Kæmpe EM92-legende hyret af Brøndby

Tidligere har han stået i spidsen for klubber som OB, Randers og Esbjerg som cheftræner i Superligaen. Nu bliver det noget ret anderledes for Lars Olsen.



Landsholdsanføreren fra EM i 92, Lars Olsen, har siden sit karrierestop gået trænervejen, hvor han foruden et landstrænerjob på Færøerne også har været Superliga-cheftræner i OB, Randers og Esbjerg.

Det er dog aldrig blevet til sådan et job i Brøndby, hvor han spillede i det meste af sin aktive karriere. Dog havde han en periode med andre trænerstillinger på den københavnske vestegn, og sådan en har han nu fået igen i klubben, oplyser Brøndby IF.

Rollen bliver med titlen head of coaching, hvor han skal have ansvaret for både drenge og piger fra U13 og opefter indenfor ungdomsfodbolden. Det er selvsagt noget, som Lars Olsen ser frem til.

– Jeg kom til Brøndby IF, som spiller i 1985 og stoppede min aktive karriere i 1998. Derefter var jeg ansat i klubben som træner (ITU, DS, assistent i superligaen, U19) indtil 2003, siger han og fortsætter:

– Jeg har arbejdet som cheftræner på højeste niveau i ca. 17 år, så jeg finder det meget interessant og udfordrende, at skulle arbejde med noget nyt og anderledes indenfor fodbolden, med vægt på at få system/struktur på træning i hverdagen, lyder det fra Lars Olsen.

For ham er der også noget særligt ved at være tilbage hos de blågule igen.

– Jeg har altid med glæde tænkt tilbage på det sammenhold, der altid var mellem alle hold, små som store i og omkring klubhuset og glæder mig til igen at blive en del af det. fortæller den tidligere forsvarsstyrmand.

Lars Olsen blev tidligere på 2021 ansat i en anden klub nær hovedstaden. Læs mere om det her.





Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører: Storklub missede Højlund

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han afløser Mourinho

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Supercomputer: De vinder VM

Klar melding fra Thomas Gravesen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sat til salg – så dyr er han

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM