Kadrii skifter til Randers FC

Både BT og Ekstra Bladet skriver, at Bashkim Kadrii får ophævet sin lejeaftale med Minnesota United og i stedet skifter til Randers FC.



Bashkim Kadriis lejeaftale med Minnesota United har ikke været nogen succes, for offensivspilleren har blot fået 11 MLS-kampe, siden han kom til det nordlige USA i vinter. I begyndelsen af sæsonen var han fast mand på holdet, men siden midten af april har han siddet mere på bænken og tribunen, end han har spillet på banen.

I de seneste fire kampe har Kadrii ikke været en del af truppen, og tidligere på dagen forlød det, at SønderjyskE og Randers FC duellerede om hans gunst. SønderjyskE-sportschef Hans Jørgen Haysen fortalte dog tipsbladet.dk, at han ikke regnede med, at Kadrii skulle til Haderslev.

I stedet ser det ser ud til, at Randers har vundet Kadriis gunst. Både BT og Ekstra Bladet skriver, at Kadrii skifter sin lejeaftale med Minnesota United ud med et skifte til Randers FC:

Den nuværende lejeaftale i USA løber ellers til udgangen af året, men den ser altså ud til at blive revet i stykker. 26-årige Kadrii har kontrakt med FC København frem til næste sommer, men har, hårdt plaget af skader, aldrig formået at få et endeligt gennembrud i klubben.

Vi skal tilbage til sæsonen 2012/13 for at finde det seneste eksempel på, at Kadrii har fået over 20 ligakampe på en sæson. Dengang spillede han alle 33 Superliga-kampe for OB.





Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Optakt: Mexico – Sydafrika

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Afslører: Storklub missede Højlund

Storklub har kontaktet Brøndby

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM