Brøndbys talentafdeling har gennem årene produceret flere spillere, som gør sig på den store scene rundt omkring i Europa.
Men der er også nogle, som ikke helt når toppen, selvom de ellers så ud til at være selvskrevet en flot karriere i en ung alder.
En af dem er Mustafa Hassan, der som teenager buldrede frem på akademiet i Brøndby IF – han nåede faktisk også at spille to kampe for klubbens førstehold, men karrieren nåede aldrig de højder, som der ellers var udsigter til.
Det er mere end 15 år siden, at Mustafa Hassan var i Brøndby IF, inden karrieren gik forbi forskellige divisionsklubber. Siden 2015 har han spillet fodbold i Norge, og for tre år siden tog han så beslutningen om at starte civilt arbejde.
Angriberen åbnede sin egen bilvask i Lillestrøm.
– Jeg er meget glad for det, jeg har nu, men det kunne have været nemmere med fodbolden. Jeg fortryder, at jeg ikke gav fodbolden mere tid, men nu har jeg lært at skubbe det til side, fortæller Mustafa Hassan til Nettavisen.
Angriberen spiller ifølge Transfermarkt fortsat fodbold i norske Blaker IL, men det er mere på hygge-niveau. For mere end 15 år siden lignede karrieren imidlertid en, der skulle ende med alt andet end amatørfodbold.
– Jeg var bedre end ham (Christian Eriksen, red.). Jeg var et større talent end ham og havde mere kvalitet end ham, siger Mustafa Hassan, der til ungdomslandsholdssamlinger spillede med Christian Eriksen.
Det blev dog aldrig til officielle ungdomslandskampe for Danmark, da DBU og FIFA ikke kunne få løst situationen omkring hans pas – læs mere om det her.
Faktisk var talentet så stort, at AC Milan på daværende tidspunkt tilbød ham en kontrakt med en årsløn på to millioner kroner. Et møde hos familien Hassan med AC Milan, Brøndby IF og en agent omkring bordet fandt også sted, men endte aldrig i en aftale.
– Hvis du tager afsted, er du ikke længere min søn. Du får ikke lov til at tage afsted. Du skal blive hos os, fortæller Mustafa Hassan, at hans mor sagde, og sådan gik skiftet i vasken.
Mustafa Hassan, 35 år, blev aldrig den samme spiller igen og siger, at motivationen dalede drastisk efter det missede skifte til AC Milan. Som 20-årige forlod han Brøndby IF til fordel for HB Køge og nåede aldrig samme højder som ungdomsårene på Vestegnen.
Foto: HB Køge.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr