Kadrii om skifte: En drøm at spille i udlandet

Bashkim Kadrii er meget glad for, at han får chancen for at spille i udlandet, når han fremover skal tørne ud for Al-Fateh FC i Saudi Arabien.



OB bekræftede mandag aften, at klubbens topscorer Bashkim Kadrii var blevet solgt til Saudi Arabiske Al-Fateh FC.

Dermed skal den 28-årige angriber fremover gøre sig til i udlandet, hvilket han selv er meget glad for. I pressemeddelelsen fra OB fortæller han nemlig, at det altid har været en drøm for ham at komme udenlands og spille fodbold. 

Læs også:OB-boss om salg af Bashkim Kadrii: Vi har fået en meget fin pris for ham

– Nu får jeg chancen for at udleve en drøm om at spille i udlandet, og jeg glæder mig helt vildt til den nye udfordring, jeg står overfor. Jeg vil aldrig glemme OB og de mange fans, der har råbt mit navn, og jeg vil følge klubben tæt og krydser fingre for, at målsætningen om top seks lykkes både i denne sæson og lang tid fremover. Jeg vil gerne sende en kæmpe tak til klubben for denne chance og ønsker mine nu gamle holdkammerater alt muligt held og lykke, siger han ifølge pressemeddelelsen. 

Yderligere mener den tidligere FCK-spiller, at skiftet falder på det perfekte tidspunkt, da OB er i en god forfatning, og derfor føler han, at han kan skifte med ro i sindet. 

Læs også:Stryger mod varmere himmelstrøg: Klub præsenterer Bashkim Kadrii på Twitter

– Jeg har haft en fantastisk tid i OB, og jeg er rigtig glad for den udvikling, der har været i klubben. Vi er ved at etablere os i den rigtige ende af tabellen, og der sker mange ting i OB med nye faciliteter og baner. Det er virkelig en klub i fremgang, og jeg har været en del af et rigtigt godt hold. Derfor kan jeg også foretage dette skifte med ro i sindet, for der er en del andre, der kan tage over. Klubben får også en god pris for mig, så på den måde passer tingene sammen, siger han. 

Det forlyder, at OB får mellem 10 og 15 millioner kroner for Bashkim Kadrii, der angiveligt også står til at tjene en betydelig større sum penge i Al-Fateh FC, end han gjorde hos fynboerne. 

Læs også:Transfer tæt på? Kadrii-agent rejser til Saudi-Arabien






Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea-transfer på plads

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

AGF i Europa: De venter i næste runde



LIVE

Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tottenham-flop i stor transfer

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Vildt Superliga-rygte afvises

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’