Kæmpe Arsenal-talent har FCK-fortid: Døren er åben

FCK's udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen fortæller til Tipsbladet om stortalentet Chidozie Obi-Martin, der som helt ung spillede på FCK's ungdomshold.



Danske Chidozie Obi-Martin er ved at blive et større og større navn i fodboldverden.

Den 16-årige danske angriber har leveret helt vilde tal for Arsenals U18-hold. Danskeren har scoret 24 mål i de seneste syv kampe. 28 mål er det i alt blevet til i denne sæson.

Det danske stortalent skiftede til Arsenal som 13-årige, hvorinden han var en del af FC Københavns ungdomssystem.

Tipsbladet har snakket med Sune Smith-Nielsen, der er udviklingsdirektør i FC København, som sagtens kunne se Chidozie Obi-Martins talent.

– Ja, han spillede hos os til han var 13 år, hvor familien så flyttede til London. Jeg tror, det var moderen, der fik job i London, og så flyttede faderen og brødrene med.

– Han var et kæmpe talent. Han har, fra han var seks år, været et kæmpe talent. Han spillede i perioder to årgange oppe, og han har altid haft et kæmpe potentiale rent offensivt. Han har en vild teknik og fantastiske fysiske forudsætninger.

– Jeg tror, hans sidste kampe var på U13, men jeg kan ikke helt huske, om han også nåede at spille for U14. Chidozie er 07’er, men han spillede mest med 05’ere og 06’ere.

– Vi glæder os meget over, at han klarer det så godt ovre i Arsenal. Så kan han altid komme på FCK’s førstehold, når Arsenal ikke giver ham chancen, siger Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.

FC København kan endda tjene en lille skilling på Chidozie Obi-Martin, hvis han en dag bliver solgt.

FCK er ifølge UEFA’s regler for solidaritetspenge berettiget til en halv procent af et fremtidigt salg, idet Chidozie Obi-Martin har spillet i FCK som 12- og 13-årig.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Kæmpe røgslør af Brøndby

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Harry Maguire i chok

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Cooper og Svensson overrasker begge



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Snart sker det

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk toptræner lander stort job

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding