Dagen efter Jesper Sørensens fyring i december gav Frederik Birk et interview, hvor den daværende Brøndby-assistenttræner var meget direkte i sin udmelding om, at han meget gerne ville have cheftrænerjobbet i vestegnsklubben.
Den direkthed resulterede efterfølgende i en vis debat, hvor Viaplay-ekspert Stig Tøfting blandt andet omtalte Birk som ‘assistenten med kniven’.
I TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ er fodboldekspert David Nielsen blevet spurgt om sit syn på denne debat, og om hvorvidt Birks udmelding var for meget.
– Jeg vil sige det sådan her: Brøndby har valgt en træner nu, der kan stå op imod alt det, der nu engang måtte komme, ikke mindst deres største rivaler inde i Parken, som altid har haft den her lidt mere frembrusende stil. Brøndby har været den lidt mere afdæmpede og hårdtarbejdende klub, mens FC København har været dem med de store armbevægelser.
– Jeg elsker det modtræk, som Brøndby kommer med lige nu. Jeg har haft fornøjelsen af at have en samtale med Frederik Birk, og jeg kan fortælle jer, at det er noget af det skarpeste, jeg har haft en samtale med omkring fodbold og det at være fodboldtræner, i meget lang tid. Jeg applauderer, at Brøndby er gået den vej, og så applauderer jeg mest af alt, at han tør være sig selv i det her. Fordi hvis du som ung træner får chancen, så er det eneste, der vil ærgre dig, når du står der og en dag er blevet fyret, det er, at du ikke har været dig selv, lød det klare svar fra David Nielsen.
Ifølge TV 2-eksperten har Brøndby taget den helt rigtige beslutning ved at forfremme den 35-årige Frederik Birk til cheftræner.
– At han går ind og sparker døren ind til det her… vi har set, at han har sparket døren ind til spillertruppen, og det er ekstremt vigtigt. Jeg er helt sikker på, at det her er det rigtige valg for Brøndby.
– Jeg er mere end imponeret over ikke bare den måde, han er på, og måden han udtaler sig og kommunikerer på, men jeg er også ekstremt imponeret over den måde, han gerne vil spille fodbold, og den måde, han har spillet fodbold, i de kampe, han har stået i spidsen for dem. De har spillet to hjemmekampe og lavet otte mål (mod AGF og Viborg, red.), siger David Nielsen.
Brøndby spiller igen på søndag, hvor der venter en udekamp mod Vejle Boldklub.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED