Kæmpe overraskelse: Viborg sælger hollandsk profil

Viborg FF har solgt Justin Lonwijk.



Viborg FF har solgt den store profil Justin Lonwijk til Dynamo Kiev.

Den dygtige hollænder er blevet solgt på sidstedagen i det ukrainske transfervindue, og derfor sker overførslen altså allerede nu.

Justin Lonwijk, 22 år, har været en profil for Viborg FF, siden han i januar kom til klubben på en lejeaftale fra FC Utrecht. Den lejeaftale blev siden vekslet til en permanent transfer.

I Dynamo Kiev kommer midtbanespilleren op på en noget højere hylde, og han skal spille europæisk med sin klub, ligesom han formentlig har fået en stor lønforhøjelse.

Der er ikke noget fremme om prisen, men Viborg FF formentlig scoret en stor sum penge for midtbanemanden. Det er klubbens største salg nogensinde, oplyses det.

– Da vi hentede Justin hos FC Utrecht, var det en uprøvet spiller uden ret mange kampe på seniorniveau, men vi så et stort potentiale, og planen var, at han skulle udfolde det her og udvikle sig til at blive en profil hos os. Det synes vi, at vi lykkedes med, og Justin har ikke kun været en profil for Viborg, men i hele 3F Superligaen. Vi er selvfølgelig ærgerlige over at miste en rigtig dygtig spiller, men samtidig er vi stolte over at udvikle spillere, som storklubber får øjnene op for, siger sportschef Jesper Fredberg og fortsætter:

-Det var ikke planlagt, at vi skulle sælge efter vores transfervindue er lukket, men vi har hele tiden haft en god dialog med Justin om, at han skulle sælges, når der kom en god mulighed for både ham og VFF. I det her tilfælde har Justin set det som en god mulighed, som han har haft et stort ønske om at forfølge.

– Samtidig synes vi selv, at vi økonomisk er endt med at have fået et ekstraordinært tilbud, og derfor har vi valgt at sælge Justin med øjeblikkelig virkning. Vi har været bevidste om, at salget ville komme på et tidspunkt, og derfor har vi også været på forkant med vores trupsammensætning. Justin har sat et fantastisk aftryk i VFF, og vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden.

Fra Lonwijk selv lyder det:

– Min tid i Viborg har været helt fantastisk, og jeg kunne ikke have tænkt mig et bedre sted at udvikle mig som ung spiller. Jeg har lært enormt meget her, og vi har opnået meget sammen, så det har været en virkelig god tid både som menneske og fodboldspiller. Der er gode mennesker omkring holdet, gode trænere og holdkammerater, et godt miljø og ikke mindst gode fans. Jeg vil savne det hele, men jeg glæder mig samtidig til de nye udfordringer, der venter for mig.

– Jeg glemmer aldrig de oplevelser, jeg har fået her, og jeg vil selvfølgelig stadig følge med fremover. Jeg ønsker mine holdkammerater og alle andre i klubben held og lykke i fremtiden. Jeg er sikker på, at de vil opnå flere historiske øjeblikke med Viborg.

Det blev til 60 kampe for Viborg FF og otte mål.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Medie: De lurer på FCM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

FC København i forhandlinger med svensk klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Canada – Marokko

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Argentina – Kap Verde

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Forstår intet af Bisseck-beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening