Kæmpe Arsenal-talent har FCK-fortid: Døren er åben

FCK's udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen fortæller til Tipsbladet om stortalentet Chidozie Obi-Martin, der som helt ung spillede på FCK's ungdomshold.



Danske Chidozie Obi-Martin er ved at blive et større og større navn i fodboldverden.

Den 16-årige danske angriber har leveret helt vilde tal for Arsenals U18-hold. Danskeren har scoret 24 mål i de seneste syv kampe. 28 mål er det i alt blevet til i denne sæson.

Det danske stortalent skiftede til Arsenal som 13-årige, hvorinden han var en del af FC Københavns ungdomssystem.

Tipsbladet har snakket med Sune Smith-Nielsen, der er udviklingsdirektør i FC København, som sagtens kunne se Chidozie Obi-Martins talent.

– Ja, han spillede hos os til han var 13 år, hvor familien så flyttede til London. Jeg tror, det var moderen, der fik job i London, og så flyttede faderen og brødrene med.

– Han var et kæmpe talent. Han har, fra han var seks år, været et kæmpe talent. Han spillede i perioder to årgange oppe, og han har altid haft et kæmpe potentiale rent offensivt. Han har en vild teknik og fantastiske fysiske forudsætninger.

– Jeg tror, hans sidste kampe var på U13, men jeg kan ikke helt huske, om han også nåede at spille for U14. Chidozie er 07’er, men han spillede mest med 05’ere og 06’ere.

– Vi glæder os meget over, at han klarer det så godt ovre i Arsenal. Så kan han altid komme på FCK’s førstehold, når Arsenal ikke giver ham chancen, siger Sune Smith-Nielsen til Tipsbladet.

FC København kan endda tjene en lille skilling på Chidozie Obi-Martin, hvis han en dag bliver solgt.

FCK er ifølge UEFA’s regler for solidaritetspenge berettiget til en halv procent af et fremtidigt salg, idet Chidozie Obi-Martin har spillet i FCK som 12- og 13-årig.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Frankrig – England

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Smadrer transferrekord

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

‘Horsens var et helvede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss åben for lejeaftaler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham