Kæmpe EM92-legende hyret af Brøndby

Tidligere har han stået i spidsen for klubber som OB, Randers og Esbjerg som cheftræner i Superligaen. Nu bliver det noget ret anderledes for Lars Olsen.



Landsholdsanføreren fra EM i 92, Lars Olsen, har siden sit karrierestop gået trænervejen, hvor han foruden et landstrænerjob på Færøerne også har været Superliga-cheftræner i OB, Randers og Esbjerg.

Det er dog aldrig blevet til sådan et job i Brøndby, hvor han spillede i det meste af sin aktive karriere. Dog havde han en periode med andre trænerstillinger på den københavnske vestegn, og sådan en har han nu fået igen i klubben, oplyser Brøndby IF.

Rollen bliver med titlen head of coaching, hvor han skal have ansvaret for både drenge og piger fra U13 og opefter indenfor ungdomsfodbolden. Det er selvsagt noget, som Lars Olsen ser frem til.

– Jeg kom til Brøndby IF, som spiller i 1985 og stoppede min aktive karriere i 1998. Derefter var jeg ansat i klubben som træner (ITU, DS, assistent i superligaen, U19) indtil 2003, siger han og fortsætter:

– Jeg har arbejdet som cheftræner på højeste niveau i ca. 17 år, så jeg finder det meget interessant og udfordrende, at skulle arbejde med noget nyt og anderledes indenfor fodbolden, med vægt på at få system/struktur på træning i hverdagen, lyder det fra Lars Olsen.

For ham er der også noget særligt ved at være tilbage hos de blågule igen.

– Jeg har altid med glæde tænkt tilbage på det sammenhold, der altid var mellem alle hold, små som store i og omkring klubhuset og glæder mig til igen at blive en del af det. fortæller den tidligere forsvarsstyrmand.

Lars Olsen blev tidligere på 2021 ansat i en anden klub nær hovedstaden. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

De er enige med Mathias Jensen

FC Barcelona køber VM-angriber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ecuador – Tyskland

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Paraguay – Australien

Åbner op for sommertransfer

Sydafrika – Sydkorea

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Tunesien – Holland

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM i tal: Så vildt har det været

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Tyrkiet – USA