Kæmpe Arsenal-talent har FCK-fortid: Døren er åben

FCK's udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen fortæller til Tipsbladet om stortalentet Chidozie Obi-Martin, der som helt ung spillede på FCK's ungdomshold.



Danske Chidozie Obi-Martin er ved at blive et større og større navn i fodboldverden.

Den 16-årige danske angriber har leveret helt vilde tal for Arsenals U18-hold. Danskeren har scoret 24 mål i de seneste syv kampe. 28 mål er det i alt blevet til i denne sæson.

Det danske stortalent skiftede til Arsenal som 13-årige, hvorinden han var en del af FC Københavns ungdomssystem.

Tipsbladet har snakket med Sune Smith-Nielsen, der er udviklingsdirektør i FC København, som sagtens kunne se Chidozie Obi-Martins talent.

– Ja, han spillede hos os til han var 13 år, hvor familien så flyttede til London. Jeg tror, det var moderen, der fik job i London, og så flyttede faderen og brødrene med.

– Han var et kæmpe talent. Han har, fra han var seks år, været et kæmpe talent. Han spillede i perioder to årgange oppe, og han har altid haft et kæmpe potentiale rent offensivt. Han har en vild teknik og fantastiske fysiske forudsætninger.

– Jeg tror, hans sidste kampe var på U13, men jeg kan ikke helt huske, om han også nåede at spille for U14. Chidozie er 07’er, men han spillede mest med 05’ere og 06’ere.

– Vi glæder os meget over, at han klarer det så godt ovre i Arsenal. Så kan han altid komme på FCK’s førstehold, når Arsenal ikke giver ham chancen, siger Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.

FC København kan endda tjene en lille skilling på Chidozie Obi-Martin, hvis han en dag bliver solgt.

FCK er ifølge UEFA’s regler for solidaritetspenge berettiget til en halv procent af et fremtidigt salg, idet Chidozie Obi-Martin har spillet i FCK som 12- og 13-årig.





Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Osula får stor rolle i Newcastle

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

AGF – Brøndby IF

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Viborg FF – OB