Kæmpe EM92-legende hyret af Brøndby

Tidligere har han stået i spidsen for klubber som OB, Randers og Esbjerg som cheftræner i Superligaen. Nu bliver det noget ret anderledes for Lars Olsen.



Landsholdsanføreren fra EM i 92, Lars Olsen, har siden sit karrierestop gået trænervejen, hvor han foruden et landstrænerjob på Færøerne også har været Superliga-cheftræner i OB, Randers og Esbjerg.

Det er dog aldrig blevet til sådan et job i Brøndby, hvor han spillede i det meste af sin aktive karriere. Dog havde han en periode med andre trænerstillinger på den københavnske vestegn, og sådan en har han nu fået igen i klubben, oplyser Brøndby IF.

Rollen bliver med titlen head of coaching, hvor han skal have ansvaret for både drenge og piger fra U13 og opefter indenfor ungdomsfodbolden. Det er selvsagt noget, som Lars Olsen ser frem til.

– Jeg kom til Brøndby IF, som spiller i 1985 og stoppede min aktive karriere i 1998. Derefter var jeg ansat i klubben som træner (ITU, DS, assistent i superligaen, U19) indtil 2003, siger han og fortsætter:

– Jeg har arbejdet som cheftræner på højeste niveau i ca. 17 år, så jeg finder det meget interessant og udfordrende, at skulle arbejde med noget nyt og anderledes indenfor fodbolden, med vægt på at få system/struktur på træning i hverdagen, lyder det fra Lars Olsen.

For ham er der også noget særligt ved at være tilbage hos de blågule igen.

– Jeg har altid med glæde tænkt tilbage på det sammenhold, der altid var mellem alle hold, små som store i og omkring klubhuset og glæder mig til igen at blive en del af det. fortæller den tidligere forsvarsstyrmand.

Lars Olsen blev tidligere på 2021 ansat i en anden klub nær hovedstaden. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Afslører Manchester United-dialog

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Brøndby-boss teaser for transfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tottenham-flop i stor transfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Her er FC Københavns vej i Europa

Her er FCK’s næste modstander i Europa