Dagen efter Jesper Sørensens fyring i december gav Frederik Birk et interview, hvor den daværende Brøndby-assistenttræner var meget direkte i sin udmelding om, at han meget gerne ville have cheftrænerjobbet i vestegnsklubben.
Den direkthed resulterede efterfølgende i en vis debat, hvor Viaplay-ekspert Stig Tøfting blandt andet omtalte Birk som ‘assistenten med kniven’.
I TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ er fodboldekspert David Nielsen blevet spurgt om sit syn på denne debat, og om hvorvidt Birks udmelding var for meget.
– Jeg vil sige det sådan her: Brøndby har valgt en træner nu, der kan stå op imod alt det, der nu engang måtte komme, ikke mindst deres største rivaler inde i Parken, som altid har haft den her lidt mere frembrusende stil. Brøndby har været den lidt mere afdæmpede og hårdtarbejdende klub, mens FC København har været dem med de store armbevægelser.
– Jeg elsker det modtræk, som Brøndby kommer med lige nu. Jeg har haft fornøjelsen af at have en samtale med Frederik Birk, og jeg kan fortælle jer, at det er noget af det skarpeste, jeg har haft en samtale med omkring fodbold og det at være fodboldtræner, i meget lang tid. Jeg applauderer, at Brøndby er gået den vej, og så applauderer jeg mest af alt, at han tør være sig selv i det her. Fordi hvis du som ung træner får chancen, så er det eneste, der vil ærgre dig, når du står der og en dag er blevet fyret, det er, at du ikke har været dig selv, lød det klare svar fra David Nielsen.
Ifølge TV 2-eksperten har Brøndby taget den helt rigtige beslutning ved at forfremme den 35-årige Frederik Birk til cheftræner.
– At han går ind og sparker døren ind til det her… vi har set, at han har sparket døren ind til spillertruppen, og det er ekstremt vigtigt. Jeg er helt sikker på, at det her er det rigtige valg for Brøndby.
– Jeg er mere end imponeret over ikke bare den måde, han er på, og måden han udtaler sig og kommunikerer på, men jeg er også ekstremt imponeret over den måde, han gerne vil spille fodbold, og den måde, han har spillet fodbold, i de kampe, han har stået i spidsen for dem. De har spillet to hjemmekampe og lavet otte mål (mod AGF og Viborg, red.), siger David Nielsen.
Brøndby spiller igen på søndag, hvor der venter en udekamp mod Vejle Boldklub.
LIVE
VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Norge – Senegal
TOPNYHED