Kadrii om skifte: En drøm at spille i udlandet

Bashkim Kadrii er meget glad for, at han får chancen for at spille i udlandet, når han fremover skal tørne ud for Al-Fateh FC i Saudi Arabien.



OB bekræftede mandag aften, at klubbens topscorer Bashkim Kadrii var blevet solgt til Saudi Arabiske Al-Fateh FC.

Dermed skal den 28-årige angriber fremover gøre sig til i udlandet, hvilket han selv er meget glad for. I pressemeddelelsen fra OB fortæller han nemlig, at det altid har været en drøm for ham at komme udenlands og spille fodbold. 

Læs også:OB-boss om salg af Bashkim Kadrii: Vi har fået en meget fin pris for ham

– Nu får jeg chancen for at udleve en drøm om at spille i udlandet, og jeg glæder mig helt vildt til den nye udfordring, jeg står overfor. Jeg vil aldrig glemme OB og de mange fans, der har råbt mit navn, og jeg vil følge klubben tæt og krydser fingre for, at målsætningen om top seks lykkes både i denne sæson og lang tid fremover. Jeg vil gerne sende en kæmpe tak til klubben for denne chance og ønsker mine nu gamle holdkammerater alt muligt held og lykke, siger han ifølge pressemeddelelsen. 

Yderligere mener den tidligere FCK-spiller, at skiftet falder på det perfekte tidspunkt, da OB er i en god forfatning, og derfor føler han, at han kan skifte med ro i sindet. 

Læs også:Stryger mod varmere himmelstrøg: Klub præsenterer Bashkim Kadrii på Twitter

– Jeg har haft en fantastisk tid i OB, og jeg er rigtig glad for den udvikling, der har været i klubben. Vi er ved at etablere os i den rigtige ende af tabellen, og der sker mange ting i OB med nye faciliteter og baner. Det er virkelig en klub i fremgang, og jeg har været en del af et rigtigt godt hold. Derfor kan jeg også foretage dette skifte med ro i sindet, for der er en del andre, der kan tage over. Klubben får også en god pris for mig, så på den måde passer tingene sammen, siger han. 

Det forlyder, at OB får mellem 10 og 15 millioner kroner for Bashkim Kadrii, der angiveligt også står til at tjene en betydelig større sum penge i Al-Fateh FC, end han gjorde hos fynboerne. 

Læs også:Transfer tæt på? Kadrii-agent rejser til Saudi-Arabien






LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FC København i forhandlinger med svensk klub

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Medie: De lurer på FCM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Argentina – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Nu er der nyt om Robert Skov

Her er prisen på Aral Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Åbner for sommertransfer

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Canada – Marokko