Dagen efter Jesper Sørensens fyring i december gav Frederik Birk et interview, hvor den daværende Brøndby-assistenttræner var meget direkte i sin udmelding om, at han meget gerne ville have cheftrænerjobbet i vestegnsklubben.
Den direkthed resulterede efterfølgende i en vis debat, hvor Viaplay-ekspert Stig Tøfting blandt andet omtalte Birk som ‘assistenten med kniven’.
I TV 2-programmet ‘Tirsdagstrænerne’ er fodboldekspert David Nielsen blevet spurgt om sit syn på denne debat, og om hvorvidt Birks udmelding var for meget.
– Jeg vil sige det sådan her: Brøndby har valgt en træner nu, der kan stå op imod alt det, der nu engang måtte komme, ikke mindst deres største rivaler inde i Parken, som altid har haft den her lidt mere frembrusende stil. Brøndby har været den lidt mere afdæmpede og hårdtarbejdende klub, mens FC København har været dem med de store armbevægelser.
– Jeg elsker det modtræk, som Brøndby kommer med lige nu. Jeg har haft fornøjelsen af at have en samtale med Frederik Birk, og jeg kan fortælle jer, at det er noget af det skarpeste, jeg har haft en samtale med omkring fodbold og det at være fodboldtræner, i meget lang tid. Jeg applauderer, at Brøndby er gået den vej, og så applauderer jeg mest af alt, at han tør være sig selv i det her. Fordi hvis du som ung træner får chancen, så er det eneste, der vil ærgre dig, når du står der og en dag er blevet fyret, det er, at du ikke har været dig selv, lød det klare svar fra David Nielsen.
Ifølge TV 2-eksperten har Brøndby taget den helt rigtige beslutning ved at forfremme den 35-årige Frederik Birk til cheftræner.
– At han går ind og sparker døren ind til det her… vi har set, at han har sparket døren ind til spillertruppen, og det er ekstremt vigtigt. Jeg er helt sikker på, at det her er det rigtige valg for Brøndby.
– Jeg er mere end imponeret over ikke bare den måde, han er på, og måden han udtaler sig og kommunikerer på, men jeg er også ekstremt imponeret over den måde, han gerne vil spille fodbold, og den måde, han har spillet fodbold, i de kampe, han har stået i spidsen for dem. De har spillet to hjemmekampe og lavet otte mål (mod AGF og Viborg, red.), siger David Nielsen.
Brøndby spiller igen på søndag, hvor der venter en udekamp mod Vejle Boldklub.
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…