Kæmpe Brøndby-hyldest: Jeg elsker det

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' hylder David Nielsen Brøndby IF's nye cheftræner Frederik Birk.



Dagen efter Jesper Sørensens fyring i december gav Frederik Birk et interview, hvor den daværende Brøndby-assistenttræner var meget direkte i sin udmelding om, at han meget gerne ville have cheftrænerjobbet i vestegnsklubben.

Den direkthed resulterede efterfølgende i en vis debat, hvor Viaplay-ekspert Stig Tøfting blandt andet omtalte Birk som ‘assistenten med kniven’.

I TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ er fodboldekspert David Nielsen blevet spurgt om sit syn på denne debat, og om hvorvidt Birks udmelding var for meget.

– Jeg vil sige det sådan her: Brøndby har valgt en træner nu, der kan stå op imod alt det, der nu engang måtte komme, ikke mindst deres største rivaler inde i Parken, som altid har haft den her lidt mere frembrusende stil. Brøndby har været den lidt mere afdæmpede og hårdtarbejdende klub, mens FC København har været dem med de store armbevægelser.

– Jeg elsker det modtræk, som Brøndby kommer med lige nu. Jeg har haft fornøjelsen af at have en samtale med Frederik Birk, og jeg kan fortælle jer, at det er noget af det skarpeste, jeg har haft en samtale med omkring fodbold og det at være fodboldtræner, i meget lang tid. Jeg applauderer, at Brøndby er gået den vej, og så applauderer jeg mest af alt, at han tør være sig selv i det her. Fordi hvis du som ung træner får chancen, så er det eneste, der vil ærgre dig, når du står der og en dag er blevet fyret, det er, at du ikke har været dig selv, lød det klare svar fra David Nielsen.

Ifølge TV 2-eksperten har Brøndby taget den helt rigtige beslutning ved at forfremme den 35-årige Frederik Birk til cheftræner.

– At han går ind og sparker døren ind til det her… vi har set, at han har sparket døren ind til spillertruppen, og det er ekstremt vigtigt. Jeg er helt sikker på, at det her er det rigtige valg for Brøndby.

– Jeg er mere end imponeret over ikke bare den måde, han er på, og måden han udtaler sig og kommunikerer på, men jeg er også ekstremt imponeret over den måde, han gerne vil spille fodbold, og den måde, han har spillet fodbold, i de kampe, han har stået i spidsen for dem. De har spillet to hjemmekampe og lavet otte mål (mod AGF og Viborg, red.), siger David Nielsen.

Brøndby spiller igen på søndag, hvor der venter en udekamp mod Vejle Boldklub.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

FC Midtjylland – Brøndby IF

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Froholdt med vild hæder i Portugal

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salah sender særlig besked

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC København – Randers FC

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester City vinder FA Cup

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Ny offensiv transfer i FCN?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!