FC Midtjylland har endelig fået sat punktum efter en skuffende sæson, som trods alt sluttede med en sejr i playoff-kampen over Viborg.
Dermed skal klubben også spille europæisk til næste sæson, men det er ikke det, som der skal bruges kræfter på lige nu.
Claus Steinlein og resten af den sportslige ledelse får nemlig travlt i den kommende periode. FCM-truppen skal gøres klar, så den i næste sæson står på guldkamp og Conference League, og derfor ventes der at ske store ting og sager, når transfervinduet åbner.
En af opgaverne bliver at veksle lejeaftalen med Kristoffer Olsson til en permanent en af slagsen, og det kræver, at man kan blive enige med RSC Anderlecht, der har Jesper Fredberg som teknisk direktør, om en handel.
Den er Claus Steinlein optimistisk omkring, og han var i sit vanlige kække hjørne, da han talte med Tipsbladet og den fremmødte presse efter sejren over Viborg fredag aften.
– Nu er Fredberg jo Viborg-mand, så det kan være, at han er sur nu, griner Steinlein og fortsætter:
– Det skal vi i gang med at finde ud af nu. Deres træner mener ikke, at han har en fremtid hos dem. Kristoffer er glad for at være her, og vi er glade for Kristoffer, så lad os se, om vi ikke kan lykkes med det.
– Det vigtigste var lige at komme til sommerferien, og nu kan vi så gå i gang med forhandlingerne. Der går nok et stykke tid, før vi finder ud af, om vi kan blive enige, eller om vi skal ud på markedet for at finde en anden, lyder det fra FCM-bossen.
Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, tvivler stærkt på, at FC Midtjylland vil betale 30 millioner kroner, som lige nu er den pris, det koster at købe Olsson fri. Derfor forventer han en interessant kamp mellem de to klubber henover sommeren.
– Anderlecht betalte 30 millioner kroner for Kristoffer Olsson, da han skiftede fra Krasnodar, så jeg vil tro, det var Anderlechts måde at sige i forhandlingerne, at de vil have investeringen hjem.
– Det virker urealistisk, at FCM vil betale så meget. Olsson er i fodboldsammenhæng ved at være en ældre spillere, og man kommer ikke til at tjene nævneværdigt på at sælge ham igen.
– Så Jesper Fredberg på den belgiske side og Svend Graversen og Claus Steinlein på den danske lægger nok arm om, hvad det beløb så skal være. FCM vil sikkert gerne tæt på det halve, mens Anderlecht skal forsøge at få så meget som muligt for en stamspiller på Sveriges landshold, lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen.
Kristoffer Olsson har været fast mand og en stor profil på FCM-midtbanen, siden han skiftede til klubben sidste sommer.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
OB siger farvel til seks spillere
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske