Kæmpe Arsenal-talent har FCK-fortid: Døren er åben

FCK's udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen fortæller til Tipsbladet om stortalentet Chidozie Obi-Martin, der som helt ung spillede på FCK's ungdomshold.



Danske Chidozie Obi-Martin er ved at blive et større og større navn i fodboldverden.

Den 16-årige danske angriber har leveret helt vilde tal for Arsenals U18-hold. Danskeren har scoret 24 mål i de seneste syv kampe. 28 mål er det i alt blevet til i denne sæson.

Det danske stortalent skiftede til Arsenal som 13-årige, hvorinden han var en del af FC Københavns ungdomssystem.

Tipsbladet har snakket med Sune Smith-Nielsen, der er udviklingsdirektør i FC København, som sagtens kunne se Chidozie Obi-Martins talent.

– Ja, han spillede hos os til han var 13 år, hvor familien så flyttede til London. Jeg tror, det var moderen, der fik job i London, og så flyttede faderen og brødrene med.

– Han var et kæmpe talent. Han har, fra han var seks år, været et kæmpe talent. Han spillede i perioder to årgange oppe, og han har altid haft et kæmpe potentiale rent offensivt. Han har en vild teknik og fantastiske fysiske forudsætninger.

– Jeg tror, hans sidste kampe var på U13, men jeg kan ikke helt huske, om han også nåede at spille for U14. Chidozie er 07’er, men han spillede mest med 05’ere og 06’ere.

– Vi glæder os meget over, at han klarer det så godt ovre i Arsenal. Så kan han altid komme på FCK’s førstehold, når Arsenal ikke giver ham chancen, siger Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.

FC København kan endda tjene en lille skilling på Chidozie Obi-Martin, hvis han en dag bliver solgt.

FCK er ifølge UEFA’s regler for solidaritetspenge berettiget til en halv procent af et fremtidigt salg, idet Chidozie Obi-Martin har spillet i FCK som 12- og 13-årig.







Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De vil gerne have Jens Jønsson

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er interesseret i Christian Eriksen

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby