Danske Chidozie Obi-Martin er ved at blive et større og større navn i fodboldverden.
Den 16-årige danske angriber har leveret helt vilde tal for Arsenals U18-hold. Danskeren har scoret 24 mål i de seneste syv kampe. 28 mål er det i alt blevet til i denne sæson.
Det danske stortalent skiftede til Arsenal som 13-årige, hvorinden han var en del af FC Københavns ungdomssystem.
Tipsbladet har snakket med Sune Smith-Nielsen, der er udviklingsdirektør i FC København, som sagtens kunne se Chidozie Obi-Martins talent.
– Ja, han spillede hos os til han var 13 år, hvor familien så flyttede til London. Jeg tror, det var moderen, der fik job i London, og så flyttede faderen og brødrene med.
– Han var et kæmpe talent. Han har, fra han var seks år, været et kæmpe talent. Han spillede i perioder to årgange oppe, og han har altid haft et kæmpe potentiale rent offensivt. Han har en vild teknik og fantastiske fysiske forudsætninger.
– Jeg tror, hans sidste kampe var på U13, men jeg kan ikke helt huske, om han også nåede at spille for U14. Chidozie er 07’er, men han spillede mest med 05’ere og 06’ere.
– Vi glæder os meget over, at han klarer det så godt ovre i Arsenal. Så kan han altid komme på FCK’s førstehold, når Arsenal ikke giver ham chancen, siger Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.
FC København kan endda tjene en lille skilling på Chidozie Obi-Martin, hvis han en dag bliver solgt.
FCK er ifølge UEFA’s regler for solidaritetspenge berettiget til en halv procent af et fremtidigt salg, idet Chidozie Obi-Martin har spillet i FCK som 12- og 13-årig.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT