OB bekræftede mandag aften, at klubbens topscorer Bashkim Kadrii var blevet solgt til Saudi Arabiske Al-Fateh FC.
Dermed skal den 28-årige angriber fremover gøre sig til i udlandet, hvilket han selv er meget glad for. I pressemeddelelsen fra OB fortæller han nemlig, at det altid har været en drøm for ham at komme udenlands og spille fodbold.
Læs også:OB-boss om salg af Bashkim Kadrii: Vi har fået en meget fin pris for ham
– Nu får jeg chancen for at udleve en drøm om at spille i udlandet, og jeg glæder mig helt vildt til den nye udfordring, jeg står overfor. Jeg vil aldrig glemme OB og de mange fans, der har råbt mit navn, og jeg vil følge klubben tæt og krydser fingre for, at målsætningen om top seks lykkes både i denne sæson og lang tid fremover. Jeg vil gerne sende en kæmpe tak til klubben for denne chance og ønsker mine nu gamle holdkammerater alt muligt held og lykke, siger han ifølge pressemeddelelsen.
Yderligere mener den tidligere FCK-spiller, at skiftet falder på det perfekte tidspunkt, da OB er i en god forfatning, og derfor føler han, at han kan skifte med ro i sindet.
Læs også:Stryger mod varmere himmelstrøg: Klub præsenterer Bashkim Kadrii på Twitter
– Jeg har haft en fantastisk tid i OB, og jeg er rigtig glad for den udvikling, der har været i klubben. Vi er ved at etablere os i den rigtige ende af tabellen, og der sker mange ting i OB med nye faciliteter og baner. Det er virkelig en klub i fremgang, og jeg har været en del af et rigtigt godt hold. Derfor kan jeg også foretage dette skifte med ro i sindet, for der er en del andre, der kan tage over. Klubben får også en god pris for mig, så på den måde passer tingene sammen, siger han.
Det forlyder, at OB får mellem 10 og 15 millioner kroner for Bashkim Kadrii, der angiveligt også står til at tjene en betydelig større sum penge i Al-Fateh FC, end han gjorde hos fynboerne.
Læs også:Transfer tæt på? Kadrii-agent rejser til Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
El Clásico kan afgøre det hele
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
