede blandt andet i, at Hvidovre-profilen i efteråret fik landsholdsdebut for Montenegro i en EM-kvalifikationskamp.
I Viaplay-programmet 'Outsiderne' har Filip Djukic fortalt, at han har fået henvendelser fra fire interesserede Superliga-klubber, men efter weekendens 0-0-kamp mod Lyngby Boldklub kunne den eftertragtede målmand ikke sige, om kampen var hans sidste i Hvidovre-trøjen.
– Det kan jeg ikke svare på. Det ved jeg ikke, ærligt talt, lød det fra Djukic, der stadig er i tæt dialog med sportschef Peter Lassen.
– Vi har en fin dialog, og jeg har slet ikke afvist eller sagt nej overfor klubben. Det vigtigste for mig er, at jeg får truffet den rigtige beslutning. For mig er det vigtigt at have den rigtige mavefornemmelse. Så der skal jeg lige mærke efter, og det er lidt svært at gøre midt under sæsonen, hvor pulsen er høj. Nu får jeg det lige på afstand i de næste par dage, hvor jeg skal på ferie med kæresten, og så mærker jeg efter der.
I pausen af kampen mod Lyngby fik Filip Djukic overrakt en gavekurv af Peter Lassen som symbol på, at målmanden er årets spiller i Hvidovre IF.
– Hvis det her var min sidste kamp, så er jeg da utroligt stolt over at slutte af som Årets Spiller i klubben. På den måde vil det være et flot punktum, men som sagt er der absolutet intet, der er sikkert endnu, lød det fra Filip Djukic.
Peter Lassen gav efter kampen udtryk for, at han kan være nervøs for, at Filip Djukic risikerer at ende på bænken, hvis keeperen tager til en anden Superliga-klub. Selv understreger Djukic dog, at han vil være meget påpasselig med sin beslutning om fremtiden.
– Spilletid spiller selvfølgelig en rolle, og jeg er stadig forholdsvis ung for en keeper, og jeg har spillet fast stort hele karrieren, så det er klart, at jeg heller ikke har tænkt mig at sætte min karriere på pause nogle steder, lød det afslutningsvist fra Filip Djukic.
Filip Djukic' kontrakt med Hvidovre udløber efter denne sæson, så målmanden kan skifte til en anden klub på en fri transfer, hvis han ønsker det.
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Vil have Jonas Wind til FC København
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER