En pokalchok af de helt store skete onsdag aften i Nykøbing, hvor FC København gæstede Nykøbing FC.
Københavnerne kom til kampen efter weekendens nederlag i Superligaen til FC Midtjylland og skulle jagte noget oprejsning. Men det blev det på ingen måde. Tværtimod indkasserede de en ny nedtur og røg ud med et 0-3-nederlag til Nykøbing FC.
Enkelte normale startere som Pep Biel, Nicolai Boilesen og Lukas Lerager var ellers i startopstillingen, mens reserver som Peter Ankersen, Kamil Wilczek og Isak Johannesson også startede.
De kunne imidlertid ikke stoppe Nykøbing FC, der efter blot tyve minutter var foran med to mål.
Sebastian Koch scorede kampens første mål i det 14. minut. Pierre Bengtsson smed bolden væk med en skidt aflevering, og så kunne Mathias Gehrt lægge den til rette for Sebastian Koch, der sendte kuglen i mål.
Få minutter senere var han på pletten igen. I det 19. minut kom han først på et fladt indlæg og fordoblede føringen.
Det fik Jess Thorup til at reagere, og FC København skiftede efter 26 minutter to mand: Ind kom Victor Kristiansen og Jens Stage, mens Pierre Bengtsson og Rasmus Højlund røg ud.
I pausen var der flere udskiftninger, da Jonas Wind og William Bøving blev sendt ind i stedet for Kamil Wilczek og Andri Baldursson. Med de ændringer kom FC København også mere på bolden og blev mere farlige, men bolden kom aldrig i mål.
I stedet slog Nykøbing FC sejren fast med en stærk kontra i slutminutterne, hvor Sebastian Koch lagde bolden til rette for Mathias Kristensen, der sendte den i mål.
Det sluttede dermed med en sejr til Nykøbing FC, der er videre i turneringen, mens FC København er ude og udelukkende kan fokusere på Superligaen og Conference League.
Pokalmestrene videre
Andetsteds spillede de forsvarende pokalmestre fra Randers FC også i turneringen mod Fremad Amager, og her spillede de sig videre i noget af en pokalfest.
Trods en tidlig scoring til værterne fra Amager vandt Randers FC således 3-2. Stephen Odey scorede to af målene, mens det sidste blev scoret af blot 17-årige Filip Bundgaard Kristensen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Arsenal – Fulham
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
– Vi har alle fejlet
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
