Viborg FF har solgt den store profil Justin Lonwijk til Dynamo Kiev.
Den dygtige hollænder er blevet solgt på sidstedagen i det ukrainske transfervindue, og derfor sker overførslen altså allerede nu.
Justin Lonwijk, 22 år, har været en profil for Viborg FF, siden han i januar kom til klubben på en lejeaftale fra FC Utrecht. Den lejeaftale blev siden vekslet til en permanent transfer.
I Dynamo Kiev kommer midtbanespilleren op på en noget højere hylde, og han skal spille europæisk med sin klub, ligesom han formentlig har fået en stor lønforhøjelse.
Der er ikke noget fremme om prisen, men Viborg FF formentlig scoret en stor sum penge for midtbanemanden. Det er klubbens største salg nogensinde, oplyses det.
– Da vi hentede Justin hos FC Utrecht, var det en uprøvet spiller uden ret mange kampe på seniorniveau, men vi så et stort potentiale, og planen var, at han skulle udfolde det her og udvikle sig til at blive en profil hos os. Det synes vi, at vi lykkedes med, og Justin har ikke kun været en profil for Viborg, men i hele 3F Superligaen. Vi er selvfølgelig ærgerlige over at miste en rigtig dygtig spiller, men samtidig er vi stolte over at udvikle spillere, som storklubber får øjnene op for, siger sportschef Jesper Fredberg og fortsætter:
-Det var ikke planlagt, at vi skulle sælge efter vores transfervindue er lukket, men vi har hele tiden haft en god dialog med Justin om, at han skulle sælges, når der kom en god mulighed for både ham og VFF. I det her tilfælde har Justin set det som en god mulighed, som han har haft et stort ønske om at forfølge.
– Samtidig synes vi selv, at vi økonomisk er endt med at have fået et ekstraordinært tilbud, og derfor har vi valgt at sælge Justin med øjeblikkelig virkning. Vi har været bevidste om, at salget ville komme på et tidspunkt, og derfor har vi også været på forkant med vores trupsammensætning. Justin har sat et fantastisk aftryk i VFF, og vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden.
Fra Lonwijk selv lyder det:
– Min tid i Viborg har været helt fantastisk, og jeg kunne ikke have tænkt mig et bedre sted at udvikle mig som ung spiller. Jeg har lært enormt meget her, og vi har opnået meget sammen, så det har været en virkelig god tid både som menneske og fodboldspiller. Der er gode mennesker omkring holdet, gode trænere og holdkammerater, et godt miljø og ikke mindst gode fans. Jeg vil savne det hele, men jeg glæder mig samtidig til de nye udfordringer, der venter for mig.
– Jeg glemmer aldrig de oplevelser, jeg har fået her, og jeg vil selvfølgelig stadig følge med fremover. Jeg ønsker mine holdkammerater og alle andre i klubben held og lykke i fremtiden. Jeg er sikker på, at de vil opnå flere historiske øjeblikke med Viborg.
Det blev til 60 kampe for Viborg FF og otte mål.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
Schweiz sender Colombia ud af VM
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
Medier jubler over USA’s nedtur
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
TOPNYHED
