Brøndbys talentafdeling har gennem årene produceret flere spillere, som gør sig på den store scene rundt omkring i Europa.
Men der er også nogle, som ikke helt når toppen, selvom de ellers så ud til at være selvskrevet en flot karriere i en ung alder.
En af dem er Mustafa Hassan, der som teenager buldrede frem på akademiet i Brøndby IF – han nåede faktisk også at spille to kampe for klubbens førstehold, men karrieren nåede aldrig de højder, som der ellers var udsigter til.
Det er mere end 15 år siden, at Mustafa Hassan var i Brøndby IF, inden karrieren gik forbi forskellige divisionsklubber. Siden 2015 har han spillet fodbold i Norge, og for tre år siden tog han så beslutningen om at starte civilt arbejde.
Angriberen åbnede sin egen bilvask i Lillestrøm.
– Jeg er meget glad for det, jeg har nu, men det kunne have været nemmere med fodbolden. Jeg fortryder, at jeg ikke gav fodbolden mere tid, men nu har jeg lært at skubbe det til side, fortæller Mustafa Hassan til Nettavisen.
Angriberen spiller ifølge Transfermarkt fortsat fodbold i norske Blaker IL, men det er mere på hygge-niveau. For mere end 15 år siden lignede karrieren imidlertid en, der skulle ende med alt andet end amatørfodbold.
– Jeg var bedre end ham (Christian Eriksen, red.). Jeg var et større talent end ham og havde mere kvalitet end ham, siger Mustafa Hassan, der til ungdomslandsholdssamlinger spillede med Christian Eriksen.
Det blev dog aldrig til officielle ungdomslandskampe for Danmark, da DBU og FIFA ikke kunne få løst situationen omkring hans pas – læs mere om det her.
Faktisk var talentet så stort, at AC Milan på daværende tidspunkt tilbød ham en kontrakt med en årsløn på to millioner kroner. Et møde hos familien Hassan med AC Milan, Brøndby IF og en agent omkring bordet fandt også sted, men endte aldrig i en aftale.
– Hvis du tager afsted, er du ikke længere min søn. Du får ikke lov til at tage afsted. Du skal blive hos os, fortæller Mustafa Hassan, at hans mor sagde, og sådan gik skiftet i vasken.
Mustafa Hassan, 35 år, blev aldrig den samme spiller igen og siger, at motivationen dalede drastisk efter det missede skifte til AC Milan. Som 20-årige forlod han Brøndby IF til fordel for HB Køge og nåede aldrig samme højder som ungdomsårene på Vestegnen.
Foto: HB Køge.

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Flot gestus af Tadej Pogacar

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

I vildrede over kæmpe United-transfer

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Legende færdig i Wrexham?

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Som Bambi på glatis!

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

– Det er en fantastisk kombination

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Raser over Ruben Amorim

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

FC Fredericia – Vejle Boldklub

– En tabersag for Brøndby

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Brutal kritik af Brøndby-boss

I chok: Hjernedødt – hvad laver han?

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

Frygtelig debut for Postecoglou

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Av, av – frustrationerne lyste ud af Rasmus Falk!

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Vingegaard reagerer: ‘En skam’

‘Det er særlig trist for Jonas Vingegaard’

SIF udnytter rødt kort og leverer comeback mod OB

Derfor starter Roony i stedet for superstjerne

Haaland og Man City smadrer Man Utd

Dansk drøm slukket

Rasende Flick: ‘Jeg er meget trist over det’

Vuelta-kaos – Jonas Vingegaard skriver historie
