Kadrii skifter til Randers FC

Både BT og Ekstra Bladet skriver, at Bashkim Kadrii får ophævet sin lejeaftale med Minnesota United og i stedet skifter til Randers FC.



Bashkim Kadriis lejeaftale med Minnesota United har ikke været nogen succes, for offensivspilleren har blot fået 11 MLS-kampe, siden han kom til det nordlige USA i vinter. I begyndelsen af sæsonen var han fast mand på holdet, men siden midten af april har han siddet mere på bænken og tribunen, end han har spillet på banen.

I de seneste fire kampe har Kadrii ikke været en del af truppen, og tidligere på dagen forlød det, at SønderjyskE og Randers FC duellerede om hans gunst. SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen fortalte dog tipsbladet.dk, at han ikke regnede med, at Kadrii skulle til Haderslev.

I stedet ser det ser ud til, at Randers har vundet Kadriis gunst. Både BT og Ekstra Bladet skriver, at Kadrii skifter sin lejeaftale med Minnesota United ud med et skifte til Randers FC:

Den nuværende lejeaftale i USA løber ellers til udgangen af året, men den ser altså ud til at blive revet i stykker. 26-årige Kadrii har kontrakt med FC København frem til næste sommer, men har, hårdt plaget af skader, aldrig formået at få et endeligt gennembrud i klubben.

Vi skal tilbage til sæsonen 2012/13 for at finde det seneste eksempel på, at Kadrii har fået over 20 ligakampe på en sæson. Dengang spillede han alle 33 Superliga-kampe for OB.







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Napoli-chok på vej

Arsenal vinder Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Thomas Delaney teaser

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK