Yann Aurel Bisseck er meget tæt på at sige farvel til AGF og goddag til Champions League-finalisterne fra Inter.
Det er sjældent, århusianerne sælger spillere til klubber af den kaliber, og AGF-holdkammeraten er stolt på både Bissecks og egne vegne over salget. Det fortæller han til Discovery+.
– Det er bare en fantastisk historie, at David (Nielsen) hiver ham ind. Jeg tror også, hans søn Noah er inde over at scoute ham. Og så cadeau til Yann, som har gjort det exceptionelt godt, og som har taget de ting ind, som Uwe har fortalt ham.
– Det glæder mig bare helt vildt, og jeg synes jo også, at os omkring ham er en del af det. Det skal vi også tage med. Vi er et hold, og han havde nok ikke kunnet gøre det uden os. Men omvendt er det fuldt fortjent, og jeg håber, det lykkes for ham.
For Nicolai Poulsen er det også en stolthed at have været med til at hjælpe Bisseck til øverste niveau.
– Ja, det er det da. Det er egentlig voldsomt, når man lige tænker over, at det er Inter, han skal til fra AGF. Det burde jo i realiteten ikke kunne lade sig gøre, når man ser på det – de har lige været i Champions League-finalen og med den størrelse, Inter har.
Se hele sekvensen, hvor Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen snakker Yann Aurel Bisseck, i videoen over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
OPTAKT
Tunesien – Japan
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Ecuador – Curacao
OPTAKT
Belgien – Iran
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
