Dagen efter Jesper Sørensens fyring i december gav Frederik Birk et interview, hvor den daværende Brøndby-assistenttræner var meget direkte i sin udmelding om, at han meget gerne ville have cheftrænerjobbet i vestegnsklubben.
Den direkthed resulterede efterfølgende i en vis debat, hvor Viaplay-ekspert Stig Tøfting blandt andet omtalte Birk som ‘assistenten med kniven’.
I TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ er fodboldekspert David Nielsen blevet spurgt om sit syn på denne debat, og om hvorvidt Birks udmelding var for meget.
– Jeg vil sige det sådan her: Brøndby har valgt en træner nu, der kan stå op imod alt det, der nu engang måtte komme, ikke mindst deres største rivaler inde i Parken, som altid har haft den her lidt mere frembrusende stil. Brøndby har været den lidt mere afdæmpede og hårdtarbejdende klub, mens FC København har været dem med de store armbevægelser.
– Jeg elsker det modtræk, som Brøndby kommer med lige nu. Jeg har haft fornøjelsen af at have en samtale med Frederik Birk, og jeg kan fortælle jer, at det er noget af det skarpeste, jeg har haft en samtale med omkring fodbold og det at være fodboldtræner, i meget lang tid. Jeg applauderer, at Brøndby er gået den vej, og så applauderer jeg mest af alt, at han tør være sig selv i det her. Fordi hvis du som ung træner får chancen, så er det eneste, der vil ærgre dig, når du står der og en dag er blevet fyret, det er, at du ikke har været dig selv, lød det klare svar fra David Nielsen.
Ifølge TV 2-eksperten har Brøndby taget den helt rigtige beslutning ved at forfremme den 35-årige Frederik Birk til cheftræner.
– At han går ind og sparker døren ind til det her… vi har set, at han har sparket døren ind til spillertruppen, og det er ekstremt vigtigt. Jeg er helt sikker på, at det her er det rigtige valg for Brøndby.
– Jeg er mere end imponeret over ikke bare den måde, han er på, og måden han udtaler sig og kommunikerer på, men jeg er også ekstremt imponeret over den måde, han gerne vil spille fodbold, og den måde, han har spillet fodbold, i de kampe, han har stået i spidsen for dem. De har spillet to hjemmekampe og lavet otte mål (mod AGF og Viborg, red.), siger David Nielsen.
Brøndby spiller igen på søndag, hvor der venter en udekamp mod Vejle Boldklub.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TIPSBLADETS DOM