Kæmpe pokalchok: FCK ryger ud til 1. divisionshold

En kæmpe sensation i den danske pokalturnering: FC København er ude efter nederlag til Nykøbing FC.



En pokalchok af de helt store skete onsdag aften i Nykøbing, hvor FC København gæstede Nykøbing FC.

Københavnerne kom til kampen efter weekendens nederlag i Superligaen til FC Midtjylland og skulle jagte noget oprejsning. Men det blev det på ingen måde. Tværtimod indkasserede de en ny nedtur og røg ud med et 0-3-nederlag til Nykøbing FC. 

Enkelte normale startere som Pep Biel, Nicolai Boilesen og Lukas Lerager var ellers i startopstillingen, mens reserver som Peter Ankersen, Kamil Wilczek og Isak Johannesson også startede.

De kunne imidlertid ikke stoppe Nykøbing FC, der efter blot tyve minutter var foran med to mål.

Sebastian Koch scorede kampens første mål i det 14. minut. Pierre Bengtsson smed bolden væk med en skidt aflevering, og så kunne Mathias Gehrt lægge den til rette for Sebastian Koch, der sendte kuglen i mål.

Få minutter senere var han på pletten igen. I det 19. minut kom han først på et fladt indlæg og fordoblede føringen. 

Det fik Jess Thorup til at reagere, og FC København skiftede efter 26 minutter to mand: Ind kom Victor Kristiansen og Jens Stage, mens Pierre Bengtsson og Rasmus Højlund røg ud.

I pausen var der flere udskiftninger, da Jonas Wind og William Bøving blev sendt ind i stedet for Kamil Wilczek og Andri Baldursson. Med de ændringer kom FC København også mere på bolden og blev mere farlige, men bolden kom aldrig i mål. 

I stedet slog Nykøbing FC sejren fast med en stærk kontra i slutminutterne, hvor Sebastian Koch lagde bolden til rette for Mathias Kristensen, der sendte den i mål.

Det sluttede dermed med en sejr til Nykøbing FC, der er videre i turneringen, mens FC København er ude og udelukkende kan fokusere på Superligaen og Conference League. 

Pokalmestrene videre
Andetsteds spillede de forsvarende pokalmestre fra Randers FC også i turneringen mod Fremad Amager, og her spillede de sig videre i noget af en pokalfest.

Trods en tidlig scoring til værterne fra Amager vandt Randers FC således 3-2. Stephen Odey scorede to af målene, mens det sidste blev scoret af blot 17-årige Filip Bundgaard Kristensen.





Tottenham-flop i stor transfer




LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Her kan du se FC København mod FC Polissya

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Ny FC København-stjerne imponerer

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Endnu et forbund i kødet på FIFA



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker i rekordtransfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Her er FC Københavns pris på William Clem

DBU indkaldt til møde

Revser FC København: ‘Arrogant’

Jagter dansk landsholdsspiller

Superliga-retur?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Surt show – dumpet!

Har budt en milliard

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub