Viborg FF har solgt den store profil Justin Lonwijk til Dynamo Kiev.
Den dygtige hollænder er blevet solgt på sidstedagen i det ukrainske transfervindue, og derfor sker overførslen altså allerede nu.
Justin Lonwijk, 22 år, har været en profil for Viborg FF, siden han i januar kom til klubben på en lejeaftale fra FC Utrecht. Den lejeaftale blev siden vekslet til en permanent transfer.
I Dynamo Kiev kommer midtbanespilleren op på en noget højere hylde, og han skal spille europæisk med sin klub, ligesom han formentlig har fået en stor lønforhøjelse.
Der er ikke noget fremme om prisen, men Viborg FF formentlig scoret en stor sum penge for midtbanemanden. Det er klubbens største salg nogensinde, oplyses det.
– Da vi hentede Justin hos FC Utrecht, var det en uprøvet spiller uden ret mange kampe på seniorniveau, men vi så et stort potentiale, og planen var, at han skulle udfolde det her og udvikle sig til at blive en profil hos os. Det synes vi, at vi lykkedes med, og Justin har ikke kun været en profil for Viborg, men i hele 3F Superligaen. Vi er selvfølgelig ærgerlige over at miste en rigtig dygtig spiller, men samtidig er vi stolte over at udvikle spillere, som storklubber får øjnene op for, siger sportschef Jesper Fredberg og fortsætter:
-Det var ikke planlagt, at vi skulle sælge efter vores transfervindue er lukket, men vi har hele tiden haft en god dialog med Justin om, at han skulle sælges, når der kom en god mulighed for både ham og VFF. I det her tilfælde har Justin set det som en god mulighed, som han har haft et stort ønske om at forfølge.
– Samtidig synes vi selv, at vi økonomisk er endt med at have fået et ekstraordinært tilbud, og derfor har vi valgt at sælge Justin med øjeblikkelig virkning. Vi har været bevidste om, at salget ville komme på et tidspunkt, og derfor har vi også været på forkant med vores trupsammensætning. Justin har sat et fantastisk aftryk i VFF, og vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden.
Fra Lonwijk selv lyder det:
– Min tid i Viborg har været helt fantastisk, og jeg kunne ikke have tænkt mig et bedre sted at udvikle mig som ung spiller. Jeg har lært enormt meget her, og vi har opnået meget sammen, så det har været en virkelig god tid både som menneske og fodboldspiller. Der er gode mennesker omkring holdet, gode trænere og holdkammerater, et godt miljø og ikke mindst gode fans. Jeg vil savne det hele, men jeg glæder mig samtidig til de nye udfordringer, der venter for mig.
– Jeg glemmer aldrig de oplevelser, jeg har fået her, og jeg vil selvfølgelig stadig følge med fremover. Jeg ønsker mine holdkammerater og alle andre i klubben held og lykke i fremtiden. Jeg er sikker på, at de vil opnå flere historiske øjeblikke med Viborg.
Det blev til 60 kampe for Viborg FF og otte mål.
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
I chok over Nicolai Poulsen
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
