Brøndbys talentafdeling har gennem årene produceret flere spillere, som gør sig på den store scene rundt omkring i Europa.
Men der er også nogle, som ikke helt når toppen, selvom de ellers så ud til at være selvskrevet en flot karriere i en ung alder.
En af dem er Mustafa Hassan, der som teenager buldrede frem på akademiet i Brøndby IF – han nåede faktisk også at spille to kampe for klubbens førstehold, men karrieren nåede aldrig de højder, som der ellers var udsigter til.
Det er mere end 15 år siden, at Mustafa Hassan var i Brøndby IF, inden karrieren gik forbi forskellige divisionsklubber. Siden 2015 har han spillet fodbold i Norge, og for tre år siden tog han så beslutningen om at starte civilt arbejde.
Angriberen åbnede sin egen bilvask i Lillestrøm.
– Jeg er meget glad for det, jeg har nu, men det kunne have været nemmere med fodbolden. Jeg fortryder, at jeg ikke gav fodbolden mere tid, men nu har jeg lært at skubbe det til side, fortæller Mustafa Hassan til Nettavisen.
Angriberen spiller ifølge Transfermarkt fortsat fodbold i norske Blaker IL, men det er mere på hygge-niveau. For mere end 15 år siden lignede karrieren imidlertid en, der skulle ende med alt andet end amatørfodbold.
– Jeg var bedre end ham (Christian Eriksen, red.). Jeg var et større talent end ham og havde mere kvalitet end ham, siger Mustafa Hassan, der til ungdomslandsholdssamlinger spillede med Christian Eriksen.
Det blev dog aldrig til officielle ungdomslandskampe for Danmark, da DBU og FIFA ikke kunne få løst situationen omkring hans pas – læs mere om det her.
Faktisk var talentet så stort, at AC Milan på daværende tidspunkt tilbød ham en kontrakt med en årsløn på to millioner kroner. Et møde hos familien Hassan med AC Milan, Brøndby IF og en agent omkring bordet fandt også sted, men endte aldrig i en aftale.
– Hvis du tager afsted, er du ikke længere min søn. Du får ikke lov til at tage afsted. Du skal blive hos os, fortæller Mustafa Hassan, at hans mor sagde, og sådan gik skiftet i vasken.
Mustafa Hassan, 35 år, blev aldrig den samme spiller igen og siger, at motivationen dalede drastisk efter det missede skifte til AC Milan. Som 20-årige forlod han Brøndby IF til fordel for HB Køge og nåede aldrig samme højder som ungdomsårene på Vestegnen.
Foto: HB Køge.
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Færdig: Nu er han rejst til København
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Jess Thorup indlagt
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
EKSKLUSIVT