Kadrii om skifte: En drøm at spille i udlandet

Bashkim Kadrii er meget glad for, at han får chancen for at spille i udlandet, når han fremover skal tørne ud for Al-Fateh FC i Saudi Arabien.



OB bekræftede mandag aften, at klubbens topscorer Bashkim Kadrii var blevet solgt til Saudi Arabiske Al-Fateh FC.

Dermed skal den 28-årige angriber fremover gøre sig til i udlandet, hvilket han selv er meget glad for. I pressemeddelelsen fra OB fortæller han nemlig, at det altid har været en drøm for ham at komme udenlands og spille fodbold. 

Læs også:OB-boss om salg af Bashkim Kadrii: Vi har fået en meget fin pris for ham

– Nu får jeg chancen for at udleve en drøm om at spille i udlandet, og jeg glæder mig helt vildt til den nye udfordring, jeg står overfor. Jeg vil aldrig glemme OB og de mange fans, der har råbt mit navn, og jeg vil følge klubben tæt og krydser fingre for, at målsætningen om top seks lykkes både i denne sæson og lang tid fremover. Jeg vil gerne sende en kæmpe tak til klubben for denne chance og ønsker mine nu gamle holdkammerater alt muligt held og lykke, siger han ifølge pressemeddelelsen. 

Yderligere mener den tidligere FCK-spiller, at skiftet falder på det perfekte tidspunkt, da OB er i en god forfatning, og derfor føler han, at han kan skifte med ro i sindet. 

Læs også:Stryger mod varmere himmelstrøg: Klub præsenterer Bashkim Kadrii på Twitter

– Jeg har haft en fantastisk tid i OB, og jeg er rigtig glad for den udvikling, der har været i klubben. Vi er ved at etablere os i den rigtige ende af tabellen, og der sker mange ting i OB med nye faciliteter og baner. Det er virkelig en klub i fremgang, og jeg har været en del af et rigtigt godt hold. Derfor kan jeg også foretage dette skifte med ro i sindet, for der er en del andre, der kan tage over. Klubben får også en god pris for mig, så på den måde passer tingene sammen, siger han. 

Det forlyder, at OB får mellem 10 og 15 millioner kroner for Bashkim Kadrii, der angiveligt også står til at tjene en betydelig større sum penge i Al-Fateh FC, end han gjorde hos fynboerne. 

Læs også:Transfer tæt på? Kadrii-agent rejser til Saudi-Arabien






LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Pressede på for FC København-exit

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norge – England

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Diant Ramaj forhandler om et skifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

– Det vil være VM’s største overraskelse!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Norsk ekspert håner Danmark

Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel