FC Midtjylland har endelig fået sat punktum efter en skuffende sæson, som trods alt sluttede med en sejr i playoff-kampen over Viborg.
Dermed skal klubben også spille europæisk til næste sæson, men det er ikke det, som der skal bruges kræfter på lige nu.
Claus Steinlein og resten af den sportslige ledelse får nemlig travlt i den kommende periode. FCM-truppen skal gøres klar, så den i næste sæson står på guldkamp og Conference League, og derfor ventes der at ske store ting og sager, når transfervinduet åbner.
En af opgaverne bliver at veksle lejeaftalen med Kristoffer Olsson til en permanent en af slagsen, og det kræver, at man kan blive enige med RSC Anderlecht, der har Jesper Fredberg som teknisk direktør, om en handel.
Den er Claus Steinlein optimistisk omkring, og han var i sit vanlige kække hjørne, da han talte med Tipsbladet og den fremmødte presse efter sejren over Viborg fredag aften.
– Nu er Fredberg jo Viborg-mand, så det kan være, at han er sur nu, griner Steinlein og fortsætter:
– Det skal vi i gang med at finde ud af nu. Deres træner mener ikke, at han har en fremtid hos dem. Kristoffer er glad for at være her, og vi er glade for Kristoffer, så lad os se, om vi ikke kan lykkes med det.
– Det vigtigste var lige at komme til sommerferien, og nu kan vi så gå i gang med forhandlingerne. Der går nok et stykke tid, før vi finder ud af, om vi kan blive enige, eller om vi skal ud på markedet for at finde en anden, lyder det fra FCM-bossen.
Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, tvivler stærkt på, at FC Midtjylland vil betale 30 millioner kroner, som lige nu er den pris, det koster at købe Olsson fri. Derfor forventer han en interessant kamp mellem de to klubber henover sommeren.
– Anderlecht betalte 30 millioner kroner for Kristoffer Olsson, da han skiftede fra Krasnodar, så jeg vil tro, det var Anderlechts måde at sige i forhandlingerne, at de vil have investeringen hjem.
– Det virker urealistisk, at FCM vil betale så meget. Olsson er i fodboldsammenhæng ved at være en ældre spillere, og man kommer ikke til at tjene nævneværdigt på at sælge ham igen.
– Så Jesper Fredberg på den belgiske side og Svend Graversen og Claus Steinlein på den danske lægger nok arm om, hvad det beløb så skal være. FCM vil sikkert gerne tæt på det halve, mens Anderlecht skal forsøge at få så meget som muligt for en stamspiller på Sveriges landshold, lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen.
Kristoffer Olsson har været fast mand og en stor profil på FCM-midtbanen, siden han skiftede til klubben sidste sommer.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending