Kåret til Årets Spiller: Vil være et flot punktum

Filip Djukic er stolt over at blive kåret som Årets Spiller i Hvidovre IF, men målmanden er i disse dage ved at finde en afklaring på sin fremtid, da han har kontraktudløb og har modtaget henvendelser fra en håndfuld Superliga-klubber.



Det blev blot til en enkelt sæson i Superligaen for Hvidovre IF, men en af vestegnsklubbens største profiler kan alligevel ende med stadig at spille i Danmarks bedste række efter sommerferien. 

Filip Djukic har nemlig vist sig særdeles godt frem i denne sæson, selvom den 24-årige målmand indkasserede hele 45 mål i de 25 Superliga-kampe, han spillede. De stærke præstationer i Superligaen resulterede blandt andet i, at Hvidovre-profilen i efteråret fik landsholdsdebut for Montenegro i en EM-kvalifikationskamp. 

I Viaplay-programmet 'Outsiderne' har Filip Djukic fortalt, at han har fået henvendelser fra fire interesserede Superliga-klubber, men efter weekendens 0-0-kamp mod Lyngby Boldklub kunne den eftertragtede målmand ikke sige, om kampen var hans sidste i Hvidovre-trøjen. 

– Det kan jeg ikke svare på. Det ved jeg ikke, ærligt talt, lød det fra Djukic, der stadig er i tæt dialog med sportschef Peter Lassen. 

– Vi har en fin dialog, og jeg har slet ikke afvist eller sagt nej overfor klubben. Det vigtigste for mig er, at jeg får truffet den rigtige beslutning. For mig er det vigtigt at have den rigtige mavefornemmelse. Så der skal jeg lige mærke efter, og det er lidt svært at gøre midt under sæsonen, hvor pulsen er høj. Nu får jeg det lige på afstand i de næste par dage, hvor jeg skal på ferie med kæresten, og så mærker jeg efter der.

I pausen af kampen mod Lyngby fik Filip Djukic overrakt en gavekurv af Peter Lassen som symbol på, at målmanden er årets spiller i Hvidovre IF. 

– Hvis det her var min sidste kamp, så er jeg da utroligt stolt over at slutte af som Årets Spiller i klubben. På den måde vil det være et flot punktum, men som sagt er der absolutet intet, der er sikkert endnu, lød det fra Filip Djukic. 

Peter Lassen gav efter kampen udtryk for, at han kan være nervøs for, at Filip Djukic risikerer at ende på bænken, hvis keeperen tager til en anden Superliga-klub. Selv understreger Djukic dog, at han vil være meget påpasselig med sin beslutning om fremtiden. 

– Spilletid spiller selvfølgelig en rolle, og jeg er stadig forholdsvis ung for en keeper, og jeg har spillet fast stort hele karrieren, så det er klart, at jeg heller ikke har tænkt mig at sætte min karriere på pause nogle steder, lød det afslutningsvist fra Filip Djukic. 

Filip Djukic' kontrakt med Hvidovre udløber efter denne sæson, så målmanden kan skifte til en anden klub på en fri transfer, hvis han ønsker det. 



Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

De vil hente Andreas Maxsø

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Køber sig ind i dansk klub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Brøndbys store karantænemareridt

Lothar Matthaüs storroser dansker

Her kan du se Villarreal mod FC København

Rigtig dårlig melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Bekræfter millionbud på dansker

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

FCM-stjerne færdig for i år

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud