Kæmpe Brøndby-talent: Laver noget helt andet i dag

Angriberen Mustafa Hassan var et gigantisk talent i Brøndby og var tilmed tæt på at skifte til AC Milan, indtil hans mor forbød det. Siden falmede talentet, og i dag laver han noget helt andet.



Brøndbys talentafdeling har gennem årene produceret flere spillere, som gør sig på den store scene rundt omkring i Europa.

Men der er også nogle, som ikke helt når toppen, selvom de ellers så ud til at være selvskrevet en flot karriere i en ung alder.

En af dem er Mustafa Hassan, der som teenager buldrede frem på akademiet i Brøndby IF – han nåede faktisk også at spille to kampe for klubbens førstehold, men karrieren nåede aldrig de højder, som der ellers var udsigter til.

Det er mere end 15 år siden, at Mustafa Hassan var i Brøndby IF, inden karrieren gik forbi forskellige divisionsklubber. Siden 2015 har han spillet fodbold i Norge, og for tre år siden tog han så beslutningen om at starte civilt arbejde.

Angriberen åbnede sin egen bilvask i Lillestrøm.

– Jeg er meget glad for det, jeg har nu, men det kunne have været nemmere med fodbolden. Jeg fortryder, at jeg ikke gav fodbolden mere tid, men nu har jeg lært at skubbe det til side, fortæller Mustafa Hassan til Nettavisen.

Angriberen spiller ifølge Transfermarkt fortsat fodbold i norske Blaker IL, men det er mere på hygge-niveau. For mere end 15 år siden lignede karrieren imidlertid en, der skulle ende med alt andet end amatørfodbold.

– Jeg var bedre end ham (Christian Eriksen, red.). Jeg var et større talent end ham og havde mere kvalitet end ham, siger Mustafa Hassan, der til ungdomslandsholdssamlinger spillede med Christian Eriksen.

Det blev dog aldrig til officielle ungdomslandskampe for Danmark, da DBU og FIFA ikke kunne få løst situationen omkring hans pas – læs mere om det her.

Faktisk var talentet så stort, at AC Milan på daværende tidspunkt tilbød ham en kontrakt med en årsløn på to millioner kroner. Et møde hos familien Hassan med AC Milan, Brøndby IF og en agent omkring bordet fandt også sted, men endte aldrig i en aftale.

– Hvis du tager afsted, er du ikke længere min søn. Du får ikke lov til at tage afsted. Du skal blive hos os, fortæller Mustafa Hassan, at hans mor sagde, og sådan gik skiftet i vasken.

Mustafa Hassan, 35 år, blev aldrig den samme spiller igen og siger, at motivationen dalede drastisk efter det missede skifte til AC Milan. Som 20-årige forlod han Brøndby IF til fordel for HB Køge og nåede aldrig samme højder som ungdomsårene på Vestegnen.

Foto: HB Køge.





Afviste Premier League-klubber




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Afviste Premier League-klubber

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Usikker på Chido Obi-transfer

Tæt på kæmpetransfer

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Tyskland – Paraguay

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp