FC Midtjylland har endelig fået sat punktum efter en skuffende sæson, som trods alt sluttede med en sejr i playoff-kampen over Viborg.
Dermed skal klubben også spille europæisk til næste sæson, men det er ikke det, som der skal bruges kræfter på lige nu.
Claus Steinlein og resten af den sportslige ledelse får nemlig travlt i den kommende periode. FCM-truppen skal gøres klar, så den i næste sæson står på guldkamp og Conference League, og derfor ventes der at ske store ting og sager, når transfervinduet åbner.
En af opgaverne bliver at veksle lejeaftalen med Kristoffer Olsson til en permanent en af slagsen, og det kræver, at man kan blive enige med RSC Anderlecht, der har Jesper Fredberg som teknisk direktør, om en handel.
Den er Claus Steinlein optimistisk omkring, og han var i sit vanlige kække hjørne, da han talte med Tipsbladet og den fremmødte presse efter sejren over Viborg fredag aften.
– Nu er Fredberg jo Viborg-mand, så det kan være, at han er sur nu, griner Steinlein og fortsætter:
– Det skal vi i gang med at finde ud af nu. Deres træner mener ikke, at han har en fremtid hos dem. Kristoffer er glad for at være her, og vi er glade for Kristoffer, så lad os se, om vi ikke kan lykkes med det.
– Det vigtigste var lige at komme til sommerferien, og nu kan vi så gå i gang med forhandlingerne. Der går nok et stykke tid, før vi finder ud af, om vi kan blive enige, eller om vi skal ud på markedet for at finde en anden, lyder det fra FCM-bossen.
Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, tvivler stærkt på, at FC Midtjylland vil betale 30 millioner kroner, som lige nu er den pris, det koster at købe Olsson fri. Derfor forventer han en interessant kamp mellem de to klubber henover sommeren.
– Anderlecht betalte 30 millioner kroner for Kristoffer Olsson, da han skiftede fra Krasnodar, så jeg vil tro, det var Anderlechts måde at sige i forhandlingerne, at de vil have investeringen hjem.
– Det virker urealistisk, at FCM vil betale så meget. Olsson er i fodboldsammenhæng ved at være en ældre spillere, og man kommer ikke til at tjene nævneværdigt på at sælge ham igen.
– Så Jesper Fredberg på den belgiske side og Svend Graversen og Claus Steinlein på den danske lægger nok arm om, hvad det beløb så skal være. FCM vil sikkert gerne tæt på det halve, mens Anderlecht skal forsøge at få så meget som muligt for en stamspiller på Sveriges landshold, lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen.
Kristoffer Olsson har været fast mand og en stor profil på FCM-midtbanen, siden han skiftede til klubben sidste sommer.
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
– Han fik et lortetilbud fra OB
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Højlund stjæler overskrifter
Jakob Poulsen med dyster melding
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER