Kæmpe EM92-legende hyret af Brøndby

Tidligere har han stået i spidsen for klubber som OB, Randers og Esbjerg som cheftræner i Superligaen. Nu bliver det noget ret anderledes for Lars Olsen.



Landsholdsanføreren fra EM i 92, Lars Olsen, har siden sit karrierestop gået trænervejen, hvor han foruden et landstrænerjob på Færøerne også har været Superliga-cheftræner i OB, Randers og Esbjerg.

Det er dog aldrig blevet til sådan et job i Brøndby, hvor han spillede i det meste af sin aktive karriere. Dog havde han en periode med andre trænerstillinger på den københavnske vestegn, og sådan en har han nu fået igen i klubben, oplyser Brøndby IF.

Rollen bliver med titlen head of coaching, hvor han skal have ansvaret for både drenge og piger fra U13 og opefter indenfor ungdomsfodbolden. Det er selvsagt noget, som Lars Olsen ser frem til.

– Jeg kom til Brøndby IF, som spiller i 1985 og stoppede min aktive karriere i 1998. Derefter var jeg ansat i klubben som træner (ITU, DS, assistent i superligaen, U19) indtil 2003, siger han og fortsætter:

– Jeg har arbejdet som cheftræner på højeste niveau i ca. 17 år, så jeg finder det meget interessant og udfordrende, at skulle arbejde med noget nyt og anderledes indenfor fodbolden, med vægt på at få system/struktur på træning i hverdagen, lyder det fra Lars Olsen.

For ham er der også noget særligt ved at være tilbage hos de blågule igen.

– Jeg har altid med glæde tænkt tilbage på det sammenhold, der altid var mellem alle hold, små som store i og omkring klubhuset og glæder mig til igen at blive en del af det. fortæller den tidligere forsvarsstyrmand.

Lars Olsen blev tidligere på 2021 ansat i en anden klub nær hovedstaden. Læs mere om det her.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kræver flere hold i Superligaen

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

OB – Silkeborg IF

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF – Sønderjyske

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst