Kæmpe Brøndby-talent: Laver noget helt andet i dag

Angriberen Mustafa Hassan var et gigantisk talent i Brøndby og var tilmed tæt på at skifte til AC Milan, indtil hans mor forbød det. Siden falmede talentet, og i dag laver han noget helt andet.



Brøndbys talentafdeling har gennem årene produceret flere spillere, som gør sig på den store scene rundt omkring i Europa.

Men der er også nogle, som ikke helt når toppen, selvom de ellers så ud til at være selvskrevet en flot karriere i en ung alder.

En af dem er Mustafa Hassan, der som teenager buldrede frem på akademiet i Brøndby IF – han nåede faktisk også at spille to kampe for klubbens førstehold, men karrieren nåede aldrig de højder, som der ellers var udsigter til.

Det er mere end 15 år siden, at Mustafa Hassan var i Brøndby IF, inden karrieren gik forbi forskellige divisionsklubber. Siden 2015 har han spillet fodbold i Norge, og for tre år siden tog han så beslutningen om at starte civilt arbejde.

Angriberen åbnede sin egen bilvask i Lillestrøm.

– Jeg er meget glad for det, jeg har nu, men det kunne have været nemmere med fodbolden. Jeg fortryder, at jeg ikke gav fodbolden mere tid, men nu har jeg lært at skubbe det til side, fortæller Mustafa Hassan til Nettavisen.

Angriberen spiller ifølge Transfermarkt fortsat fodbold i norske Blaker IL, men det er mere på hygge-niveau. For mere end 15 år siden lignede karrieren imidlertid en, der skulle ende med alt andet end amatørfodbold.

– Jeg var bedre end ham (Christian Eriksen, red.). Jeg var et større talent end ham og havde mere kvalitet end ham, siger Mustafa Hassan, der til ungdomslandsholdssamlinger spillede med Christian Eriksen.

Det blev dog aldrig til officielle ungdomslandskampe for Danmark, da DBU og FIFA ikke kunne få løst situationen omkring hans pas – læs mere om det her.

Faktisk var talentet så stort, at AC Milan på daværende tidspunkt tilbød ham en kontrakt med en årsløn på to millioner kroner. Et møde hos familien Hassan med AC Milan, Brøndby IF og en agent omkring bordet fandt også sted, men endte aldrig i en aftale.

– Hvis du tager afsted, er du ikke længere min søn. Du får ikke lov til at tage afsted. Du skal blive hos os, fortæller Mustafa Hassan, at hans mor sagde, og sådan gik skiftet i vasken.

Mustafa Hassan, 35 år, blev aldrig den samme spiller igen og siger, at motivationen dalede drastisk efter det missede skifte til AC Milan. Som 20-årige forlod han Brøndby IF til fordel for HB Køge og nåede aldrig samme højder som ungdomsårene på Vestegnen.

Foto: HB Køge.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK-profil med hattrick i målfest

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen