Kæk Steinlein: Kan godt være han er sur nu

Det bliver nok ikke lige foreløbig, at FC Midtjylland offentliggør, at man har vekslen lejeaftalen med Kristoffer Olsson til en permanent en af slagsen.



FC Midtjylland har endelig fået sat punktum efter en skuffende sæson, som trods alt sluttede med en sejr i playoff-kampen over Viborg. 

Dermed skal klubben også spille europæisk til næste sæson, men det er ikke det, som der skal bruges kræfter på lige nu.

Claus Steinlein og resten af den sportslige ledelse får nemlig travlt i den kommende periode. FCM-truppen skal gøres klar, så den i næste sæson står på guldkamp og Conference League, og derfor ventes der at ske store ting og sager, når transfervinduet åbner.

En af opgaverne bliver at veksle lejeaftalen med Kristoffer Olsson til en permanent en af slagsen, og det kræver, at man kan blive enige med RSC Anderlecht, der har Jesper Fredberg som teknisk direktør, om en handel.

Den er Claus Steinlein optimistisk omkring, og han var i sit vanlige kække hjørne, da han talte med Tipsbladet og den fremmødte presse efter sejren over Viborg fredag aften.

– Nu er Fredberg jo Viborg-mand, så det kan være, at han er sur nu, griner Steinlein og fortsætter:

– Det skal vi i gang med at finde ud af nu. Deres træner mener ikke, at han har en fremtid hos dem. Kristoffer er glad for at være her, og vi er glade for Kristoffer, så lad os se, om vi ikke kan lykkes med det. 

– Det vigtigste var lige at komme til sommerferien, og nu kan vi så gå i gang med forhandlingerne. Der går nok et stykke tid, før vi finder ud af, om vi kan blive enige, eller om vi skal ud på markedet for at finde en anden, lyder det fra FCM-bossen.

Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, tvivler stærkt på, at FC Midtjylland vil betale 30 millioner kroner, som lige nu er den pris, det koster at købe Olsson fri. Derfor forventer han en interessant kamp mellem de to klubber henover sommeren.

– Anderlecht betalte 30 millioner kroner for Kristoffer Olsson, da han skiftede fra Krasnodar, så jeg vil tro, det var Anderlechts måde at sige i forhandlingerne, at de vil have investeringen hjem.

– Det virker urealistisk, at FCM vil betale så meget. Olsson er i fodboldsammenhæng ved at være en ældre spillere, og man kommer ikke til at tjene nævneværdigt på at sælge ham igen.

– Så Jesper Fredberg på den belgiske side og Svend Graversen og Claus Steinlein på den danske lægger nok arm om, hvad det beløb så skal være. FCM vil sikkert gerne tæt på det halve, mens Anderlecht skal forsøge at få så meget som muligt for en stamspiller på Sveriges landshold, lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen.

Kristoffer Olsson har været fast mand og en stor profil på FCM-midtbanen, siden han skiftede til klubben sidste sommer.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Han kan blive den næste store profil!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Hylder Manchester United-stjerne



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Medier fælder hård dom

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tror på overraskelse i startopstilling

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

– Priserne er eksploderet

Officielt: Her spilles AGF-OB

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Fælder bekymrende dom efter chok

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf